המבקר: לבחון אם ראוי לקצוב כהונה של ח"כ כיו"ר ועד עובדים

קריאת המבקר מגיעה על רקע חשש לשימוש של ח"כ חיים כץ, יו"ר ועד התעשייה האווירית, במשאבי הוועד לקידום מועמדים בפריימריז הליכוד

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

מבקר המדינה יוסף שפירא קרא הבוקר לכנסת לבחון האם ראוי לקצוב את כהונתו של חבר כנסת כיו"ר ועד עובדים למספר מוגבל של קדנציות. שפירא אמר את הדברים בהתייחס לכהונתו של ח"כ חיים כץ (ליכוד) כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, לאחר שעלה חשש כי השתמש במשאבי הוועד כדי לקדם את מועמדותם של חברי כנסת בפריימריז לליכוד. שפירא ציין כי משרדו בודק את הליך הבחירות המקדימות בליכוד וכי לכשיובאו אליו הממצאים יתייחס אליהם לגופו של עניין.

אלפי עובדי התעשייה האווירית הם חלק משמעותי במפקד של כץ, הנחשב לאחד מקבלני הקולות המרכזיים בליכוד. במכתב ששלח לפני כשבוע ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, התריע שפירא כי קיים חשש שכץ ישתמש במשאבי הארגון לקידום מועמדותם של חברי כנסת באופן שעלול להיחשב כקבלת תרומה לא חוקית.

"שימוש במשאבי התעשייה האווירית, כגון מערכות מחשב, לצורך קידום מועמדות של מתמודד, או אישור של הנהלת התאגיד להפסקות יזומות במשך יום עבודה לצורך יציאה של עובדים רבים להצבעה עשויים להיות תרומה שאינה חוקית", כתב שפירא, "מצאתי לנכון להזהיר מראש את התעשייה האווירית כי התנהלות כאמור עשויה להיות תרומה שאינה חוקית, שחלות עליה סנקציות פליליות על התורם".

השופט יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

שפירא בחר להתערב במערכת הבחירות בעקבות תלונה שהוגשה לו לאחרונה, אף שאין לו סמכות חוקית לאכוף את הנושא. במכתבו לוינשטיין ולרובינשטיין התייחס לכך וכתב כי "עבודת הביקורת אינה כוללת אכיפה על חוק הבחירות ואינה כוללת התערבות בביצוע או מניעה נוכח טענה בדבר הפרה צפויה". עם זאת, ציין כי "ממצאי משרד מבקר המדינה בעבר בדו"חות מחזקים את החשש שמעלה הפונה ומדגישים את הצורך בפעולת מניעה בעוד מועד".

שפירא התייחס ככל הנראה לדו"ח של מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס מ-2009 שמתח ביקורת על הסעת עובדים בגופים ממשלתיים מבוקרים להצבעות בפריימריז. לינדנשטראוס לא נקב אז בשם הגוף המבוקר אבל ההערכות היו כי הוא התייחס לתעשייה האווירית. כץ הכחיש את הטענות ואמר כי מדובר בתלונת שווא. בתעשייה האווירית הבהירו לרובינשטיין כי הם ערים להוראות החוק והנחו את עובדיהם בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ