אמיר אורן
אמיר אורן

אהוד ברק הודיע הבוקר על פרישתו מהפוליטיקה, בכפוף לשימוע המתקרא הבחירות לכנסת, בגלל טעות בהערכה. תיק הביטחון בממשלה הבאה, אם גם בראשה יעמוד בנימין נתניהו, הרי כבר נלקח מברק, אבל ברק נחפז מדי להעריך שהטרף הוצא מפיו.

שר הביטחון הבא, בממשלתו השלישית של נתניהו, אמור להיות אביגדור ליברמן. כך נחתם בהסכם נתניהו-ליברמן על מיזוג הליכוד וישראל ביתנו, הקובע מפורשות שליברמן רשאי לבחור לעצמו כל תיק, לרבות תיק הביטחון, אף שכלפי חוץ ימשיך להצהיר כי הוא "נוטה" להישאר במשרד החוץ. לפיכך, ברירת המחדל היא מסירת תיק הביטחון לליברמן. רק אם ליברמן יוותר על הביטחון, ברוב חסדו, יוכל נתניהו להציעו לאחר, כגון ברק.

אך כדי שליברמן יהיה כשיר לכהן בממשלה, במשרד כלשהו, עליו לחמוק מהעמדה לדין. היה ויוגש נגדו כתב אישום, ייאלץ להתפטר מהממשלה הנוכחית ולהישאר מחוץ לממשלה הבאה. בימים האחרונים רבו ידיעות על כוונתו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, לחזור בו מהודעתו מאפריל 2011 על החלטתו להאשים את ליברמן במרמה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים, הלבנת הון והטרדת עד. הידיעות לא הוכחשו וניכר בהן גרעין של אמת. משמעותן, מבחינת ברק: תיק הביטחון יישלל ממנו, בממשלה הבאה, אם ליברמן יתעקש להחזיק בו.

עקבו אחר "הארץ" בטוויטר || בחירות 2013: לכל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות

אלא שהידיעות על סגירת תיק ליברמן מוקדמות מדי. אמנם דומה שכפות המאזניים בפרקליטות נוטות לסגירת הסעיפים הנמצאים בליבת התיק, אך בהחלט ייתכן שבסעיפים מסוימים הנחשבים משניים, אך עודם מחייבים התפטרות שר, יוגש כתב אישום. לכך תיוודע כנראה השפעה על גורל הרשימה הממוזגת הליכוד-ביתנו ועל הצלחת רכיביה בבחירות. ודאי שתחשיב תיק הביטחון ישתנה מהקצה אל הקצה, הן באשר להשארתו בידי ברק והן להעברתו לנציג אחר מהליכוד או מאחת השותפות הקואליציוניות שלו.

מכאן שחלק מגורלו הפוליטי של ברק נמצא בידי וינשטיין ושברק עשוי לשוב עוד לפני שסיים להיפרד. חלק אחר נמצא בידי מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שאצלו ממתין להשלמה דו"ח פרשת בועז הרפז. גרסת ברק לדו"ח נכללה ברמז עבה גם בהודעתו הבוקר, כאשר שיבח את הרמטכ"ל בני גנץ כהיפוכו החיובי של קודמו גבי אשכנזי; אבל טיוטת דו"ח המבקר כוללת קביעות חמורות על תפקודו של ברק במשרד הביטחון. מוטב לברק להתמודד איתן, אם אכן יתפרסמו (ואם לא, ייגנזו איתן גם קביעות מקבילות על אשכנזי), כשאינו נאלץ לנמק מדוע לא יתפטר בעקבותיהן.

בשבוע שעבר, בעיצומו של מבצע "עמוד ענן", ספג ברק מהלומה בחזית זו, כאשר שפירא הודיע על מינוי תא"ל בדימוס יוסי ביינהורן לראש חטיבת ביקורת הביטחון במשרדו. לפני כשנתיים סילק ברק את ביינהורן, בגסות שיצרה משקעים מרים, מתפקיד מבקר מערכת הביטחון.

11 מתוך 11 |
איור: עמוס בידרמן
1 מתוך 11 |
איור: עמוס בידרמן
2 מתוך 11 |
איור: ערן וולקובסקי

ברק מאוהב בהפתעות, במידור, ברקיחת מהלכים סמויים היוצאים לאור רק בסיומם. כך במינוי אלופים בהיותו רמטכ"ל; כך בפרישתו ממפלגת העבודה; כך בהודעתו הבוקר.

הודעת ברק טובה לנתניהו. שר הביטחון לא תקף את ראש הממשלה ולא חבר למי מיריביו או יריבותיו. התחסלות "עצמאות", בלי מיקום לפליטיה מהמושבים והקיבוצים, מביאה לכך שלראשונה – לפחות עד שיתפרסם הרכב רשימת לבני – אין משמאל לשלטון רשימה המתפארת באנשי ביטחון בכירים וביוצאי ההתיישבות העובדת. אילו הלך ברק עם לבני ועם שלי יחימוביץ למערך גדול, אולי בראשות שמעון פרס, היה בכך איום ממשי על נתניהו. כרגע, נמנע ברק לא רק מכך, אלא גם מהמלצה לבוחרים להצביע נגד נתניהו ובעד מועמד אחר כלשהו לראשות הממשלה.

אם ירצה נתניהו להיות אסיר תודה לברק, יוכל להפקיד בידיו בממשלה הבאה את התיק האיראני, או למנות אותו לשגריר בוושינגטון, שם בלאו הכי מבלה ברק בשנים האחרונות הרבה מזמנו. ואם ליברמן יהיה טרוד בבתי משפט, עוד יתבקש רב-נגד יצחק טאיטו לדחות את מסדרי הפרידה משר הביטחון היוצא וקבלת פני השר הבא.

אז מה תהיה ההפתעה הבאה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ