מכה לבתי הדין הרבניים: לא ימונו דיינים חדשים עד אפריל 2013

סוגיית שילוב הנשים בוועדה למינוי דיינים מתעכבת בבג"ץ. בית המשפט החליט לא להחליט בעניין עד אחרי הבחירות, בתקווה שהממשלה והכנסת ימנו נשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מכה לבתי הדין הרבניים: תוספת הדיינים אליה מייחלים במערכת צפויה להידחות עד אפריל 2013, לכל המוקדם. בג"ץ הודיע היום כי ישעה את החלטתו בעניין העתירות התלויות ועומדות העוסקות בהרכב הוועדה למינוי דיינים, עד שיתייצב הרכב חדש לוועדה לאחר הבחירות לכנסת. זאת, בעוד שבמערכת בתי הדין הרבניים מתלוננים זה זמן רב על עומס וקושי לענות לפניות הציבור. 

הקפאת פעילות הוועדה למינוי דיינים החלה כבר בפברואר השנה, בצו ביניים שנתן בג"ץ. בית המשפט הוציא אז צו ביניים לעתירות שהגישו ארגונים למען זכויות נשים - "אמונה", מרכז צדק לנשים ואחרים, בעקבות דיל פוליטי בלשכת עורכי הדין. הדיל הביא לכך שלא היה ייצוג לנשים בוועדה למינוי דיינים.

היום קבע בית המשפט שהארכת פרק ההקפאה נחוץ בשל תקופת הבחירות. לאחריהן, תינתן לממשלה החדשה ולכנסת החדשה הזדמנות להביא למינוי אשה אחת לפחות בין עשרת חברי הוועדה למינוי דיינים בקדנציה הבאה.

בית הדין הרבני י-םצילום: טס שפלן

הרכב השופטים בראשות השופט אליקים רובינשטיין לא העלים את עמדתו העקרונית בסוגיה. "העתירות עניינן כלילת נשים בוועדה למינוי דיינים, דבר שכשלעצמנו רואים אנו כעניין ראוי גם בהתחשב בכך שבעולם הדיינות עצמו אין מכהנות נשים", כתבו השופטים, ועם זאת הבהירו שעדיף בעיניהם מצב בו יימצא הסדר ללא התערבותם.

לאחר שהצעת חוק להבטיח ייצוג נשי בוועדה כבר טורפדה לאחרונה, בידי ש"ס, שופטי בג"ץ תולים כעת תקוות בכנסת הבאה ובממשלה הבאה – לכל אחת מהן יש שני נציגים בוועדה למינוי דיינים – שידאגו למנות לפחות אשה אחת לתפקיד.

במסמך שהוגש לבית המשפט הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי ינחה את הממשלה בעניין הייצוג ההולם לקראת המינויים, וכך המליצו אתמול השופטים כי ינהג גם היועץ המשפטי לכנסת. שר המשפטים יעקב נאמן, יו"ר הוועדה הנוכחית, הודיע לבית המשפט כי לא יכנס את הוועדה לפני הבחירות.

מוקדם יותר החודש כתב הרב שלמה עמאר, הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הרבני הגדול, מכתב לדיינים שתחתיו, בו כינה את המצב בבית הדין "סבל גדול" ו"גזירה קשה". במכתב חריג לדיינים, הוא מחה על ההקפאה וכתב כי מזה 42 חודשים לא היו מינויים לבית הדין הרבני הגדול, ו-18 חודשים לא מונו דיינים לבתי הדין האזוריים.

הדיל הפוליטי בלשכת עורכי הדין, שנחשף בשעתו ב"הארץ", לא היה הסיבה היחידה לעיכוב במינוי דיינים. עוד קודם לכן נכשלו המפלגות הדתיות לחלק את מינוי הדיינים החדשים באופן שווה בין שלוש קבוצות אורתודוקסיות: חרדים-ספרדים, חרדים-אשכנזים, ודתיים-לאומיים.

העיכוב גורם להגברת העומס בבתי הדין, במיוחד בתיקי גירושין שנפתחים באלפיהם מדי שנה. במכתבו לדיינים שהגיע ל"הארץ", כתב הרב עמאר: "הסבל של הציבור גדול ורב, אלה מחכים לפסוק דינם, ואלה מצפים להשלים עניינם וסבלם, ומפני שההרכבים חסרים במקומות רבים, יש עינוי דין וסבל מיותר, וכולם שואלים תמהים לאמור: עד מתי...".

הרב עמאר אמר ל"הארץ", כי בבית הדין הרבני הגדול חסרים שבעה עד תשעה דיינים, ואילו בבתי הדין האזוריים חסרים 12 דיינים. בהנהלת בתי הדין לא ידעו להגיד כיצד משפיע המחסור על תיק גירושין, למשל, אבל לדברי הרב הראשי: "יש כל מיני תופעות שהעבודה לא כתקנה. מי שסובל זה הציבור שצריך את בתי הדין בכל התחומים – בירושות, בהסכמים, בתיקי גירושין, בהיתרי נישואין באישורי יהדות. זה לא ציבור דתי, זה כל הציבור. המצב כל יום הולך ונעשה חמור, עוד חור ועוד חור. נהייתה רשת גדולה של חורים. זה גדל מיום ליום ומחודש לחודש". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ