יחימוביץ' נגד אולמרט: חזרתו לפוליטיקה - הרס השיטה הפוליטית בישראל

רה"מ לשעבר, שישוב היום ארצה, יודיע בימים הקרובים אם יתמודד בבחירות הנוכחיות. לבני ומופז: גוש המרכז-שמאל צריך להתאחד תחת מנהיג משותף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' תקפה את כוונתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לשוב ולהתמודד במערכת הבחירות הנוכחית. לדברי יחימוביץ', ״מדברים כיום על חזרתו או אי חזרתו של אדם שהורשע בדין לא מזמן, שעדיין יושב על ספסל הנאשמים, שהוגש ערעור בעניינו על ידי הפרקליטות. הוא פגע באופן ישיר ופעיל בשלטון החוק, במבקר המדינה, בחשב הכללי באוצר, בפרקליטות המדינה. כל מי שיאפשר לאדם כזה לחדור למערכת הפוליטית ולקבל לגיטימציה משתף פעולה עם הרס השיטה. הבעיה המרכזית שלנו אינה בשיטה, אלא בתכנים שלה, בחזון שלה, בערכים שלה. בואו נתחיל בזה ותהיה לנו מדינה יותר טובה״.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

יחימוביץ' אמרה את הדברים בכנס בנושא שינוי שיטת הממשל באוניברסיטת תל אביב הבוקר (רביעי). "אין דבר יותר פופולרי מלדבר על שינוי שיטת הממשל. תמיד יהיה מי שידבר על הצורך האקוטי לשנות כאן ועכשיו את שיטת הממשל", אמרה והוסיפה: "משהו אכן השתבש אבל זו לא שיטת הממשל. זו לא הרצפה שעקומה זה הרקדנים שהם לא משהו. בשיטה הזו בנינו מדינה, יצאנו למלחמות, עשינו שלום, התבצעו רפורמות כלכליות- השיטה הזו מאפשרת טווח פעילות רחב למנהיגות ראויה וטובה. הבעיה היא לא במשילות אלא במי שמושל". לדבריה, "יש עכשיו דיבור אינטנסיבי על חזרתו או אי חזרתו של אדם שרק עכשיו הורשע בדין, עדיין יושב על ספסל הנאשמים במשפט אחר, והוגש נגדו ערעור נוקב על הסעיפים שבהם זוכה. אדם שכשהיה ראש ממשלה ניהל מערכה פרועה נגד רשויות החוק, בתי המשפט, המשטרה, הפרקליטות, מבקר המדינה. כל מי שיאפשר לאדם כזה לחדור למערכת הפוליטית משתף פעולה עם הרס המערכת וסאובה. זה מחזיר אותי לכך שהבעיה המרכזית שלנו אינה בשיטה אלא בתכנים שלה, בחזון שלה, בערכים שלה, ביכולת הביצוע של המנהיגים".

בכנס גם נשאה דברים יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני, מי שאמורה להכריע בימים הקרובים אם תתמודד בבחירות הנוכחיות או לאו, לצד אולמרט או בגפה. לבני תקפה במרומז את העומדים בראש מפלגות המרכז-שמאל וטענה כי מערכת הבחירות הפכה להיות על התיק שיקבלו המפלגות השונות בממשלת נתניהו העתידית, במקום מאבק ממשי על הנהגת המדינה. לדבריה, ״בעצם הבחירות הן על מי ייכנס לממשלה, והאופוזיציה הם המסכנים הנותרים שלא הצליחו לקבל איזה תיק. צריך שתהיה אופוזיציה לוחמת. האופוזיציה צריכה להיות מסוגלת להפיל ממשלה. בשיטה הדמוקרטית יש לשמר את האיזונים והבלמים. התייחסות ביבי וליברמן ליציבות ומשילות הפכה להיות החשובה ביותר כדי לספק מנהיגות 'חזקה'. אבל מנהיגות 'חזקה' יכולה להביא גם למשטר דיקטטורי".

יחימוביץ בכנס שינוי שיטת הממשל באוניברסיטת תל אביב, היוםצילום: ניר כפרי

לבני קראה לגוש המרכז-שמאל להתאחד תחת מנהיג משותף ולרוץ ביחד בבחירות. לדבריה, על אף ההבדלים התהומיים בין הליכוד לישראל ביתנו, ובין הבית היהודי לש״ס, כולן סימנו את בנימין נתניהו כמועמדן לראשות הממשלה ופועלות ביחד לקידום מועמדותו. ״הם שמו הכל בצד ואומרים ׳אנחנו נלחמים יחד על הנושא המדיני המרכזי שלנו ומול העניין הזה יש לנו מנהיג מוסכם. אבל כשאנחנו מסתכלים לצד השני, יש מפלגות שיש להן אג'נדות ראויות אבל לא הגענו למצב שאומר ׳אני מחויב לאותו רעיון מסדר אחד שכולנו מסכימים עליו ושעליו כולנו נאבק׳. שלא לדבר על היעדר מנהיג מוסכם לתפקיד ראש הממשלה בגוש המרכז-שמאל. הסיפור הופך להיות מה יהיה כתוב בהסכמים קואליציוניים עתידיים ולא על מה נילחם ביחד״.

לבני מנתה את התיקים הרבים שבהם החזיקה לאורך השנים וזכתה לתשואות מהקהל. ״לא התכוונתי לומר שאני מוכשרת, פשוט השיטה דפוקה. כל הזמן יש שינויים בקואליציה. שר מקבל טלפון מראש ממשלה שאומר 'קחי את תיק השיכון ומחר תיק אחר'. כשאין יציבות במשרדים שהשרים נמצאים בהם - הפוליטיקה היא לא פוליטיקת המחר, אלא פוליטיקת המבזק העתידי בויינט״. לדבריה, ״שיטה גרועה לא יכולה להיות תירוץ לפוליטיקאים גרועים. יכולים להיות בשיטה טובה פוליטיקאים גרועים ושיטה גרועה שבה מתנהלים פוליטיקאים טובים לטובת ציבור בוחריהם״.

יו"ר קדימה הנוכחי, שאול מופז, קרא גם הוא בכנס לחבירה של גוש המרכז-שמאל לרשימה אחת לכנסת. "לא תהיה ברירה למרכז הישראלי השפוי אלא להתאחד. הממשלה הבאה תהיה ממשלה אחרת", אמר והוסיף בהיגד המרמז על מוכנותו לוותר על הובלת הגוש האמור: "ממשלה אחרת בראשות מישהו או מישהי".

הכנס נערך על ידי קואליציית המתווה המשותף של שלושת הארגונים "המרכז הישראלי להעצמת האזרח" ועמותת "יש סיכוי" ו"ישראלים להצלת הדמוקרטיה", בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב.

במקביל, אולמרט, שישוב היום (רביעי) מארצות הברית, צפוי להודיע כבר בימים הקרובים אם יתמודד בבחירות הנוכחיות. בימים האחרונים נערכה שורה של סקרים מטעמו כדי לבחון את סיכויו לעמוד בראש גוש מרכז-שמאל שיוכל להתחרות ברשימה המאוחדת של הליכוד וישראל ביתנו. גורמים שנחשפו לתוצאות הסקרים הללו העידו כי התמודדות של ראש הממשלה לשעבר תעניק לו פחות מעשרה מנדטים. מקורביו חלוקים בדעתם באשר לכוונותיו: בעוד חברים אישיים העריכו כי סיכויי חזרתו לזירה הפוליטית בתזמון הזה אפסיים, גורמים פוליטיים אחרים - בעיקר מקדימה - משוכנעים כי הוא מתכוון לקחת חלק במערכת הבחירות הקרובה.

אולמרט התכוון להתמודד על בסיס הפלטפורמה הקיימת של מפלגת קדימה ולשלב רבים מחברי הסיעה שנותרו בה ברשימתו לכנסת. בנוסף אליהם, הוא תכנן לשלב ברשימה כמה דמויות מפתח ודן עמן באפשרות החבירה אליו.

בין היתר, נפגש אולמרט פעמיים עם יו"ר קדימה לשעבר, שאמורה כאמור גם היא להכריע עוד בימים הקרובים אם להתמודד או לאו. במערכת הפוליטית גוברת ההערכה כי אם אולמרט יחליט להתמודד, לבני לא תחבור אליו ותישאר מחוץ למרוץ. מנגד, אם אולמרט לא יתמודד, לבני צפויה להכריז על התמודדותה. מקורות המעורים בלבטים של שני האישים העריכו כי אם אולמרט יחליט להתמודד, הוא יפעיל על לבני מכבש לחצים בניסיון לשכנע אותה לחבור אליו בכל זאת, חרף ההתנגדות הנחרצת שהשמיעה באוזני המקורבים לה.

לבני הבהירה כי היא ממתינה להחלטתו של אולמרט לפני שתכריז אם בכוונתה להתמודד; היא הבטיחה לאחרון כבר לפני שבועות אחדים שתודיע על החלטתה רק לאחר שהוא יחליט אם להתמודד או לא. אלא שההתלבטות של אולמרט הלכה והתארכה ועמה נפגעה גם יכולתה של לבני לקבל החלטה בעצמה בסוגיה.

גורמים המעורים בשיחות בין השניים אמרו השבוע כי לבני החליטה לאפשר לאולמרט לקבל את ההחלטה ראשון על בסיס "הצדק ההיסטורי": קריאתה של שרת החוץ לבני להתפטרותו של ראש הממשלה אולמרט עם פרוץ פרשת טלנסקי היתה אחד הזרזים להפסקת כהונתו. בעקבות פרישתו, לבני קיבלה לידיה את ראשות קדימה, במה שהוגדר בחדרי חדרים כ"פיקדון". כעת, כשבית המשפט ניקה את אולמרט בפרשת טלנסקי, ניתנה לו זכות הראשונים ליטול מחדש את המושכות ולהכריע ראשון בשאלת ההתמודדות.

"נתתי מטריית זמן לאולמרט על מנת שיקבל את החלטותיו, ולכן אנחנו נמצאים עדיין באותה מטריית זמן, ולא הודעתי על החלטתי. אבל בוודאי שהחלטתו גם תשפיע על ההחלטה שלי", אמרה השבוע לבני והוסיפה, "הסאגה הזו תגיע לסיומה. היא נמשכת יותר מדי זמן, והיא בוודאי תגיע לסיומה בתוך יומיים-שלושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ