גברים מהימין, נשים מהשמאל

בעוד שבמרכז ובשמאל ישנן שלוש נשים בתפקיד היו"ר, בליכוד ביתנו נמצאת אשה אחת בעשירייה הראשונה. וגם היא שם רק בגלל התקנון

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל שניידר

תוצאות הפריימריז בליכוד אתמול (שני) הדגישו באופן בולט את היעדרן של נשים מהמפלגה הוותיקה. בעוד בצדה השני של המפה הפוליטית ניצבות – לראשונה – שלוש נשים בראש תנועות מרכזיות (שלי יחימוביץ' בעבודה, זהבה גלאון במרצ וציפי לבני בתנועה), בליכוד צריך לצלול עד למקום ה-12 כדי למצוא את האשה הראשונה ברשימה: ח"כ ציפי חוטובלי שזכתה ב-28 אלף קולות ותתקדם למקום העשירי המשוריין לנשים. במלים אחרות: רק בזכות התקנון, תהיה אשה בעשירייה הראשונה של מפלגת השלטון. 

במרכז ובשמאל כבר זיהו מזמן את כוחן העולה של נשים בבחירות. מחקרים שונים מגלים כי נשים רבות מעדיפות להצביע לנשים. מחקרים אחרים מראים כי נשים מתלבטות יותר למי להצביע, לעתים עד לרגע האחרון, על כן כוחן האלקטורלי עולה דווקא בשבועות האחרונים של הקמפיין – כאשר המתמודדים רודפים אחר קולות מתנדנדים. לא לחינם ערך אתמול יאיר לפיד כינוס פוליטי שכל כולו הוקדש לשיח בנושא מעמד האשה בישראל, והציג בו את הנשים ברשימתו. באופן חסר תקדים הן יהוו לפחות 40% מרשימתו.

המספר 40%, אגב, לא נשלף מן השרוול אלא ממדינות בסקנדינביה המעגנות בחוק אחוז זהה של מקומות לבני המגדר הפחות מיוצג. גם באירופה מדובר בתופעה גוברת: שלוש מנהיגות של מפלגות ירוקות הצליחו בעשור האחרון לצבור כוח והשפעה, כשהמפלגות אותן הובילו אמנם לא הפכו לגדולות במדינותיהן, אך הפכו ללשון מאזניים בפוליטיקה המקומית. הן העבירו את הנושאים הירוקים מתחומי השמאל השולי למגמות פרקטיות במרכז העשייה הפוליטית ביבשת.

לבני, יחימוביץ וגלאוןצילום: ניר כפרי, דניאל בר און, אמיל סלמן

כך ססיל דופלו, בת 35, שעמדה עד לאחרונה בראש המפלגה הירוקה הצרפתית וכיום מכהנת כשרת השיכון, הפכה לכוכבת עולה אחרי שמפלגתה צברה כוח לא רק בפרלמנט הצרפתי אלא גם בפרלמנט האירופי. בגרמניה התבלטה יו"ר קואליציית המפלגות הירוקות בבונדנסטאג (הפרלמנט הגרמני), רנאטה קונסאט, בת 55, שבשנים האחרונות גבר כוחה הפוליטי בזכות המאבק העיקש שהובילה מול הקנצלרית מרקל בסוגיית השימוש במתקני גרעין למטרות אנרגיה. באיטליה מזכירים את מוניקה פראסוני, בת 47, ככוח ירוק עולה. היא הייתה הנציגה המשותפת של מפלגת הירוקים מצפון איטליה לפרלמנט האירופי ונחשבת בעיני האיטלקים לפנים הירוקות. כמו שתי עמיתותיה מגרמניה וצרפת היא הובילה הנהגה ירוקה פרקטית. לא רק אידיאלים ירוקים, אלא יצירת מקומות עבודה בתעשייה ירוקה.

העלייה של יחימוביץ' וגלאון בתוך מפלגותיהן והחלטתה של לבני להציב עצמה שוב לבחירה אמנם אינן קשורות לשיח הירוק באירופה, אך מזכירות את צמיחתן של פוליטיקאיות בשמאל האירופי בתחום הפוליטיקה הפרגמטית. יחימוביץ' מחפשת כל הזמן אחר המרכז הפוליטי ואחר פתרונות פרגמטיים שיאפשרו לה לשאת חן בעיני מצביעי מרכז וימין (פנייה לנושאים החברתיים); גלאון מתמידה במסרים פמיניסטיים ואינה מתלהמת, גם כשהיא יוצאת נגד מבצע צבאי; לבני קראה אתמול למצביעי הימין לא להסתפק במנהיגות של נתניהו ולחתור אחר פתרונות פרגמטיים עם הפלסטינים. אפילו לפיד, שרואה את האחווה הנשית הזו מצטברת מצדו השמאלי, הבין זה מכבר כי עליו למנף את המועמדות שלצדו. רק במצודת זאב, הסיכוי לראות אשה בהנהגת המפלגה נראה קלוש מתמיד.

האם הייתן מצביעות למועמדת רק בגלל שהיא אשה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ