גפני במתקפה על דרעי: דואג לעצמו ולא לכלל הציבור

ראשי יהדות התורה ניצלו את היעדרותו של דרעי מכנס חרדי והשתלחו בו על עברו הפלילי, המזרחיות שלו ומאבקו באפליה במוסדות החינוך החרדיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יהדות התורה האשכנזית פתחה אתמול במתקפה על ש"ס, העומדים בראשה ובפרט אריה דרעי. האחרון, שביטל השתתפותו בכינוס פוליטי כלל-חרדי בצפון, החמיץ בהיעדרו סדרת השתלחויות, עקיצות ודברי ביקורת שהושמעו נגדו מהבמה, ובפרט על ידי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שדיבר על עברו הפלילי, על המזרחיות שלו ועל כישלון הניסיונות שלו לסייע לחרדים במשבר חוק הגיוס.

בפאנל שסיכם את שלושת ימי כנס "הנבחרים" של הציבור החרדי, שנערך בניר עציון, אמורים היו להופיע דרעי, אחד משלושת ראשי ש"ס, לצד שני ראשי יהדות התורה משה גפני ויעקב ליצמן. דרעי נעדר והותיר את הבמה להתבטאויות שונות ולרמיזות מצד שני השותפים האחרים על שהוא חושש מעימות עמם.

"אני מכבד את דרעי ומאחל לו הצלחה", אמר גפני, "לא יודע למה הוא חושש ממני, אבל אני חושב ששר אוצר חברתי הרבה יותר מתאים לשר אלי ישי. ביקשתי מאריה דרעי עזרה במשבר הגיוס, שיתערב מול חברו שר החוץ אביגדור ליברמן, הוא ניסה ולצערי לא הצליח לעזור לנו". סגן שר הבריאות ליצמן אמר: "חשבתי שהיום יהיה הרגל השלישית, דרעי. לא יודע אם הוא לא בא בגללי או הוא לא בא בגלל גפני, לא יודע".

משה גפני ויעקב ליצמןצילום: תומר אפלבאום

גפני התייחס שוב ושוב לאפשרות שיהדות התורה תאבד קולות בציבור הטבעי שלה, החרדי אשכנזי, ולביקורת הרווחת עליה ברחוב החרדי, הספרדי וגם האשכנזי. הוא אמר כי יהדות התורה, בניגוד לש"ס, נמנעת מפוליטיזציה של מערכת החינוך שלה. "למה כשילד לומד במעיין החינוך התורני (רשת החינוך של ש"ס, י"א) הוא אומר 'אני לומד בש"ס' ולמה כשהוא לומד בחינוך העצמאי (רשת החינוך של אגודת ישראל) הוא אומר 'אני לומד אצל האשכנזים'. למה? בגלל שאצלנו אנחנו אנשים מאוד חכמים, מאוד אינטליגנטיים, כל פעם כשאנחנו באים ומדברים בכל מקום בארץ אז אומרים אל תערב את הפוליטיקה, אנחנו עוסקים רק ביידישקייט. אלא שבש"ס היידישקייט זה ש"ס".

גפני גם התייחס לסוגיית האפליה במוסדות החינוך, שאותה העלה אריה דרעי מיד עם הצטרפותו לש"ס. דרעי איים כי ייצא ל"מלחמת עולם" נגד המוסדות האשכנזיים ויעצור תקציבים למוסדות שיפלו ספרדיות. אתמול השיב לו גפני: "לא מקבלים בת ספרדייה לסמינר לכן אני אשם (...) יפה, אני רוצה להכניס (לסמינר אשכנזי מסוים; י"א), ילדה אשכנזייה מאלעד, לא אגיד את השם, אני כבר עובד על זה חודש וחצי. אמרו לי אני לא יכול לקבל אותה. אשכנזייה. למה? בגלל שבסמינר ההוא כבר קיבלו את ראשי ש"ס, את הבנות שלהם".

"מגיע הבחירות", המשיך גפני: "ואומרים... אני לא רוצה להגיד שמות, אלי ישי, אריה דרעי, אני לא רוצה להגיד שמות. אני חוזר בי. אטיאס. מקבלים את הילדות שלהם במוסדות האשכנזיים. אני נלחם לקבל את הבנות הספרדיות, ובסוף אומרים לי אנחנו לא מצביעים עבורך בגלל אפליה. תגיד לי, לא היית משתגע? אני אשם?". בהערה נוספת, אמר גפני, כי "חברי סיעת יהדות התורה לא נחשדו ולא הואשמו מעולם בפלילים, הם לא דואגים לעצמם, רק לכלל הציבור".

גפני תקף גם את יאיר לפיד ומפלגתו יש עתיד ואמר: "יאיר לפיד בדיוק מתאים להיות חמור ההובלה של ביבי נתניהו, אני אומר לכם מנדט לפה או לשם יכריע את המפה הפוליטית, זה צמוד מאוד". הוא גם אמר ביחס למספר 2 של לפיד: "לא נסכים בשום פנים ואופן ששי פירון יהיה שר החינוך של מדינת ישראל".

מטעמו של דרעי נמסר: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ