הח"כים עטים על אולפני הטלוויזיה וזירות הנפילות

הקמפיינים אמנם הוקפאו אך מצעד המועמדים - חלקם אנונימיים - ליישובים המופגזים החל. המבוקשים ביותר על המרקע: בעלי רקע ביטחוני ובית בדרום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקמפיינים הרשמיים אמנם הוקפאו, אבל חברי הכנסת בהווה ובעתיד מנצלים היטב את הלחימה בדרום- מבצע "עמוד ענן"- כדי לזכות ברווחים פוליטיים. מימין ומשמאל הבינו שהדרך ללבם של הבוחרים בימים אלה עוברת בתמיכה בלתי מסויגת במתקפה הצבאית בעזה ובממשלה שמאחוריה, ובעיקר ב״חיבוק חם״ לתושבי הדרום המצוי תחת הפגזה.

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

ברשתות החברתיות זכה המבצע הנוכחי בלעג לכינוי ״מלחמת העצמאות״, על שום הרווחים האלקטוראליים הצפויים לכאורה בעטיו למפלגתו המדשדשת של שר הביטחון אהוד ברק. למרות זאת, ראשי הסיעות הגדולות בגוש המרכז-שמאל הביעו בו תמיכה חד-משמעית. שלי יחימוביץ', שאול מופז, אהוד אולמרט וציפי לבני, הודיעו פומבית על תמיכה בחיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס אחמד ג'עברי, כמו גם בתקיפה הישראלית בעזה. לבני אמרה כי היא ״לא מעלה על דעתה״ שהתקיפה הישראלית היא מהלך שנועד לקדם את צרכי הבחירות של נתניהו או של ברק. בראיונות לתקשורת היא הזכירה שאף פעם אי אפשר לדעת כיצד יסתיימו מבצעים מהסוג הזה.

מפלגות העבודה וקדימה גם הודיעו רשמית על הפסקה זמנית של הקמפיינים: העבודה ביטלה מבצע שטח גדול שתוכנן למחר (שישי) בעשרות נקודות בכל רחבי הארץ. גם חוגי בית שתכננו מועמדי העבודה בדרום בוטלו כדי שלא ליצור התקהלויות גדולות מדי. במקביל, קדימה פצחה במבצע לאירוח משפחות מהדרום במרכז הארץ.

שר הביטחון אהוד ברק בבאר שבע, היוםצילום: אילן אסייג

יחימוביץ' דחתה היום (חמישי) את הטענות כאילו התייצבה לימין הממשלה כחלק מתעמולה פוליטית. ״קראתי חלק מדברי הביקורת על ההתייצבות שלי לטובת המבצע ועל התמיכה שלי בממשלה ובצה"ל. אני דוחה את הביקורת הזאת ולא מסכימה איתה. אני לא מוכנה לעשות שום שיקול פוליטי ואלקטורלי. מטרות המבצע מקובלות עלי, הן הגיוניות וחיוניות. אין במטרות פנטזיות של ׳מיגור החמאס׳, כי החמאס הוא מיליון וחצי איש״. יחימוביץ' ציינה כי גם הקהילה הבינלאומית תומכת "במאבקה של ישראל נגד הטרור".

לצד הפעילות שהוקפאה, החל מצעד המועמדים - חלקם כמעט אנונימיים - אל אולפני הטלוויזיה ואל זירות נפילת הרקטות בשטח. העיתונאי לשעבר עפר שלח (יש עתיד) והאל"מים (במיל) עמר ברלב ונחום חופרי (עבודה) נשלחו להתראיין כדי לחזק את התדמית הביטחוניסטית שלהם.

שר התחבורה ישראל כץ (ליכוד) המתגורר במושב סמוך לקרית מלאכי, מיהר להתייצב בבניין שנפגע בעיר והתראיין לכל כלי תקשורת. גם יו"ר הקואליציה, זאב אלקין (ליכוד), שיגר הודעה לעיתונות בה דיווח כי החליט להקפיא את הקמפיין האישי שלו וקרא לכל המועמדים לכנסת להגיע "לחזק את התושבים בדרום".

הוויכוח המהותי על נחיצות החיסול של ג'עברי, כמו גם על הסיכונים הכרוכים בו להידרדרות אזורית, הופקר לידיהן של מפלגות השמאל הקטנות בלבד: רק מרצ וחד״ש פרסמו הודעות המבקרות את המהלך. זהבה גלאון, יו"ר מרצ, וח"כ דב חנין מחד״ש היו היחידים שהתראיינו והזהירו מהשלכות החיסול. חד״ש גם הודיעו על שלוש הפגנות שארגנו נגד הלחימה בדרום- בירושלים, תל אביב וחיפה. ״חייבים להשמיע קול אחר״, אמר חנין, ״במקום עוד הרוגים ופצועים, אני קורא להסכם מיידי של הפסקת אש ולפתיחה במו"מ אמיתי להסדר עם הפלסטינים״.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ