יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הליכוד בחרו אמש (שני) ברשימה ימנית יותר בפריימריז וסילקו את הגרעין הליברלי המתון מתוכו. השרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן לא הצליחו להתברג למקומות ריאליים. גם השר אבי דיכטר, שערק מקדימה, לא הצליח להיכנס לרשימת המפלגה לכנסת. ח"כ לאה נס, שהיתה האשה הראשונה ברשימת המפלגה בבחירות הקודמות, נפלטה אל מחוץ לרשימה.

המנצחים הגדולים בצמרת הרשימה הם השרים גדעון סער וגלעד ארדן. השניים לא התברגו לרשימות ההצבעה של קבלני הקולות, אבל המצביעים החופשיים והשטח היו איתם. אחוז ההצבעה הגבוה במפלגה הקפיץ את השניים למקומות הראשונים. דני דנון, שהוגדר כחבר הכנסת "הרפובליקאי" של המפלגה וכאחד הסמנים הימנים התברג למקום החמישי. השר משה (בוגי) יעלון הגיע למקום השביעי. יריב לוין שהשיג דילים חזקים התברג רק במקום התשיעי - עדות לחולשה יחסית של הדילים אל מול המצביעים החופשיים.

בחירות 2013: כל הדיווחים, העדכונים והפרשנויות

האשה הראשונה בליכוד היא ציפי חוטובלי, שהגיעה למקום ה-12 ותוקפץ למקום העשירי. מיד אחריה ברשימה מירי רגב. השרה לימור לבנת נדחקה רק למקום ה-17. ח"כ כרמל שאמה, שנלחם נגד רשימות חיסול במפלגה התברג במקום ה-20 הריאלי. צחי הנגבי שערק מקדימה הגיע למקום ה-16 ברשימה. אופיר אקוניס, מקורבו של ראש הממשלה, הגיע רק למקום ה-18.

טרם נקבע כיצד תיראה הרשימה המשותפת עם ישראל ביתנו, אולם ידוע כי יהיו שלושה חברי כנסת ממפלגתו של אביגדור ליברמן על כל תשעה של הליכוד. ליברמן עצמו יהיה במקום השני ברשימה אחרי בנימין נתניהו, ועל פי הערכות, יאיר שמיר ישולב בעשירייה הראשונה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא הלילה נאום בפני חברי המרכז ואמר כי הוא "מברך את 73 אלף מתפקדי הליכוד שבאו להצביע.. זה מספר גדול מאוד וזה מראה שיש לנו קבוצה חזקה, נמרצת, תוססת.. יש לנו נבחרת לאומית, חזקה וצעירה, מנוסה ומוכשרת, שבאה מכל חלקי העם ומייצגת את כל חלקי העם. ביחד נמשיך להנהיג את מדינת ישראל בשנים הבאות".

נתניהו התייחס בנאומו גם למועמדים שלא נבחרו במקומות הריאליים, ובייחוד לשרים מרידור ובגין: "גדלנו יחד בירושלים, התחנכנו על ערכי תורת ז'בוטינסקי. אני אשמור על הערכים הללו בממשלה הבאה ואני רוצה אתכם לצדי".

יותר מ-60 אחוזים מ-123 אלף בעלי זכות הבחירה הגיעו להצביע, באחד משיעורי ההצבעה הגבוהים בתולדות המפלגה. עם זאת, היום השני של ההצבעה התאפיין בדלילות מצביעים. הקלפיות שנפתחו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ אמורות היו לשרת את המצביעים הרבים שהגיעו שלשום ולא הצליחו להצביע בשל הליקויים במערך המחשבים, שעיכבו במשך שעות את ההצבעה. במפלגה ציינו כי כמעט לא נתקלו אתמול בתקלות מחשוב נוספות.

שתיים מבין שלוש הקלפיות שאמורות היו להיפתח בהצבעה החוזרת בהתנחלויות לא נפתחו, והדבר הוביל להארכת שעת ההצבעה בכל הארץ בשעה נוספת.

9 מתוך 9 |
גילה גמליאל עם היוודע התוצאות, אמש
1 מתוך 9 |
בנימין נתניהו ושרי הליכוד,אמש בת"א
2 מתוך 9 |
משה פייגלין, שדורג במקום ה-14

משה פייגלין, ראש מנהיגות יהודית ואחד הפוקדים הגדולים בליכוד, הסתובב בביתן 10 זקוף ומחוייך, כחתן בחופתו. הוא התמסר לצלמים הרבים, התראיין בנחת לכלי התקשורת והמתין לתוצאות. פייגלין היה משוכנע שהדיל שגיבש עם חיים כץ (שהתקבל הלילה בגני התערוכה בקריאות בוז מחרישות אזניים) הכניס אותו, בפעם הראשונה אחרי 14 שנים, לכנסת. בקמפיין הנוכחי הוא "ירד מתחת לרדאר" והמעיט במסרים הקיצוניים שהבהילו את נתניהו בסיבוב הקודם ודחקו אותו - באמצעות טיעון משפטי שנוי במחלוקת - אל מחוץ לכנסת הקודמת. "התקלה היתה שבפעם הקודמת נבחרתי בצורה ריאלית, אבל נדחקתי החוצה באופן לא הוגן. אני מאמין שהצלחתי להגיע לסוף המירוץ הזה עם אותם ערכים שאיתם יצאתי לדרך", אמר אתמול.

אחת ההפתעות הגדולות של הבחירות הוא ח"כ יריב לוין. לוין, שאינו נמנה על מחנה כזה או אחר בליכוד, הצליח לגבש דילים עם כל הפוקדים המרכזיים במפלגה. "לא היתה רשימת מומלצים שלוין לא הופיע בה. כמעט שלא ראית אותו בשטח, ולא ראית שלטים שלו ברחובות, כי הוא הצליח לתפור את עצמו הכי טוב שאפשר", אמר אתמול אחד מפעילי המפלגה.

ח"כ ציפי חוטובלי היתה משוכנעת שתיכנס במקום גבוה. היא נהנתה מתמיכה של הגרעין האידיאולוגי בימין, אבל התקשתה לגייס את תמיכת השטח.  

ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד הורתה שלשום לחברות המיחשוב שניהלו את ההצבעה הכושלת להפקיד שני עותקים של תוצאות ההצבעה הזמניות כדי למנוע אפשרות לפגיעה בתוצאות או להכנסת שינויים בהן במהלך הלילה. דיסק אחד של התוצאות נמסר ליו"ר ועדת הבחירות והשני ניתן למבקר הליכוד. "בצמרת הליכוד לא יודעים עדיין איך להתמודד עם התקלה המביכה בבחירות ומתייחסים בחשדנות רבה להליך כולו. נכון לעכשיו, אף אחד לא קיבל הסברים משכנעים לתקלה – שנמסר לנו שייתכן כי התרחשה כתוצאה מהתנכלות מכוונת. ההחלטה להפקיד את הנתונים בידי בכירי הליכוד, ולא להותירם בידי חברות המחשוב, היא חלק מאותה חשדנות שפיתחנו ביום הבחירות האחרון", אמר בכיר במפלגה.

אחת ההפתעות המשמעותיות שהתגלו במהלך יום ההצבעה הראשון היתה שח"כ חיים כץ כלל את השרים דן מרידור ובני בגין, הנאבקים על עתידם הפוליטי, בכמה מרשימות המומלצים שהעביר לאלפי המצביעים שלו. "ההחלטה לכלול את שני השרים המתנדנדים היא חלק מהדיל בין כץ לנתניהו. נתניהו ביקש מכץ לדאוג לשניים כדי שלא ייפלטו מהרשימה. אין ספק שהוא יקבל תמורה הולמת בעתיד", אמר אתמול שר בכיר בליכוד. לדבריו, "את נתניהו לא מעניינת צמרת הרשימה, אלא דווקא החלק התחתון שלה והוא פועל בכל הכח כדי לעזור לשרים שמתקשים להתברג ובהם מרידור, בגין ויובל שטייניץ. מתברר שלא תמיד הכוחות המאורגנים לא מסייעים לתחתית הרשימה ולאנשי שלומו של ראש הממשלה".

השר ישראל כץ, שנחשב לאחד מבעלי הכח המשמעותיים בליכוד, לא פרסם בסופו של דבר רשימת מומלצים כלשהי. כץ החליט שלא להשתלב במארג הדילים, בניגוד להערכות מוקדמות לפיהן יפעל לקדם דיל משותף עם ח"כ חיים כץ. במקום פרסום רשימת מומלצים, כץ הודיע לתומכיו כי הוא קורא להצביע רק לחברי הכנסת חיים כץ וציון פיניאן בלבד, והותיר להם לבחור את רשימת המועמדים כאוות נפשם.  ח"כ חיים כץ, מנגד, כלל בכל רשימות התמיכה שהפיץ את ישראל כץ ואת רובי ריבלין, כמועמדים שהתמיכה בהם נעשית "על בסיס אישי". בפועל, טענו גורמים בליכוד כי אנשיו של כץ הפעילו מאמצים רבים כדי לפגוע במועמדים דוגמת השרים גדעון סער וגלעד ארדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ