אחרי "עמוד ענן": המפלגות הגדולות מחממות מנועים לקראת הפריימריז

החשש מהלחימה בדרום התפוגג. בליכוד יועמדו "רשימות החיסול" למבחן, בעבודה יחריף הקרב בין יחימוביץ' לפרץ ואילו לבני צפויה לשוב למירוץ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

עם סיום מבצע "עמוד ענן" מחממות המפלגות הגדולות את מנועיהן לקראת הבחירות המקדימות שייערכו בשבוע הבא ומתכוננות לחדש את הקמפיינים שלהן. במקביל לפריימריז בעבודה ובליכוד, ציפי לבני צפויה להודיע בימים הקרובים על חזרתה לפוליטיקה, ככל הנראה כראש מפלגה חדשה.

בשתי המפלגות התלבטו בימים האחרונים אם לקיים את הפריימריז במועדם או לדחות אותם בשל ההסלמה בדרום. זאת משום שחלק מהמתמודדים ואנשי הקמפיינים גויסו בצווי 8, וכן מחשש שאלפי בוחרים ביישובים שבטווח הרקטות לא יוכלו לממש את זכותם להצביע. "דילים רבים מבוססים על שיעור ההצבעה בקרב תושבי הדרום", הסביר אחד המועמדים לרשימת העבודה, "אם הם לא יגיעו לקלפיות, הדבר עשוי להטות את תוצאות הפריימריז". 

במפלגת העבודה, שבה ייערכו הפריימריז ביום חמישי הבא, 29 בחודש, הקרב מתוח. הסקרים מנבאים כי המפלגה תשלש את כוחה בכנסת הבאה, אולם לא כל הח"כים המכהנים כעת מעריכים שיישארו בכנסת לקדנציה נוספת. המאבק המרכזי הוא בין רשימת המועמדים שמקדמת יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ', הכוללת לא מעט מהמועמדים החדשים במפלגה, לרשימתו של עמיר פרץ, שגייס לשורותיו חלק מוותיקיה. פרץ זוכה לתמיכה רחבה בקרב מתפקדי העבודה בדרום הארץ, ואלמלא הפסקת האש רבים מהם היו מתקשים להגיע לקלפיות וכך היה מאבד קולות לטובת יחימוביץ'. 

ציפי לבני ושלי יחימוביץ' בכנס בתל אביבצילום: ניר כפרי

הפריימריז בליכוד ייערכו ביום ראשון הקרוב. לפי הסקרים, שליש מבין הח"כים המכהנים כיום במפלגה צפויים להיפלט מהרשימה ולא להיבחר לכנסת הבאה, והצפיפות בצמרת מטרידה רבים מהם. פרישת השר הפופולרי משה כחלון הקלה במעט את הלחץ בקרב השרים, אולם מבחינתם, המיקום שלהם בעשירייה הפותחת חשוב לא פחות מעצם הכניסה אליה.

הדילים שנרקמו בשבועות האחרונים בין קבלני הקולות המרכזיים למועמדים השונים, וכן "רשימות החיסול" הנלוות, יעמדו כעת לכמה מבחנים: האם משה פייגלין ואנשי מנהיגות יהודית יצליחו להשתלב הפעם במקומות ריאליים ברשימה? מה יעלה בגורל השרים המתונים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן, שתקפו לא פעם בקדנציה החולפת יוזמות קיצוניות שהועלו בליכוד? האם חברי הכנסת מקדימה, בהם השר אבי דיכטר ואריה ביבי, שנחשב לבעל דילים טובים, יצליחו להתברג ברשימה? 

לצד שתי המפלגות עשויה להינתן תשובה לשאלת התמודדות יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בבחירות. גורמים בסביבת אולמרט מעריכים תקופה ארוכה כי סיכויי התמודדותו קלושים. לבני, שכבר הבהירה שלא תתמודד כמספר 2 של אולמרט, עשויה להודיע על חזרתה להתמודדות "בתוך ימים", ככל הנראה בראש גוף פוליטי חדש שתקים. בימים האחרונים ביקרה ביישובי הדרום והתראיינה כמי שמתכוונת למלא תפקיד פעיל בכנסת הבאה. בראיון לחדשות ערוץ 2 שקיימה אתמול (רביעי), סירבה להכחיש שבכוונתה להתמודד בבחירות הקרובות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ