אלוף בן
אלוף בן

אהוד ברק הבין שאין לו סיכוי לחצות את אחוז החסימה בבחירות הקרובות, ובמקום לנהל קמפיין שבסופו התבזות פומבית וחובות כספיים, החליט לחתוך ולוותר על ההתמודדות בראש סיעת "עצמאות". אם בנימין נתניהו ירצה להשאירו בלשכת שר הביטחון גם בקדנציה הבאה, הוא יצטרך למנותו כשר ביטחון "מקצועי". ואם השניים ינצלו את הזמן שנותר לכהונת הממשלה הנוכחית, ויתקפו את איראן בשלושת החודשים הקרובים, כפי שברק רמז בהצהרת הפרידה שלו – "אני מבטיח לכם שיהיו הרבה אתגרים ביטחוניים" – זה יהיה סיום רועש לקריירה פוליטית סוערת ורבת תהפוכות, שהציבה את ברק בעמדת "האיש שכולם אוהבים לשנוא".

עקבו אחר "הארץ" בטוויטר || בחירות 2013: לכל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות

ברק השפיע יותר מאחרים על החשיבה האסטרטגית של ישראל בדור האחרון, ובמידה רבה הוא היה מעצבה הראשי, בדומה למשה דיין בשנות החמישים והשישים. הוא הוביל את המהפכה הטכנולוגית בצה"ל, ועודד את ההצטיידות בחימוש מונחה מדויק (חמ"מ) וכלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מ) שנושאים היום בחלק נכבד מהמשימות הקרביות. הוא יזם והנהיג את הנסיגה מדרום לבנון ב-2000, ששימשה אחר כך השראה להתנתקות מרצועת עזה.

הצעת השלום הכושלת שלו ליאסר ערפאת בקמפ דייוויד, שתורגמה אחר כך ל"פרמטרים של קלינטון", נחשבת מאז כפתרון הסביר לחלוקת הארץ בין ישראל למדינה פלסטינית, ושימשה יסוד להצבת גדר ההפרדה בגדה המערבית. הכרזת ברק בסיום הפסגה ש"אין פרטנר בצד הפלסטיני" נהפכה מאז למוסכמה פוליטית בישראל, מה שהפך את ברק לשנוא נפשו של השמאל המתכווץ. תפיסת ה"מנופים והלחצים" של ברק בעימותים עם ארגונים חמושים כמו חיזבאללה וחמאס, שעיקרה הפעלת עוצמת אש גדולה מרחוק, הונהגה לראשונה במבצע "דין וחשבון" (1993) ובאחרונה במבצע "עמוד ענן" (2012). איש לא הציע תפיסה שונה או מוצלחת יותר.

8 מתוך 8 |
אהוד ברק מבקר במחנה רעים 24.10.12
1 מתוך 8 |
ברק מודיע על פרישתו, היוםצילום: מוטי מילרוד
2 מתוך 8 |
ברק ונתניהו, לאחר הודעת הפרישה. מהאינסטגרם של נתניהו

בניגוד לנתניהו, שמדבר אל ספרי ההיסטוריה, ברק מעריך כוח ובוחן את החיים מעמדת התצפית של משקיע בשוק ההון, שמתבונן קדימה וחושב על הרווח או ההפסד הצפויים. ניתוחיו הארכניים של האיום מטהראן לא מזכירים את השואה, או את נאומי השטנה של מחמוד אחמדינג'אד, אלא מציגים הערכה קרת רוח של השפעות פצצת הגרעין האיראנית על מאזן הכוחות האזורי.

אך ככל שברק הצליח כיזם, מתכנן ורעיונאי, הוא נכשל כפוליטיקאי, והתקשה לגייס תמיכה בממשלה ובכנסת. הוא זכה ברוב גדול בראשות הממשלה ב-1999, רק כדי להיבעט מהתפקיד אחרי 20 חודשים סוערים – הכהונה הקצרה ביותר של מנהיג ישראלי, קצרה אפילו משל משה שרת. מאז לא הצליח לחזור להנהגה הלאומית, כמו יצחק רבין ונתניהו שזכו לקאמבק בשלטון. חטאו הציבורי הגדול ביותר היה רכישת דירת הפאר במגדלי אקירוב, שהציגה אותו כנובו-ריש מתנשא ומנותק. נכון שגם לפוליטיקאים אחרים היו חווה (אריאל שרון) או וילה (נתניהו), אבל הארמון של ברק ניצב ברחוב הראשי לעין כל, ולא בנגב או בסמטה נידחת בקיסריה.

בקדנציה הנוכחית נהנה ברק מעמדת איש סודו ומקורבו של נתניהו, ושימש כשליחו של ראש הממשלה לשיחות עם הממשל האמריקאי וכגורם מאזן לעמדות הקיצוניות והמתלהמות של שר החוץ אביגדור ליברמן. השניים שיתפו פעולה בהכנת צה"ל, דעת הקהל הישראלית והקהילה הבינלאומית למלחמה נגד איראן. אבל ברק לא הצליח לשכנע את ראש הממשלה לגלות גמישות ומתינות מול הפלסטינים, או להתנצל בפני טורקיה. את כשלונו נימק ברק בחולשתו הפוליטית: "אני לא יכול להפיל את הממשלה כמו איווט ליברמן", נהג להסביר לעיתונאים.

עכשיו הפנים ברק את חולשתו הפוליטית וגזר ממנה את המסקנה המתבקשת, שחבל על זמנו במערכת הבחירות, ומוטב לו להמשיך בשגרת יומו בקריה – מקום עבודתו ברוב ימי חייו הבוגרים. שאלת שיתופו בממשלה הבאה תוכרע על פי תוצאות הבחירות והאילוצים הפוליטיים שיופעלו אחריהן על נתניהו. ברור רק שכשר "מקצועי", ברק יוכל להשפיע עוד פחות מאשר בקדנציה הנוכחית – ומדיניות החוץ והביטחון של הממשלה הבאה תפנה עוד יותר מעכשיו לכיוון הימני, הלאומני והמתנגד לכל ויתור ופשרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ