איך שר להגנת הסביבה משווק את פועלו למתפקדי הליכוד

בפריימריז 2009 נבחר גלעד ארדן במקום השני. היום, אחרי כ-4 שנים בהן עודד ילדים למחזר בקבוקים, מעדיפים פעיליו להתמקד בפעילותו למען ההתנחלויות

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

, מי שנבחר בבחירות המקדימות לפני ארבע שנים במקום השני, הוא אולי היחיד שקיים בו ספק לכך שהליכוד לוקח את ראשות הממשלה בהליכה. לשאלה באיזה תפקיד הוא חושק בממשלה הבאה הוא עונה: "קודם כל ירכיב את הממשלה".

בליכוד מספרים שארדן רוצה לעמוד בראש אחד ממשרדי המשפטים, התחבורה או משרד האנרגיה והמים. אם תשאלו את אבא שלו, אבינועם, חבר ליכוד ותיק מאשקלון, הוא היה מעדיף שארדן היה ממשיך לעבוד במשרד עורכי הדין שהקים בעיר.

היום הגדול של מתמודד בפריימריז בכלל ושל גלעד ארדן בפרט הוא ריטואל חוזר ונשנה. נוסעים לקלפי במכונית סטיישן צנועה יחסית, מאבטח נוהג ברכב מאחור ועוקב שהכל בסדר. מגיעים, מנשקים פעילים. שתי נשיקות, אחת בכל צד. לוחצים ידיים, גם לאלה שלא מזהים אותו. כולם מבקשים להצטלם ולתעד את הרגעים עם השר והחולצות הירוקות. הטקס ממשיך בהנהון בפני תלונות על העיכובים והמחשבים. אחד מהם אומר ש"פעם זה היה פשוט. היינו שמים פתק וזהו. אבל אז היו באים וגונבים את הקופסה עם כל הפתקים. עכשיו אין גניבות, אז סבלנות".

מדי פעם ארדן ופעיליו זזים הצידה להסתודדות, הם חוזרים ובודקים שהשם מופיע בכל הרשימות, וחוזר חלילה. עוד קלפי. ועוד קלפי. צפונה- דרומה- צפונה- דרומה, בלי חשבון, בלי מחשבה. העיקר שאת הזמן בדרך מנצלים כדי להתקשר לעוד ועוד פעילים. הוא תכנן לפתוח את היום באשקלון, עיר הולדתו, שם חיכה לו אביו. באשדוד חיכה לו דודו. כיום יחד עם רעייתו ושלושת ילדיו שלא נראו לצדו ביום הזה. 

השר ארדן מצביע באשקלון, הבוקרצילום: רויטל חובל

כך או כך, היום הזה חולף בלי אף הודעה לעיתונות. בסביבתו של ארדן אומרים שתקשורת לא תועיל ברגעים האחרונים של הקרב ואולי רק תזיק. עכשיו, רק מגע עם השטח יכול לעזור. 

ארדן, בן 42, שימש בארבע השנים האחרונות כשר להגנת הסביבה. זה תפקיד שלא מאפשר תגמול של פעילים או כוח פוליטי גדול, כמו למשל, עובדי התחבורה (נמלים, רכבת, אגד וכו'). אף אחד מהפעילים לא מתעניין בפועלו הסביבתי של ארדן. כשאני שואלת, נאמר לי שהודות לארדן, ילדים קטנים ממחזרים בקבוקי פלסטיק. הפעילים שלו לעומת זאת פונים לעוברים ושבים ומציעים להם לבחור בארדן כי "הוא שמר על ההתיישבות ביהודה ושומרון". בכלל, בכל הסטיקרים ושלטי החוצות מכונה ארדן ה"שר להגנת הליכוד", להבדיל מישראל כץ, למשל, ששלטי החוצות מבשרים על המהפכה בתחבורה שלכאורה ביצע.

בחולון מעז משה לפנות לארדן בכעס. במבטא רוסי הוא אומר לו שילדיו, בעלי תואר שני, נאלצים לגור בשכירות במחירים המטורפים בישראל. ארדן מודה ש"אתה צודק, לא הורדנו מספיק את מחירי הדיור", אבל מצביע על הפלאפון: "הורדנו את זה, אי אפשר רק להגיד מה לא". מאזין מהצד לא מוותר ואומר "זה שעשה את זה עף מהליכוד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ