בראש הבית היהודי: סלומיאנסקי, שקד ואורבך

סלומיאנסקי נבחר למקום הראשון בפריימריז ללא תמיכת היו"ר נפתלי בנט. הרשימה תיקבע סופית לאחר סיום המו"מ לאיחוד עם מפלגת "תקומה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ניסן סלומיאנסקי הוא המנצח הגדול והמפתיע של הבחירות המקדימות בבית היהודי. סלומיאנסקי, שנפלט מהכנסת לפני ארבע שנים, הגיע למקום הראשון ברשימה אחרי יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, על אף שלא נתמך על ידו.

סלומיאנסקי, בן 67, כיהן בכנסת ה-14 ה-16 וה-17. הוא מהדור הישן של המפד"ל, עסקן בעל ידע וכישרון בהתנהלות מערכות השלטון. בבחירות האחרונות הוצב במקום הרביעי ברשימת הבית היהודי. השר דניאל הרשקוביץ היה אמור להתפטר מהכנסת כדי להכניס אותו, אך בסופו של דבר לא הצליח. הוא לא נכנע והגיע בכל יום שני לכנסת, כדי לשמור על הקשרים.

סלומיאנסקי מקורב מאוד לזבולון אורלב, אך ככל הנראה הצליח להיבחר בשל תמיכת ראשי הישיבות בו. בשנים האחרונות עשה חריש עמוק במוסדות החינוכיים ומיתג עצמו כאיש חינוך, שיביא להורדת מחירי החינוך. בראיון לעלון "גילוי דעת" בשבת האחרונה, הציע מספר תוכניות, שבאחת מהן מציע להגדיר שיעורי יהדות כמגמה טכנולוגית: "יש שתי דרכים מרכזיות: האחת– לשנות את הגדרת לימודים. יש מקצועות מסוימים שמוגדרים מגמות טכנולוגיות, עבורם משרד החינוך משלם עבור כל שעת לימוד 50% יותר משעת לימוד רגילה. יהדות וגמרא לא מוגדרות ככאלה. ביולוגיה יכולה להיות מוגדרת ויהדות לא?!", אמר.

נבחרת הבית היהודי, היום לאחר פרסום התוצאותצילום: אלון רון

שאר הרשימה נבחרה לפי טעמו של בנט, ומציגה את ריענון פני הציונות הדתית שהציע. במקום השני נבחרה מקורבתו איילת שקד, שבנט  תמך בה באופן מופגן. שקד, אשת היי-טק מתל אביב, עבדה בעבר תחת בנט בלשכת נתניהו, ובשנים האחרונות הקימה יחד אתו את קבוצת הפייסבוק הפופולרית "ישראל שלי". בנט יצטרך לפייס כעת את הנשים הדתיות במפלגה, המתלוננות כי שקד לוקחת מהן את הייצוג ברשימה. במקום השלישי נבחר אורי אורבך. רוב ההימורים צפו שאורבך יזכה במקום הראשון, לאור ותיקותו ולאור העובדה שהוא ששידך את בנט למפלגה.

רונצקי, שקד וסלומיאנסקי, היום עם פרסום התוצאותצילום: אלון רון

במקום הרביעי נבחר אבי וורצמן, סגן ראש עיריית באר שבע. וורצמן גדל בשכונות הקשות של העיר הדרומית והקים גרעינים תורניים בפריפריה. למקום החמישי הגיע מוטי יוגב, סגן ראש המועצה האזורית מטה בנימין. ליוגב יש את כל הרקע "הנכון": אלוף משנה במיל', מזכ"ל בני עקיבא, ראש מועצה, ישר וערכי. בשנים האחרונות הוא ניסה להיכנס לכנסת ללא הצלחה. גם הפעם, המקום החמישי הוא אכזבה עבורו. במקום השישי זכה יוני שטבון, קצין צנחנים במיל' שקיבל צל"ש במלחמת לבנון השנייה, ובשנים האחרונות פנה לעסקנות בציונות הדתית.

למרות הפריימריז המוצלחים, עוד רחוקה הדרך מהרשימה המוגמרת. ראשית, לפי התקנון, המקום הרביעי אמור היה להיות משוריין לאשה והחמישי לצעיר. שקד, שנבחרה למקום השני, היא גם אשה וגם צעירה. כעת עולה השאלה, האם עדיין יהיה שריון. שטבון, שרץ גם במשבצת הצעירים, הגיש כבר עתירה הדורשת להחזיר את השריון.

בנוסף יואץ כעת המשא ומתן על איחוד עם מפלגת תקומה של אורי אריאל ויעקב כץ. בעבר סוכם שיהיה איחוד בשיטת הריץ'-רץ', אך בנט כעת לא מוכן לתת יותר משלושה מקומות בעשיריה הראשונה לאנשי תקומה. נכון לעכשיו, תקומה מפולגת, ומשקלה האלקטורלי מוטל בספק. מיד לאחר פרסום התוצאות מיהרו ראשיה להחמיא על הרשימה, ולהתחנן לאיחוד, שישמור להם את המקומות בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ