עדכונים שוטפים |

הליכוד בחר ברשימה ימנית יותר, הח"כים המתונים נותרו בחוץ

בגין, מרידור ואיתן לא דורגו במקומות ריאליים. סער וארדן לא נהנו מדילים אך קיבלו תמיכה מהשטח. האשה הראשונה ברשימה, ציפי חוטובלי, הגיעה למקום ה-13

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

אחרי יומיים של הצבעה, הגיעו הערב הבחירות המקדימות בליכוד לקו הסיום. למעלה מ-60 אחוזים מ-123 אלף בעלי זכות הבחירה הגיעו להצביע, באחד הנתונים הגבוהים בתולדות המפלגה. אחוז ההצבעה הגבוה עורר תקווה בקרב שרים וח"כים שלא הצליחו להתברג לדילים הגדולים. במפלגה ציינו כי כמעט לא נתקלו בתקלות מחשוב נוספות.

01:01: נתניהו עלה לנאום: "יש לנו נבחרת לאומית, חזקה וצעירה, מנוסה ומוכשרת, שבאה מכל חלקי העם ומייצגת את כל חלקי העם". הוא פנה אישית לדן מרידור ולבני בגין ואמר: "גדלנו יחד בירושלים, התחנכנו על ערכי תורת ז'בוטינסקי. אני אשמור על הערכים הללו בממשלה הבאה ואני רוצה אתכם לצידי".

00:03: יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הגיבה בחריפות לתוצאות הפריימריז בליכוד. "הרשימה ברובה מייאשת וחסרת תקווה, נטולת נציגות חברתית, ואיבדה כמעט כליל את שורשיה הליכודיים", מסרה יחימוביץ', "הקיצוניים של ליברמן שישובצו בה הופכים את הליכוד למפלגת ימין קיצונית גם מבחינת מדינית וגם מבחינה חברתית וכלכלית, אשר כל קשר בינה לבין המפלגה הממלכתית שהייתה מפלגת ז'בוטינסקי ובגין הוא מקרי לחלוטין".

יו"ר מרצ זהבה גלאון מסרה עם היוודע התוצאות כי "הליכוד הליברלי נפח את נשמתו, זו כבר לא חירות של פעם. נראה שקצת מיותר עכשיו לצרף את ליברמן לרשימה הלאומנית הזאת. את הימין הקיצוני ששולט בליכוד היום לא יוכל לאזן מרכז רופס ופושר אלא רק שמאל אמיץ ובועט".

מפלגת "יש עתיד"  מסרה כי "הליכוד הציג הערב רשימה מדאיגה, שסובבת סביב ציר הדילים של הפוליטיקה הישנה והקיצוניות האידיאולוגית. זה כבר אינו הליכוד של מנחם בגין והמחנה הלאומי. מי שיצביע ליכוד-ביתנו יקבל במקום זה סניף של האיחוד הלאומי".

23:49: בכיר בליכוד שהתברג בעשירייה הראשונה: "מזעזע לחשוב שאיש קיצוני כמו דני דנון הפך להפתעת הבחירות והצליח להתברג במקום החמישי, כשדמויות משכמן ומעלה כמו מרידור ואיתן נדחקו לתחתית הרשימה, אלה הם פניו של הליכוד החדש".

מה דעתכם על הרשימה? האם היא תבריח או תביא לליכוד מצביעים?


23:39: הכלכלן שלמה מעוז נפלט אל מחוץ לרשימה, לאחר שהובס בידי אורי פרג', ששובץ במקום ה-23. האשה החדשה ברשימה היא קטי שטרית. דוד ביטן הביס בשפלה את מאיר מלכה, מועמדו של חיים כץ, ושובץ במקום ה-22. הקרב בין ביטן למלכה בלט משום שמלכה הוא סגנו וממלא מקומו של כץ בתעשייה האווירית ונחשב סמן ימני קיצוני. 

23:22: הליכוד בחר ברשימה ימנית יותר וסילק את הגרעין הליברלי המתון מבין שורותיו. השרים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן לא הצליחו להתברג למקומות ריאליים. מרידור ואיתן דורגו במקומות 28 ו-30, בהתאמה, לפני שיבוץ השיריונים שידחקו אותם אחורה משם. 

השר אבי דיכטר, שערק מקדימה, לא הצליח להכנס לרשימת המפלגה לכנסת. ח"כ לאה נס, שהיתה האשה הראשונה ברשימת המפלגה בבחירות הקודמות, נפלטה אל מחוץ לרשימה.

המנצחים הגדולים, בצמרת הרשימה הם השרים גדעון סער וגלעד ארדן. השניים לא נהנו מתמיכה של דילים, אבל המצביעים החופשיים והשטח היו אתם. אחוז ההצבעה הגבוה במפלגה הקפיץ את השניים למקומות הראשונים. דני דנון, שהוגדר כחבר הכנסת ״הרפובליקאי״ של המפלגה וכאחד הסמנים הימנים אידיאולוגיים התברג למקום החמישי. משה בוגי יעלון רק במקום השביעי. יריב לוין, שקשר דילים חזקים התברג רק במקום התשיעי - עדות לחולשה יחסית של הדילים אל מול המצביעים החופשיים.

9 מתוך 9 |
גילה גמליאל עם היוודע התוצאות, אמש
1 מתוך 9 |
בנימין נתניהו ושרי הליכוד,אמש בת"א
2 מתוך 9 |
משה פייגלין, שדורג במקום ה-14

האשה הראשונה בליכוד היא ציפי חוטובלי. חוטובלי הגיעה למקום ה-12 ותוקפץ למקום העשירי. מיד אחריה ברשימה מירי רגב. השרה לימור לבנת נדחקה רק למקום ה-17. ח"כ כרמל שאמה, שנלחם נגד רשימות חיסול משמעותיות במפלגה התברג במקום ה-20, הריאלי. צחי הנגבי, שערק מקדימה הגיע למקום ה-16 ברשימה. אופיר אקוניס, מקורבו של ראש הממשלה, הגיע רק למקום ה-18. אבי דיכטר, המכהן כיום כשר אך לא כחבר כנסת, נדחק אל מחוץ לרשימה, בדומה לחברי הכנסת יוליה שמאלוב, אריה ביבי וציון פיניאן. 

23:03: תוצאות ראשוניות לפריימריז בליכוד: גדעון סער במקום השני, אחריו גלעד ארדן, במקום הרביעי סילבן שלום, בחמישי ישראל כץ ובששי דני דנון. 

אחריהם ברשימה ראובן (רובי) ריבלין, אחריו משה (בוגי) יעלון, זאב אלקין, יריב לוין, יולי אדלשטיין וחיים כץ. במקום ה-13 דורגה האשה הראשונה ברשימה, ציפי חוטובלי. אחריה דורגה מירי רגב, ובהמשך משה פייגלין, יובל שטייניץ, וצחי הנגבי. אחריהם מדורגים: לימור לבנת, אופיר אקוניס, גילה גמליאל וכרמל שאמה.

22:00 הקלפיות נסגרו וכעת מצפים לתוצאות האמת בבחירות המקדימות. במהלך היום נרשמו מספר תקלות שהביאו להארכת ההצבעה בשעה אחת.

21:35 ועדת הבחירות החליטה להאריך את הבחירות בכלל הקלפיות בשעה אחת, כפי שנעשה ביו"ש. לדברי הוועדה ההחלטה נועדה כדי "לתת לכולם זכות שווה להצביע בבחירות".

5 מתוך 5 |
1 מתוך 5 |
2 מתוך 5 |

20:20 ועדת הבחירות החליטה להאריך את ההצבעה בקלפיות ביו"ש בשעה אחת. הקלפי תשאר פתוחה עד השעה 22:00. עד כה הצביעו 58.4% ממתפקדי הליכוד בפריימריז.

18:42 ראשי הסניפים בנימין ושומרון של הליכוד עתרו לבית הדין של התנועה להוסיף עוד יום הצבעה מחר. לטענתם, היו היום תקלות רבות בהצבעה באיו"ש. בברקן נפתחה הקלפי רק לפני קצת יותר משעה, ואילו בשער בנימין ובעתניאל עדיין לא נפתחו הקלפיות. זאת למרות הבטחות חוזרות ונשנות מאז שעות הבוקר לראשי הסניפים בשומרון, בנימין והר חברון כי הקלפיות נפתחות "בעוד כמה דקות". עו"ד אביעד ויסולי שהגיש את העתירה אמר כי "מדובר בניסיון שקוף להטות את תוצאות הבחירות". ביהודה ושומרון ישנם 8,000 מתפקדים למפלגה.

17:18 בליכוד מעריכים כי תוצאות הפריימריז יתפרסמו רק לאחר חצות. עד השעה חמש אחר הצהריים הצביעו 55% מחברי הליכוד, שהם 67,800 בני אדם.

11:00: יום ההצבעה השני בבחירות לרשימת הליכוד לכנסת נפתח, לאחר סדרת תקלות המחשוב שעיכבו את ההצבעה אתמול. על פי החלטת ועדת הבחירות, 36 אתרי הצבעה ברחבי הארץ נפתחו הבוקר מחדש, כדי לאפשר למצביעים – בעיקר באזורים בהם התקלות לא אפשרו כלל הצבעה אתמול – להגיע ולבחור.

ואולם ההודעה על זהות הקלפיות שייפתחו בשנית נותרה עד לשעות הלילה המאוחרות אתמול עמומה. בכיר בליכוד טען ששרים במפלגה פעלו על מנת למנוע פתיחה של קלפיות באזורים בהם ידעו שאחוזי התמיכה בהם נמוכים. לדבריו, שרים שהבינו שלא נכללו בדילים, בעיקר של קבוצות הכוח של הימין האידיאולוגי, הפעילו לחץ כדי שלא תתקיים היום הצבעה בהתנחלויות. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, מצדו, פנה למנכ"ל המפלגה גדי אריאלי וליועצה המשפטי אבי הלוי, וביקש לוודא שהקלפיות באזורים אלה ייפתחו, לאחר שאתמול היה קושי להפעילן. בעקבות פנייתו, ייפתחו היום שלוש קלפיות במועצה האזורית שומרון, במועצה האזורית בנימין ובדרום הר חברון.

הקלפיות במוקדים השונים יהיו פתוחות בין השעות 11:00-21:00. ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר גם הבוקר הודעה מוקלטת למתפקדים, בניסיון להגדיל את אחוזי ההצבעה. "בשל התקלות במחשבים, החליטה ועדת הבחירות של הליכוד להאריך את הבחירות לפריימריז ביום נוסף", ציין בהודעה, "לכו להצביע".

שר בכיר בליכוד אמר אתמול כי להערכתו אחוז ההצבעה לא יהיה גדול משמעותית מזה שהושג עד כה - 51%. "הבחירות עד כה השיגו אחוז הצבעה מרשים וגבוה יותר מזה שהיה בבחירות הקודמות. אני ממש לא משוכנע שיש עוד מאסות של מצביעים שניתן יהיה לשכנע לבוא ולהצביע. מדובר, בעיקר, במחווה סמלית לאנשים שלא הצליחו לממש את זכותם הדמוקרטית ויצאו בעגמת נפש מהקלפיות אתמול".

על פי ההערכות, אחוז הצבעה גבוה יפגע בכוחם של הדילים ו"רשימות החיסול" במפלגה, ויחזק מנגד את שרי המחנה ה"ליברלי" המתנדנדים- דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, כמו גם את ח"כ כרמל שאמה, בו החליטו קבלני הקולות המרכזיים, ובראשם ח"כ חיים כץ, לא לתמוך בו. "מצביעים חופשיים, שאינם נשמעים לדילים, הם מצביעים מפונקים. הם לא מגיעים לקלפיות כשיורד גשם והם מעדיפים לחזור הביתה כשהם רואים תור ארוך בפתח קלפי שאינה מתפקדת", אמר גורם במפלגה. "לעומתם, קבלני הקולות משנעים את המועמדים לקלפיות בכל תנאי".

01:40: ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד הורתה לחברות המיחשוב שניהלו את ההצבעה הכושלת במהלך היום להפקיד שני עותקים של תוצאות ההצבעה עד כה בידי גורמים במפלגה, כדי למנוע אפשרות לפגיעה בתוצאות או להכנסת שינויים בהן במהלך הלילה. דיסק אחד של התוצאות נמסר ליו"ר ועדת הבחירות והשני ניתן למבקר הליכוד. "בצמרת הליכוד לא יודעים עדיין איך להתמודד עם התקלה המביכה בבחירות ומתייחסים בחשדנות רבה להליך כולו. נכון לעכשיו, אף אחד לא קיבל הסברים משכנעים לתקלה – שנמסר לנו שייתכן כי התרחשה כתוצאה מהתנכלות מכוונת. ההחלטה להפקיד את הנתונים בידי בכירי הליכוד, ולא להותירם בידי חברות המחשוב, היא חלק מאותה חשדנות שפיתחנו ביום הבחירות האחרון", אמר בכיר במפלגה.

אחת ההפתעות המשמעותיות שהתגלו במהלך היום היתה שח"כ חיים כץ כלל את השרים דן מרידור ובני בגין, הנאבקים על עתידם הפוליטי, בכמה מרשימות המומלצים שהעביר לאלפי המצביעים שלו. "ההחלטה לכלול את שני השרים המתנדנדים היא חלק מהדיל בין כץ לנתניהו. נתניהו ביקש מכץ לדאוג לשניים כדי שלא ייפלטו מהרשימה. אין ספק שהוא יקבל תמורה הולמת בעתיד", אמר אתמול שר בכיר בליכוד. לדבריו, "את נתניהו לא מעניינת צמרת הרשימה, אלא דווקא החלק התחתון שלה והוא פועל בכל הכח כדי לעזור לשרים שמתקשים להתברג ובהם מרידור, בגין ויובל שטייניץ. מתברר שלא תמיד הכוחות המאורגנים לא מסייעים לתחתית הרשימה ולאנשי שלומו של ראש הממשלה".

השר ישראל כץ, שנחשב לאחד מבעלי הכח המשמעותיים בליכוד, לא פרסם בסופו של דבר רשימת מומלצים כלשהי. כץ החליט שלא להשתלב במארג הדילים, בניגוד להערכות מוקדמות לפיהן יפעל לקדם דיל משותף עם ח"כ חיים כץ. במקום פרסום רשימת מומלצים, כץ הודיע לתומכיו כי הוא קורא להצביע רק לחברי הכנסת חיים כץ וציון פיניאן בלבד, והותיר להם לבחור את רשימת המועמדים כאוות נפשם.  ח"כ חיים כץ, מנגד, כלל בכל רשימות התמיכה שהפיץ את ישראל כץ ואת רובי ריבלין, כמועמדים שהתמיכה בהם נעשית "על בסיס אישי".

23:27: בעקבות ההחלטה על הארכת הפריימריז ביום נוסף, אמר השר מיקי איתן כי "זוהי החלטה נכונה שמכבדת את הזכות הבסיסית של חברי הליכוד להשפיע על דמותה של רשימת הליכוד לכנסת".

23:14: הליכוד החליט סופית: הבחירות יתקיימו גם מחר בין השעות 11:00 ל-21:00. עד כה, הצביעו 51.6 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה - אחוז הנחשב גבוה מאוד. 

22:50: ועדת הבחירות של הליכוד מתכנסת לדון בהמשך ההצבעה וכרגע מסתמן כי ההצבעה תוארך עד מחר בערב.

22:29: מפלגת העבודה הודיעה כי תקיים בחירות ממוחשבות למרות התקלה בליכוד, אך נתוני ההצבעות יגובו ידנית.

21:35: בליכוד שוקלים את האפשרות לנעול את ההצבעה עוד הערב אם אחוז ההצבעה יעלה על אחוז ההצבעה בפריימריז 2008. עד שעה זו הצביעו כ-44 אחוזים מ-123 אלף המתפקדים, בעוד שב-2008 הצביעו כ-50%. 

21:15: ב"אמן יועצים", אחת החברות שניהלה את פרויקט ההצבעה הממוחשבת, אומרים כי הם עדיין עורכים בדיקה מקיפה של מה שאירע. בשלב זה עדיין אי אפשר לפסול לחלוטין את האפשרות שמדובר במתקפת האקרים, אך ככל הנראה זו לא הסיבה לתקלה. בליכוד מכחישים את הטענה מכל וכל, ומאשימים את החברה בכישלון. גורמים בליכוד אף אומרים כי נשקלת תביעה נגד החברה‬. 

20:00: ארבע שעות לסגירת הקלפיות אחוז ההצבעה עומד על כ-36 אחוזים.

18:57: אחוז ההצבעה בפריימריז עומד על 28 אחוזים. לדברי גורמים בליכוד, זהו אחוז נמוך יחסית לשנים קודמות. 

17:56: אחוזי ההצבעה בפריימריז בליכוד עומדים כעת על 23.5 אחוזים. גורם בליכוד מסר כי קלפיות רבות שהושבתו בשל הבעיות במערכת ההצבעה החלו לפעול בשעות אחר הצהרים. 

17:40: ועדת הבחירות של הליכוד החליטה להאריך את מועד סגירת הקלפיות לחצות בעקבות התקלות במחשבים. הוועדה ממשיכה לדון בשעות אלו באפשרות ליום בחירות נוסף.

16:55: השר מיכאל איתן: אסור לבטל את ההצבעות שנערכו עד עתה. צריך להמשיך את ההצבעה ולהיערך להארכתה בשבע שעות נוספות כמספר השעות בהן הושבתה המערכת. ההארכה יכולה להתבצע כבר הערב או מחר, באמצעים ממוחשבים או ידניים.

15:52: השר סער תקף את ההתנהלות הטכנית של הפריימריז: "כשאנשים מגיעים להצביע ולא יכולים לעשות זאת זוהי זילות של ההליך הדמוקרטי". 

15:35: גורמים בליכוד העריכו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייאמץ את המתווה שהציע השר משה "בוגי" יעלון לדחיית הפריימריז בליכוד, בעקבות קריסת מערכות המחשוב. על פי ההצעה, הליך ההצבעה הממוחשב המתקיים היום ייעצר ויומר בהצבעה ידנית בימים הקרובים. בשבוע הבא יצביע כל מי שלא הספיק להצביע היום. מתפקדים שהצבעתם נקלטה לא יוכלו להצביע פעם נוספת. יעלון שוחח עם נתניהו והציג לו את הצעתו והחלטה בנושא צפויה, ככל הנראה, במהלך השעה הקרובה. 

15:25: אלפי עובדי התעשייה האווירית הצביעו במושב חדיד, סמוך למחלף בן שמן. אחד העובדים: "אנחנו 16 אלף עובדים, 90% בליכוד. הליכוד זה הבית שלנו. חיים כץ דואג לנו".

15:19: חברת יאיא סופט, המפעילה את שירותי המחשוב הקורסים בפריימריז של הליכוד, ביצעה גם את הבחירות הממוחשבות לרשימת מרצ לכנסת לפני שבועיים בדיוק. יאיא סופט פועלת במשותף עם חברת אמנת בניהול הקמפיין. "בסך הכל היינו מרוצים מאוד מתפקוד ההצבעה בבחירות אצלנו", סיפר מזכ"ל מרצ, דרור מורג. "הבחירות במרצ התקיימו כולן בבניין אחד, ומספר המצביעים עמד על אלף בלבד".

מורג סיפר שלהצבעה קדמה שורה של ניסויי פיילוט מקדימים שנועדו לבחון את יעילות המערכת, ורק בסופם הוחלט לאמץ את המנגנון הממוחשב. במרצ נעזרו במנגנון גיבוי להצבעה, שלא קיים בליכוד כיום: כל מצביע קיבל לידיו תדפיס של טופס ההצבעה שלו ושלשל את התדפיס במעטפה לצורך ספירה ידנית במקרה של תקלה.

יאיא סופט ביצעה בימים האחרונים ניסויים למערכת הפועלת בבנייני האומה בירושלים, שם הוצבו 82 קלפיות, כדי לוודא שהיא עומדת בעומס. אחד מעובדי מערך המחשוב במתחם סיפר כי "עשינו פעמיים פיילוט. העמסנו 900 הצבעות על המערכת בימים האחרונים והיא עמדה בזה". על פי ההערכות, בעוד שהבחירות במרצ עלו למפלגה כ-50 אלף שקלים, מבצע הבחירות בליכוד, הכולל גם את כח האדם הנלווה למערך המחשוב והסדרנים - מגיע לכ-7 מיליוני שקלים.

14:48: המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון שוחח עם ראש הממשלה נתניהו והציע לו לעצור את הליך ההצבעה הממוחשב, ולהמשיך את ההצבעה בהליך ידני בימים הקרובים. נתניהו צפוי לדון בהצעה בשעה הקרובה. ארדן בפתח תקוה: מסתמן שהבחירות יוארכו. דיווחים על תקלות בקלפי בנתיבות.

14:41: השרה לימור לבנת מצטרפת להצעה של גלעד ארדן וקוראת לקיים את הבחירות במפלגה גם מחר: "לנוכח המחדל בהליך הפריימריז היום אני קוראת להיערך כבר עכשיו להארכת ההצבעה גם מחר, תוך הסקת הלקחים הנדרשים". היא הוסיפה: "האופן שבו מתנהל הפריימריז עד כה אינו מוסיף כבוד להליך הדמוקרטי".

חוץ מתקלות והצבעות, יש גם מתנות: בדוכן של גילה גמליאל בראשון לציון מחלקים סוכריות, בעוד פעיליו של כרמל שאמה הכהן מכבדים את הבאים בשוקולד.

14:03: נכון לשעה 14:00 הצביעו 8% מבעלי זכות ההצבעה.

אבי דיכטר הגיע לבאר שבע וביקש לשוחח עם פעילים, אולם הוא איבד את קולו. ראובן ריבלין, שהגיע אף הוא לעיר, אמר: "אם התקלות בהצבעה יימשכו, נשקול את הארכת זמן ההצבעה". גלעד ארדן מציע להאריך את הבחירות ביום.

ובחזרה לפעילים הזועמים בראשון לציון: אחד מהם אומר: "זו בדיחה גרועה שככה מתנהלת מפלגת שלטון.‏ ככה נתניהו גם ינהל את המלחמה באיראן"?‏

במטה מפלגת העבודה עוקבים אחרי הנעשה בפריימריז לא רק מתוך סקרנות פוליטית, אלא גם מפני שהם צפויים להשתמש באותה מערכת מחשוב בבחירות המקדימות ביום חמישי הקרוב. אחד המתמודדים, פתחי אמארה, אף קרא למזכ"ל העבודה לזנוח את הקלפיות הממוחשבות ולקיים את הפריימריז בהצבעה ידנית.

13:21: מבקר המדינה, יוסף שפירא, שיגר מכתב חריג ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר וועדת הבחירות המרכזית בו התריע מפני שימוש פסול של חיים כץ בעובדי התעשייה האווירית שעשוי להגיע לכדי עבירה פלילית. המבקר הבהיר כי שיגורם של העובדים להצבעה בקלפי על חשבון יום עבודתם עלול להגיע לכדי עבירה פלילית של מתן טובת הנאה. אלפי עובדי התעשייה האווירית הם חלק משמעותי במפקד של כץ, הנחשב לאחד מקבלני הקולות המרכזיים בליכוד. שפירא בחר להתערב במערכת הבחירות, אף שאין לו סמכות חוקית לאכוף את הנושא, בעקבות תלונה שהוגשה לו לאחרונה.

במכתב, ששוגר לפני כשבוע, כותב שפירא כי "מצאתי לנכון להזהיר מראש את התעשייה האווירית כי התנהלות כאמור עשויה להיות תרומה שאינה חוקית שחלות עליה סנקציות פליליות על התורם. עם זאת עיקר האכיפה אינו בידי מבקר המדינה. אשר על כן אני מעביר את הפניה לתשומת לבכם וטיפולכם הדחוף. ממצאי משרד מבקר המדינה בעבר בדוחות מחזקים את החשש שמעלה הפונה ומדגישים את הצורך בפעולת מניעה בעוד מועד".

בליכוד אומרים כי רוב התקלות תוקנו ועתה ניתן להצביע בבנייני האומה בירושלים, בגני התערוכה בתל אביב ובאזורים נוספים. בפועל, ישנם דיווחים כי עדיין יש בעיות בקלפיות שונות. השר סילבן שלום שהגיע לקלפי בראשון לציון פגש בפעילים זועמים, ואמר לאחד מהם כי "נתניהו בלחץ".

13:00: גדעון סער קורא לבטל את הפריימריז בגלל ריבוי התקלות. לדבריו, "הליך הבחירות שמתקיים כעת הוא פארסה. יש להפסיקו מיד ולקיים בחירות במועד חדש". גלעד ארדן מצביע בקלפי באשקלון, עיר הולדתו. כיום, כזכור, הוא מתגורר בסביון. מירי רגב הגיעה לראשון לציון אחרי ביקורים בחולון ובבת ים והתקבלה בברכת "שלום גילה גמליאל".

מפלגת עצמאות דוחה על הסף את הדיווח ב"הארץ" לפיו בליכוד מעריכים שאהוד ברק ישוריין ברשימת הליכוד ביתנו, וכינו אותו "חסר שחר, בלי שום בסיס עובדתי". 

12:22: כרמל שאמה הכהן הצביע בקלפי ברמת גן והודיע: "חיים כץ לא יחסל אותי, ימי סלאח שבתי נגמרו". זאב אלקין, שנמצא בקלפי בבאר שבע שפועלת כעת כרגיל אחרי תקלה בת 45 דקות, התייחס גם הוא לנושא: "אין דילים בליכוד", אמר. "יש כמה סניפים שהחליטו על מועמדים שהם רוצים לתמוך בהם, אבל אין רשימות חיסול".

לא בטוח שאלקין צודק: עובדים בתעשייה האווירית קיבלו את רשימת התמיכה הבאה: חיים כץ, ראובן ריבלין, קטי שטרית, ציון פיניאן, מירי רגב, מיכאל איתן, ישראל כץ, לאה נס, אריה ביבי, קרן ברק, יוליאנה אליעזר ודן מרידור. באשר לאחרון, ועד מתיישבי בנימין קורא לא להצביע לו כלל.

12:10: לא רק בליכוד: יותר ויותר פוליטיקאים יוצאים לפאבים ובתי קפה ברחבי הארץ כדי לחזר ולפטפט עם מצביעים פוטנציאליים צעירים. דפנה ארד על חוגי הבית החדשים (והמעושנים).

11:27: התקלות בירושלים נמשכות לסירוגין, וסמוך לבנייני האומה יש תור ארוך של ממתינים. "ביזיון", צעקה חברת ליכוד ממורמרת לעבר ריבלין. "לקחנו יום חופש במיוחד ואנחנו מתייבשים כאן בתור שעות. אתה הצבעת והולך מכאן. מה איתנו? ככה נראית המפלגה". ריבלין, רגע אחרי שסיים להצביע חייך ופלט: "גם אני לא הצבעתי".

בתל אביב, גדעון סער הצליח להצביע לבסוף בקלפי ביד אליהו. לדבריו, "אני חושב שהליכוד מוכיח היום שהוא התנועה הפוליטית והדמוקרטית הגדולה בישראל. 123 אלף פעילים נקראים לעצב היום את הנהגת הליכוד, שסביר להניח שתהיה גם הנהגת המדינה. צריך לבחור רק על פי  שיקולים עניינים עבורנו שייצגו את הליכוד בצורה הטובה ביותר". התקלה באשדוד תוקנה.

11:04: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע בקלפי בגבעת זאב. "הצבענו ללא תקלות", אמר, "אני קורא לחברי הליכוד לבוא לחגיגה של הדמוקרטיה בליכוד. יש לכם את הזכות לקבוע מי יהיה בנבחרת השלטון בשנים הקרובות. אני קורא לכם לבוא להצביע, להשפיע ולהכריע". לשר החינוך גדעון סער יש פחות מזל בתל אביב. הוא הגיע מוקף פעילים לקלפי ביד אליהו, אך לא יכול היה להצביע בגלל התקלה. בינתיים, עמדה אחת מתוך 10 חזרה לפעול.

10:51: למקרה שפספסתם: התחקיר של גידי וייץ וחיים לוינסון מיום שישי האחרון, על הקשר האוקראיני בליכוד. תורמים של ח"כ זאב אלקין מאוקראינה ורוסיה מימנו את הקמפיין של ח"כ חיים כץ. נראה שזה יהיה שווה לאלקין כמה אלפי קולות בפריימריז בליכוד.

10:32: מתחם קלפיות בשכונת יד-אליהו בתל אביב, בו אמור להצביע שר החינוך גדעון סער, נסגר עקב תקלות. האחראים במקום מעריכים כי התקלה תתוקן תוך רבע שעה. בירושלים, ראובן ריבלין הצליח להצביע בקלפי אחרת. הוא טען תחילה שהמחשב בבנייני האומה סימן עבורו מועמדים שלא בחר בהם, אולם בדיקה העלתה שהמחשב נתקע עם הבחירה של המצביע שהיה לפניו. נציג חברת יאיאסופט, המפעילה את מערכת המחשבים, אמר לריבלין: "עשינו פעמיים פיילוט. 900 הצבעות העמסנו על המערכת בימים האחרונים".

10:10: תקלות גם במחשבי הקלפיות גם ברמת גן, אשדוד וגן יבנה. בהר חברון קלפי לא נפתחה בגלל תקלה.

09:59: תקלות קשות במערך ההצבעה הממוחשב בבנייני האומה בירושלים – מוקד ההצבעה היחיד בבירה. 80 הקלפיות הממוקמות במתחם מושבתות בשעה האחרונה. "אם המצב יימשך כך, אי אפשר להמשיך עם ההצבעה היום. התומכים מגיעים, אבל לא נותנים להם להיכנס ולהצביע. הם ייתיאשו וילכו הביתה", אמר השר דן מרידור שהגיע למקום. י"ור הכנסת, רובי ריבלין, נכנס מאחורי הפרגוד לאחר שאחת העמדות חזרה לפעול ואז קרא למארגנים בבהילות. "המחשב מסמן מועמדים שלא בחרתי", הוא קרא בזעם. אחר כך נתקע המחשב בקלפי שלו. לבסוף ריבלין עזב את המקום מתוסכל, בלי שהצביע.

"לא מעט אנשים שנכנסו להצביע ונתקעו החליטו לעזוב. מה עושים?", שאלה אחת ממנהלות ועדות הקלפי. בבדיקה התברר שיש למחוק את אלה שחזרו בהם מן המחשבים, כדי שיוכלו להצביע במקום אחר ובמועד אחר, אלא שהמחשבים לא מאפשרים זאת כעת.

09:26: יו"ר הקואליציה בכנסת ה-18 זאב אלקין אמר בשיחה סגורה בשבת בבית אל כי "לא היה טעם להיכנס קרקעית לעזה, בשל ההכרעות המצפות לנו באיראן". בשיחות שקיים עם תומכיו, ציין אלקין שמדובר בפרשנות שלו, ולא בידיעה על שיקולים של ראש הממשלה. "אני חושב שלא היה טעם לכניסה לכמה שבועות, זה היה מיותר והכניסה היחידה שראיתי בה טעם היא מבצע חומת מגן (ב-2002)... בסופו של דבר אמרתי שאני לא בטוח שזה הזמן הנכון לעשות מבצע כזה שנצטרך להיות שקועים בו, בהתחשב בכך שבאביב מצפות לנו הכרעות חשובות".

אלקין גם העריך שהקואליציה הבאה תהיה פחות ימנית. "אני מעריך שמשקל המפלגות הימניות בקואליציה הבאה יהיה פחות משמעותי", ציין, "יהיו מפלגות של מרכז שמאל שירצו להיכנס. ובדרך כלל המפלגות שרוצות להיכנס לקואליציה נכנסות".

09:13: מנכ"ל הליכוד גדי אריאלי מבטיח פריימריז מתוחים הרבה יותר מהקודמים: "בפעם הקודמת היו לנו 12 מנדטים והרשימה הייתה הרבה יותר פתוחה למספר האנשים שרוצים להיכנס", אמר בריאיון הבוקר לגל"צ. "גם מספר המועמדים היה אז קרוב ל-150, 160, ונכון להיום הוא עומד על כ-100, כי חלק מהאנשים הבינו שהמקומות לא אטרקטיביים".

09:03: הכלכלן שלמה מעוז המתמודד בפריימריז סיפר כי קבלני קולות הציעו לגייס עבורו תומכים תמורת תשלום. בראיונות שהעניק לגל"צ ולידיעות אחרונות אמר מעוז כי "באו אליי כל מיני אנשים. אחד הציע לי מאות קולות, השני הציע לי אלפי קולות. אנשים משלמים מאות אלפי שקלים בשביל להיבחר, זאת לא דמוקרטיה. מה זה הדבר הזה?"

09:00: נפתחו הקלפיות ברחבי הארץ.

אחד השרים הבכירים במפלגה העריך שמזג האוויר הסוער יפגע באחוזי ההצבעה היום ובאופי הרשימה. "גשם יוביל לאחוז הצבעה נמוך, והוא יעזור בעיקר לדילים ולקבלני הקולות שמשנעים את המועמדים לקלפי. המצביעים החופשיים עלולים להישאר בבית", הסביר. "המשמעות היא שהרבה ח"כים שנשענים על המצביעים החופשיים ייפגעו מהמהלך וכוחם של הדילים יהיה גדול הרבה יותר".

במפלגה מעריכים כי בין שישה לעשרה מחברי הכנסת והשרים המכהנים ימצאו עצמם מחוץ לרשימת המפלגה לכנסת הבאה. "שרים רבים היו עסוקים בשבוע האחרון בעבודה סביב המבצע בעזה, ולא יכלו לעסוק בפוליטיקה. כמה מהם חוששים שהדבר יפגע באופן משמעותי בסיכוייהם", אמרו בליכוד.

כדי למנוע מצב של רשימה לא מאוזנת, ובעיקר כדי לסכל רשימה שאינה נותנת ביטוי למועמדים שראש הממשלה חפץ ביקרם, בוחנים בליכוד אפשרות לשריין מספר מצומצם של מועמדים ברשימת ישראל ביתנו, שתרוץ במשותף עם הליכוד. בין היתר, הוזכר שמו של הכלכלן שלמה מעוז, שסיכוייו להיבחר במחוז דן נמוכים, כמי שיוקפץ באמצעות רשימתו של ליברמן. מקורות בליכוד העריכו שגם שר הביטחון, אהוד ברק, יוכל להשתריין ברשימה המשולבת. "לליברמן יש אינטרס להפוך את ברק לשר הביטחון הבא ולחסום בכך יריבים פוטנציאליים להנהגת הימין בעתיד", הסבירו בליכוד.

השתתף בהכנת הידיעה: חיים לוינסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ