יהונתן ליס
יהונתן ליס

בסביבת ראש הממשלה הביעו אמש (שבת) חשש שרשימת הליכוד לכנסת, שתקבע היום בפריימריז, תהיה ימנית-קיצונית ותפגע בתדמיתה בציבור. 123 אלף בעלי זכות הצבעה יוכלו להתייצב היום בעמדות ההצבעה הממוחשבות בכל רחבי הארץ ולקבוע את הרכב הרשימה, חלקם הגדול על בסיס סבך של דילים שגובשו בשבועות האחרונים. אמש נעשתה פניה טלפונית מוקלטת מטעם נתניהו למתפקדי הליכוד, המפצירה בהם להגיע לקלפיות ולהצביע.

אחד השרים הבכירים במפלגה העריך שמזג האוויר הסוער יפגע באחוזי ההצבעה ובאופי הרשימה. "גשם יוביל לאחוז הצבעה נמוך, והוא יעזור בעיקר לדילים ולקבלני הקולות שמשנעים את המועמדים לקלפי. המצביעים החופשיים עלולים להישאר בבית", הסביר. "המשמעות היא שהרבה ח"כים שנשענים על המצביעים החופשיים ייפגעו מהמהלך וכוחם של הדילים יהיה גדול הרבה יותר".

על פי הערכות, בין שישה לעשרה מחברי הכנסת והשרים המכהנים ימצאו עצמם מחוץ לרשימת המפלגה לכנסת הבאה. "שרים רבים היו עסוקים בשבוע האחרון בעבודה סביב המבצע בעזה, ולא יכלו לעסוק בפוליטיקה. כמה מהם חוששים שהדבר יפגע באופן משמעותי בסיכוייהם", אמרו בליכוד.

כדי למנוע מצב של רשימה לא מאוזנת, ובעיקר כדי לסכל רשימה שאינה נותנת ביטוי למועמדים שראש הממשלה חפץ ביקרם, בוחנים בליכוד אפשרות לשריין מספר מצומצם של מועמדים ברשימת ישראל ביתנו, שתרוץ במשותף עם הליכוד. בין היתר, הוזכר שמו של הכלכלן שלמה מעוז, שסיכוייו להיבחר במחוז דן נמוכים, כמי שיוקפץ באמצעות רשימתו של ליברמן. מקורות בליכוד העריכו שגם שר הביטחון, אהוד ברק, יוכל להשתריין ברשימה המשולבת. "לליברמן יש אינטרס להפוך את ברק לשר הביטחון הבא ולחסום בכך יריבים פוטנציאליים להנהגת הימין בעתיד", הסבירו בליכוד.

קבלני הקולות, הכוח המניע את הפריימריז בליכוד, מצחצחים את החרבות כבר כמה שבועות. בימים האחרונים הם השלימו את שיבוץ המומלצים והפיצו את הרשימות לעשרות אלפי המצביעים הנשמעים להם. "קוראים לזה בחירות, אבל ההצבעה בליכוד רחוקה מאוד מדמוקרטיה", אמר פעיל ותיק במפלגה. "אחוז לא קטן מקרב המצביעים לא בוחר את המועמדים שנראים לו, אלא את אלה שמוכתבים לו מלמעלה".

השרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, אנשי המחנה הליברלי במפלגה, צפויים להיאבק על המשך הקריירה הפוליטית שלהם. השלושה ספגו ביקורת נוקבת מצד הימין האידיאולוגי בליכוד, בין היתר, לאחר שיצאו להגנת בית המשפט העליון בהחלטה על פינוי המאחזים ותקפו שורת יוזמות חקיקה שנויות במחלוקת שחיברו עמיתיהם לסיעה.

השלושה יתקשו לקבל את ברכת האגף הימני בליכוד ואת תמיכתם של קבלני הקולות המרכזיים בהתנחלויות. בליכוד טענו שבגין מיעט לעסוק בענייני הפריימריז ונכנס להתמודדות באיחור, אך ציינו מנגד שהייחוס המשפחתי שלו ועמדותיו המדיניות עשויים להביא לו מספיק קולות. בסביבתו של איתן הביעו תקווה שמצביעי הליכוד ישלבו גם את הקול הליברלי ברשימה. מקורב למרידור טען שסיכוייו להיבחר באמצע העשיריה השנייה גבוהים.

ח"כ כרמל שאמה, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יתמודד עם שורה של דילים מרכזיים המתעלמים ממועמדותו. שאמה הסתכסך בשנים האחרונות עם קבלני הקולות המרכזיים במפלגה, ובראשם חיים כץ. בשבועות האחרונים הוא טען שכץ הוציא חוזה על ראשו על רקע תמיכתו בהמלצות ועדת ששינסקי. כץ מכחיש את הטענות. שאמה הפך את העימות בין השניים לקמפיין המרכזי שלו, וקרא למצביעים לגלות אומץ ולתמוך בו. הוא גם זכה להופעות רבות בתקשורת בשבוע האחרון. כעת יתברר אם המאמץ שהשקיע הצליח להכניע את הדילים במפלגה.

ח"כ חיים כץ מחזיק באחד המפקדים הגדולים בליכוד. על פי ההערכות, כעשרת אלפים המתפקדים, אותם גייס בהיותו יו"ר ועדת העובדים של התעשייה האווירית, נחשבים למצביעים בטוחים שהוסעו בעבר באוטובוסים לקלפיות כדי לתמוך ברשימת המומלצים שניתנה להם. כץ חבר במערכת הבחירות הנוכחית לשר ישראל כץ, שבעצמו נחשב לאחד מבעלי הכוח המרכזיים בליכוד וצפוי להיבחר לאחד המקומות בצמרת הרשימה. גם יו"ר חטיבת מנהיגות יהודית במפלגה, משה פייגלין, הצטרף אל השניים במסגרת הדילים של קבוצת הכוח שבראשה הוא עומד. פייגלין עשוי להתברג לראשונה במקום ריאלי ברשימת המפלגה, חרף חששו המופגן של ראש הממשלה נתניהו לדימוי שייווצר בשל כך לליכוד.

קבלני הקולות מתכננים גם לשדרג את מעמדם של כמה מהח"כים המכהנים כיום. כך, למשל, עשוי ח"כ יריב לוין להפוך לאחת מהפתעות הבחירות, לאחר שהצליח לכרות ברית עם כל קבלני הקולות הגדולים במפלגה. לוין, שנחשב לאחד הסמנים הימניים בכל הקשור ליחס לבית המשפט העליון וארגוני זכויות האדם, עשוי להתברג בצמרת הרשימה אף שאיננו מזוהה עם מחנה מסוים בליכוד.

גם יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, צפוי להתברג במקום גבוה אף שעורר את זעם הימין לאחר שתקף את הביקורת שהושמעה בכנסת על מעמד בית המשפט העליון וכן יצא להגנת חברי הכנסת הערבים בשורת עימותים במושב החולף.

קרב מעניין נוסף צפוי מצד שלושת חברי קדימה שערקו לליכוד: צחי הנגבי מתכנן את הקאמבק הגדול למפלגה ונהנה מאהדה רבה, אך לא ברור אם יצליח להגיע לעשירייה הראשונה. השר אבי דיכטר הגיע למפלגה ללא כוח פוליטי משמעותי ולא יכול היה להתפנות לעשייה פוליטית בשל חלקו בעמוד ענן. תפקודו המוצלח במבצע עשוי לקדם את מועמדותו – שנחשבה עד כה לזניחה. מאידך, מבקרי המבצע מימין עשויים לנקום בו, על כך שהופסק, לטענתם, מוקדם מדי. ח"כ אריה ביבי, שפרש גם הוא מקדימה, הצליח לגבש שורה של דילים בליכוד, אך לא ברור אם גייס כוח מספיק לבחירתו למקום ריאלי ברשימה.

השר יובל שטייניץ מקושש בימים האחרונים מקורות תמיכה, אך על פי הערכות יתקשה להתברג בצמרת ההנהגה. שטייניץ לא נחשב לפוליטיקאי פופולרי והוא מתקשה בגיוס דילים. כמוהו גם ח"כ אופיר אקוניס, מקורבו של ראש הממשלה, צפוי להיתקל בקשיים בהתמודדות משום שאינו מצליח לקבל את אהדת השטח. ח"כ ציון פיניאן – נציג טבריה בליכוד - ייאלץ להתמודד ברשימה הארצית ולכן סיכוייו לשרוד נחשבים נמוכים. גם הח"כ הטרי אללי אדמסו, שהושבע ביום פיזורה של הכנסת, יתקשה להיבחר במקום ריאלי.

בגזרת הנשים, צפוי מאבק לא פשוט בין סגנית השר גילה גמליאל, הנחשבת לבעלת אחיזה טובה בשטח, לבין השרה לימור לבנת, ח"כ מירי רגב, ח"כ ציפי חוטובלי וסגנית השר לאה נס. "בעימות הזה צפויות הפתעות רבות. ספק אם יהיה מקום לכל חברות הכנסת המכהנות גם בעתיד" אמר פעיל מרכזי. "לא מן הנמנע שלפחות שתיים מהן לא יהיו בכנסת הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ