לבני הודיעה על הקמת מפלגתה: "התנועה תרחיב את הגוש"

"הליכוד הפך למפלגה קיצונית שאין בה מקום לציונות ליברלית מתונה" אמרה לבני. לדברי גורמים במפלגה, כ- 14 ח"כים בקדימה יצטרפו לרשימה החדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, הודיעה רשמית על התמודדותה בבחירות לכנסת, במפלגה החדשה "התנועה". לבני לא הציגה במהלך מסיבת העיתונאים את שותפיה לתנועה החדשה, אך על פי ההערכות עם הח"כים שיחברו אליה נמנים יואל חסון, רוברט טיבייב, מגלי והבה, אורית זוארץ, רחל אדטו, יוחנן פלסנר, דורון אביטל ומאיר שטרית. עם זאת, לבני לא הציגה את שותפיה לתנועה.

שם המפלגה החדשה יהיה "התנועה" ולסמלה דמיון לזה של מפלגת קדימה. לבני גם משלימה בימים אלה שיחות עם דמויות בעלות פרופיל ציבורי גבוה כדי שיצטרפו לרשימתה. בין היתר ניהלה מגעים עם האלופים במיל' שלמה ינאי, יצחק בן ישראל ועמרם מצנע. לא ברור אם המגעים הבשילו. "בנוגע לכוכבים, יש הרבה ספקולציות. לא בטוח שכולן יתממשו״, אמר אתמול אחד מהח"כים במפלגה.

"ביום הכיפורים האחרון, חמישה חודשים אחרי שעזבתי את הכנסת ישבתי עם המשפחה במהלך הצום וסיפרתי לבנים שאני נקראת לדגל. שהציבור הולך לבחירות כשלהרגשת רבים המצב מדרדר, אין אלטרנטיבה אישית או שלטונית לראש הממשלה ואין מי שמייצג את עמדתנו. שאלתי את דעתם והם אמרו: 'תלחמי בשבילנו, לנו אין עוד את הכלים...אם לא נעשה את השינוי עכשיו לא נוכל לעשות אותו בעתיד". אמרה בפתח נאום ההכרזה על הקמת המפלגה.

בהמשך תקפה לבני את הרשימה החדשה של הליכוד, שנבחרה אתמול (שני) בפריימריז. "התנועה שהקמנו היום תחזיר את התקווה, והיא היחידה שיכולה. יהיה בה מקום לאנשים שמייצגים את ההדר שנזרק אתמול מהליכוד והשאיר את הליכוד מפלגה קיצונית שאין בה מקום לציונות ליברלית לאומית ומתונה. נתניהו הפסיד אתמול בליכוד והוא יכול להפסיד גם בבחירות" אמרה.

לבני התייחסה גם לקריאות של מפלגת העבודה ו"יש עתיד" להצטרפותה אליהן ולטענות על כך שהתנועה החדשה מפלגת את גוש המרכז-שמאל ומחלישה אותו: "הקמת התנועה מרחיבה את הגוש. אני מתחייבת להמליץ בפני הנשיא על מועמד מתוך הגוש. ואני מקווה שחבריי יתחייבו מחוייבות דומה". לבני התייחסה גם לקומץ מפגינים ממפלגת העבודה שעמד מחוץ לכניסה למסיבת העיתונים ואמרה: "לכל אלו שעומדים בחוץ ורוצים להחליף את נתניהו - שילכו להפגין מול מצודת זאב".

אולם לבני לא פסלה אפשרות של איחוד עתידי ואמרה: "דיברתי על הרכבת רשימות משותפות בתנאי שהן יכולות לייצר רוב או שלם שהוא גדול יותר מסך חלקיו. לא ביקשתי להצטרף לאף אחת מהרשימות...לכאורה עזיבתו של ברק מאחדת את הגוש, אבל היא לא. אני מקווה שנגדיל את מספר המנדטים שקיימים בגוש גם אם לא נהיה המפלגה הגדולה".

"כששמעתי שאולמרט עומד להתמודד אפילו הוקל לי, במקרה כזה לא הייתי צריכה לחזור למגרש ולכן נתתי לו את הזמן להחליט" אמרה לבני והוסיפה, "אני יודעת שזה לא היטיב איתי, אבל בסופו של דבר נכנסתי כי המגרש הפוליטי נשאר ריק".

התגובות משמאל ומימין הגיעו במהרה. במפלגת העבודה ומרצ תקפו את החלטתה של לבני בטענה שהיא מחלישה את גוש המרכז, "ציפי לבני, שהיא אישה ראויה בפוליטיקה עושה שגיאה מרה. היא מקימה את מפלגת פליטי הפליטים וגורמת לנתניהו וליברמן לחייך חיוך רחב. במקום שיעסקו היום ברשימה האולטרה קיצונית שלהם, מתעסקים בזה שבמרכז מוקמת עוד מפלגונת" נמסר ממפלגת העבודה.

קרדיט: ערוץ10

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', מתחה ביקורת חריפה על החלטת לבני להקים מפלגת מרכז חדשה. "אנחנו עוסקים היום בהקמתה של עוד מפלגה במרכז – זאת שגיאה קשה", אמרה הערב יחימוביץ' במסיבת עיתונאים במטה הבחירות של מפלגת העבודה בתל אביב. "אנחנו צריכים לאחד קולות ולהיות כוח מרכזי גדול שידאג יחד להפלתו של נתניהו. יכולנו להיות יחד. במקום זה לצערי הרב היום חל פיצול נוסף".

לדברי יחימוביץ', הקמת "התנועה" בראשות לבני אינה מערערת את מעמדה של מפלגת העבודה. "הפיצול הוא פיצול מזיק, אבל הוא לא פוגע בנו, אולי בשוליים. אנחנו נישאר המפלגה הגדולה בגוש. להקים עוד מפלגה בתוך הגוש זאת טעות פוליטית וערכית מאוד קשה, והייתי מעדיפה שהיא לא תיעשה". יחימוביץ' הוסיפה גם עקיצה ללבני: "מי שמתאים להיות ראש ממשלה, זה מי שיודע לקבל החלטות, גם כשהן קשות, שרוצה לשרת את הציבור ולא עושה זאת מחוסר ברירה".

ממרצ נמסר: "לבני היא אישה ראויה עם הרבה כוונות טובות. אך כניסתה לזירה הוא שידור חוזר של קדימה, רק אחורה, כי היא מחלישה את יריביה בגוש המרכז- העבודה ויש עתיד. בבחירות הקודמות לבני התחפשה לשמאל אך כשלה כאופוזיציה רופסת. גם המסר המדיני שלה מבולבל ומטושטש אחרי שתמכה במבצע הצבאי בעזה".

במפלגת קדימה נמסר בתגובה: "קדימה מאחלת הצלחה לציפי לבני בדרכה החדשה אך תוהה מה תצליח לעשות עם מנדטים בודדים שלא הצליחה לעשות עם 28 במשך 4 שנים. מדובר במהלך חסר חכמה פוליטית. במקום לאחד את הגוש לבני החליטה לפצל אותו". "יש עתיד" נמסר: "המהלך שהובילה הבוקר ציפי לבני הוא הפוליטיקה הישנה והמפצלת בהתגלמותה, שמונעת משיקולי אגו בלבד. מצער שלבני סירבה להיות שותפה להובלת שינוי אמיתי בחיי אזרחי ישראל".

בליכוד הקדימו והתייחסו להכרזתה של לבני, עוד בטרם כונסה מסיבת העיתונאים. "ציפי לבני תמכה בהינתקות והביאה את החמאס לעזה, עכשיו היא פועלת במרץ כדי להביא את החמאס ואירן גם ליהודה ושומרון. המתלבטת הנצחית שלא מסוגלת לקבל החלטה בשום נושא, היא חסרת אחריות לאומית וחסרת תבונה מדינית, ולא פחות חמור מכך, משדרת רפיון ביטחוני מול אויבינו, בעוד שראש הממשלה נתניהו פועל באחריות לאומית למען ביטחון אזרחי ישראל, בשילוב של חוכמה מדינית ועוצמה ביטחונית" נמסר.

בחירות 2013: כל הדיווחים, העדכונים והפרשנויות

ההכרזה צפויה לפלג את קדימה: חברי הכנסת שיחברו ללבני צפויים להכריז כבר השבוע על התפלגותם מקדימה, כדי להעביר למפלגת לבני את יחידות המימון שהם זכאים להן. לפילוג כזה צריכה לבני לגייס לפחות שבעה ח"כים מכהנים. המשימה, טוענים בסביבתה, כבר הושלמה.

"14 ח"כים מקדימה ביקשו מלבני להצטרף לרשימתה. אבל לבני לא רוצה את כולם. היא תחליט מי מהם יעבור לשורותיה״, אמר פעיל במפלגה. לדבריו, ״מיד לאחר ההכרזה הרשמית של לבני, הח"כים ייפגשו ויחתמו על מסמך פילוג שיועבר לוועדת הכנסת. ביום רביעי בבוקר הפילוג כבר יהיה בתוקף".

על פי הסקרים האחרונים שהתפרסמו בסוף השבוע, בתום מבצע עמוד ענן, הראו כי מפלגתו של לפיד נחלשת מ-15 מנדטים לתשעה מנדטים. הסקרים הראו כי במידה ולבני תתמודד בבחירות, היא תקבל שמונה מנדטים, העבודה תרד ל- 19 מנדטים ו"יש עתיד" תרד לחמישה מנדטים.

יוזמה ראויה או חלום באספמיה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ