גם מסריח, גם לא כשר

הפריימריז בליכוד הם השתקפות כל הריקבון והכיעור של הפוליטיקה הישראלית - הכשל במערכת המחשוב הוא רק העניין הטפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לרגע שקלנו לדחות את הופעת הטור, שיתפרסם כאן עד לבחירות. אך נזכרנו בקולגה, שנשלח לסקר חתונה ושב מאוכזב למערכת: דליקה נפלה באולם, החתן והכלה נכוו ואושפזו, ואין חתונה לדווח עליה. מערכת המחשוב קרסה, הפריימריז התארכו, אין תוצאות סופיות לפי שעה, ועל מה כותבים.

כותבים על חידוש טכנולוגי, שעליו קראתי השבוע בעמוד הראשון של ה"הראלד טריביון": "צעדי ענק בלימוד מחשבים לחשוב כמונו", נכתב בכותרת הראשית. החידוש הזה לא הגיע בזמן לליכוד, ורב הספק אם יימצא המחשב שיסכין אי פעם לחשוב כמוהם, כמו חיים כץ או ישראל כץ, לדוגמה.

יש אנשים שאסור להם להתקרב למכונות; מכונת אמת עלולה להתמוטט בגללם. ויש אירועים, שמוטב להרחיקם ממחשבים, המתקשים לעבד נתוני פופולריות פתאומית של פלוני ואלמונית; למה דווקא הם. האם החליטו חומרות ותוכנות למרוד, במקום שלא מרדו אבירי ההוד וההדר, תלמידי ז'בוטינסקי ובגין?

הליך הבחירות המקדימות במפלגה - ולא רק בה - חושף את הפוליטיקה שלנו במלוא שחיתותהצילום: עופר וקנין

בנימין נתניהו הזדרז להכריז על "חגיגה לדמוקרטיה", שנראתה הפעם כמעמד אשכבה. יבוא יום, והגופה תוצא מקברה כדי לחקור: האם מתה הדמוקרטיה הישראלית בשיבה לא טובה או שהורעלה למוות במזיד. פריימריז מבוימים היטב, ולחלופין - מנהיגים יחידים שמלקטים מועמדים ומסדרים אותם כפרחים, הם שמציעים לנו את המבחר, שמעולם לא באמת נבחר.

הליך הבחירות המקדימות במפלגה הראשה - ולא רק בה - חושף את הפוליטיקה שלנו במלוא שחיתותה, ערוות הארץ מתפשטת ועלי התאנה נידפים. המועמד לרגע ראה את הפגע: "אנשים משלמים מאות אלפי שקלים כדי להיבחר, זאת לא דמוקרטיה", סיפר הכלכלן שלמה מעוז מחוויות הבתולים שלו.

ומבקר המדינה ראה חובה להתריע באמצע החגיגה: יש חשש, כתב ליו"ר ועדת הבחירות, שקבלן קבלני הקבלנים עושה שימוש לא חוקי במשאבי התעשייה האווירית. ולא נמצא כוח בעולם, שיעז להשליך את כתר הממליך מראשו המכונם של יו"ר הארגון, החבר חיים, שהוא ידידה הטוב של החברה שלי, שהיא ידידתם של ועדי העובדים הגדולים.

גם אני חסיד של עבודה מאורגנת וחזקה, ועיני לא צרה במאבקיו של עיני; להפך. משכורות הוגנות בעבור יגיע ראש וכפיים אינן מקוממות אותי בעידן של טייקונים ותספורות. אבל בראותי עובדים צועדים בסך כעבדים ובידם רשימת חיסול, אני נמלא בחילה וחרון.

הפריימריז הללו הם השתקפות כל הריקבון והכיעור של הפוליטיקה הישראלית. כשל המחשבים מושך כעת תשומת לב, אך הוא עניין טפל; והעיקר - לא להשלים כלל. הקולות עצמם נגועים, ולא דרך ספירתם. ולו נספרו ביד, פתק אחר פתק, האם אז היו כשרים ולא רק מסריחים?

אוי לנמחקים ולא נבחרים, אך לבי-לבי לא להם. הם ראו את הביבים עוברים על גדותיהם, הסכימו להשתתף ולגרוף, ולא גרפו די בחירתם. ואוי גדול לנבחרים דווקא, שמושכים אחריהם עכשיו שובל בואש באשר ילכו, לאחר שליקקו לכ"צים ולפייגלינים. אפילו תתרן, כאהוד ברק, שעמד בחומו של מטבח, לא עמד עוד בריחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ