פרישת ברק |

ומה לגבי האיום האיראני?

לכל אורך הקדנציה הדגיש ברק את חשיבות כישוריו וניסיונו בשאלת איראן. זה עבר, כנראה. רגע לפני פרידה, הפנה גם לעבר אשכנזי מהלומה מכוונת היטב

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הודעת הפרישה של אהוד ברק נפלה על התקשורת – אם לשאול דימוי שברק השתמש בו בנסיבות אחרות לגמרי לפני 18 שנה אחרי הטבח במערכת המכפלה – כרעם ביום בהיר. זה קרה בדיוק כפי שברק אוהב: בהכרזה דרמטית במסיבת עיתונאים, בעיתוי שהוא לבדו הכתיב ובלי שניתן לכך שום סימן ממשי מוקדם בדיווחים בתקשורת. ספקולציות על פרישה היו דווקא הרבה, אבל אלה נמוגו אחרי מבצע "עמוד ענן", כשהחוכמה הפוליטית המקובלת במערכת המפלגתית ובמערכת הביטחון, גרסה שהפרופיל הגבוה של שר הביטחון בעת הלחימה יבטיח לסיעת העצמאות חצייה בטוחה יחסית של אחוז החסימה.

אבל ברק נותר ברק, גם בהודעה הקצרה שמסר לפני הצהריים: מפתיע, מעורפל במקצת ומשאיר לעצמו את כל האופציות פתוחות. גם עכשיו תוהים בוודאי אוהדים ויריבים כאחד: למה התכוון בזה? הנימוק הרשמי שסיפק שר הביטחון התייחס לעייפות החומר: אחרי הרבה שנים בביטחון ובפוליטיקה הגיעה העת לתחלופה בריאה בצמרת. במשתמע, רמז גם לפופולאריות המוגבלת שלו בציבור, כשהעיר (פעמיים) שמספר העיתונאים שבאו לשמוע את דברי הפרידה שלו גבוה בהרבה ממספר המשתתפים בחוגי הבית שקיים באחרונה במסגרת מערכת הבחירות.

עקבו אחר "הארץ" בטוויטר || בחירות 2013: לכל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות

אבל לצד הדברים הללו, ברק סירב לענות לשאלה מפורשת – האם קיימת אפשרות שיחזור למשרד הביטחון כשר "מקצועי", אחרי הבחירות, כחלק מהבנות בינו לבין ראש הממשלה נתניהו, בהנחה שהאחרון ינצח בבחירות? לפי שעה, זו נראית כפרידה דחויה, אפילו זמנית. ברק הצהיר שיישאר בתפקיד עוד שלושה חודשים, כלומר עד לסיום הרכבת הממשלה הבאה, כחודש לאחר הבחירות. כמעט אין שום אפשרות להעריך מה יקרה עד אז, פוליטית וביטחונית.

ברק פרש היום מהתמודדות במערכת הבחירות, שבה עשוי היה לסיים עם הישג אלקטוראלי קלוש. למרות הודעת הפרישה, צריך לקחת בחשבון תרחיש שבו נתניהו משאיר אותו בתמונה, גם בממשלה הבאה. ביום חמישי האחרון, בראיון לערוץ  2 עם תום המבצע בעזה, פלט ברק ש"אין מה להקשיב לציבור הישראלי בדברים כאלה". הוא ענה בכך לשאלה בדבר הביקורת בדעת הקהל על הפסקת הפעולה ברצועה בלא כניסה קרקעית. לעתים נדמה שזו גם דעתו העקרונית באשר לרחשי לבם של המצביעים.

הראיון עם יונית לוי היה חריג. ברוב הופעותיו בשנה האחרונה, בפומבי ובפורומים סגורים, נראתה גרסה ממותנת יותר של ברק, שבתחילת השנה חגג את יום הולדתו השבעים: מפויס, שנון ומוכן לפעמים לצחוק גם על חשבון עצמו. כל זה נכון, כמובן, עד שמגיעים לשאלה אחת – יחסיו עם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי.

גם בדברי הפרידה שלו בחר שר הביטחון להקדיש כמה פסקאות לשיפור הגדול שחל לדעתו בצה"ל תחת הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ. בצבא, אמר, שוררת כעת "רוח של פתיחות אמת וניקיון דעת, ביטחון עצמי שקט וענווה, דברים שנשרטו מפעם לפעם בעבר... החזרנו אל צה"ל את יסודות הקוד האתי והבנה חד משמעית לבסיס הדמוקרטי של חיינו, זה שמבין ומפנים את כפיפות הדרג הצבאי לדרג המדיני". זו היתה עוד מהלומה, מכוונת היטב, לאשכנזי רגע לפני פרידה. פרשת מסמך הרפז, שיצרה את הקרע הסופי בין השניים, טרם נשלמה. שני הצדדים עדיין ממתינים לפרסום הדו"ח הסופי של מבקר המדינה, אלא שכעת (אם המבקר יוסף שפירא לא יחליט להקדים פרסום לבחירות) ייתכן ששניהם יקבלו אותו לידיהם כבר כאזרחים מן השורה.

שאלה חשובה יותר, שברק התייחס אליה רק כבדרך אגב בדברי הסיום שלו, היא סוגיית האיום האיראני. השינוי שחל בעמדתו בממשלת נתניהו, כשהוביל יחד עם ראש הממשלה את הקו הנצי בזכות תקיפה צבאית של אתרי הגרעין, הפתיע רבים מחבריו ומראשי מערכת הביטחון. בקיץ האחרון, שוב במפתיע, נדמה היה שדרכי השניים בשאלת איראן נפרדות, כשברק ייחס יותר חשיבות מנתניהו למשבר אפשרי עם האמריקאים, והזהיר מפני פעולה ישראלית ערב הבחירות לנשיאות ארצות הברית. לכל אורך הקדנציה שלו תחת נתניהו הדגיש ברק את החשיבות העצומה שהוא מייחס להימצאותו, על כישוריו וניסיונו הרב, במרכז קבלת ההחלטות בשאלת איראן. גם זה עבר, כנראה. היום אמר כי הוא סומך לחלוטין על הנהגת המדינה שתדע לנווט גם בלעדיו את המדיניות הישראלית בשאלה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ