סקר "הארץ": גוש השמאל ממשיך להתכווץ, אין אלטרנטיבה לנתניהו

המבצע בעזה והרשימה הימנית לא מצליחים להחליש את הליכוד-ביתנו שקרובה ל-40 מנדטים. בוחרי השמאל מחזקים מפלגות קטנות ומפוצלות

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

התחלה עגומה לשרה ויו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני שהודיעה אתמול על התמודדותה לראשות הממשלה: רשימתה החדשה "תנועה", גורפת לפי שעה 7 מנדטים בלבד, ואינה מצליחה להניע קולות מגוש הימין אל גוש המרכז-שמאל. מה שלבני כן מצליחה לעשות זה לפגוע קשות ב"יש עתיד" של יאיר לפיד שמאבדת 5 מנדטים ביחס לסקר האחרון, ובמידה פחותה בעבודה של שלי יחימוביץ' שמפסידה אף היא 5 מנדטים.

7 מהמנדטים זולגים ישירות ללבני והיתר מתחלקים בין מרצ למפלגות אחרות. השורה התחתונה: לא זו בלבד שהגוש של לבני אינו מתחזק בעקבות כניסתה לזירה, הוא אף נחלש משמעותית ביחס לכוחו בכנסת היוצאת.

בחירות 2013: כל הדיווחים, העדכונים והפרשנויות

על היותה של לבני אלטרנטיבה לנתניהו אין בכלל מה לדבר. בשאלה הקריטית בסקר בדבר התאמה לראשות הממשלה, נתניהו דורס את לבני: 66% מהנשאלים בסקר "הארץ" סבורים שהוא מתאים לתפקיד, מול 21% שרואים בלבני את ראשת הממשלה הנכונה למדינת ישראל בעת הזו.

התסריט הרהוט שרקמה לבני אתמול במסיבת העיתונאים שלה נראה לגמרי חסר שחר ותוחלת. בשלב זה של הקמפיין, שמונה ימים לפני הגשת הרשימות הסופיות, נראה שהבחירות הוכרעו. התנועה בראשות לבני, ככל שזה נוגע לגוש שביקרו היא חפצה, היא, בינתיים, ברברס.

שבוע לאחר הפסקת האש בדרום, שהכעיסה רבים ממצביעי הליכוד ויממה לאחר בחירתה של רשימת הליכוד לכנסת הבאה, מתברר ש"הליכוד ביתנו" חזקה ויציבה. היא מגרדת את קו 40 המנדטים. מורת הרוח מנתניהו בשל החלטתו שלא להיכנס לעזה חלפה כלא היתה. הבעיטה בישבן שספגה שלישיית ה"פיינשמעקרים" מרידור-בגין-איתן ממתפקדי הליכוד והצבע הימני-דתי ולא ממלכתי שהשתלט על צמרת הרשימה לא הרתיעו את הבוחרים; להיפך, אולי הם אפילו הוסיפו כמה מצביעים שחנו עד כה אצל מפלגות הלוויין.

במקביל, גוש המרכז-שמאל הולך ומתדלדל. אם היו עושים על זה סרט בהוליווד היו קוראים לו: "מותק, השמאל התכווץ". על פי סקר הארץ-דיאלוג שנערך אתמול, בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, גוש המרכז-שמאל, כולל 11 מנדטים של מפלגות ערביות, מונה 51 מנדטים בלבד. גוש הימין-דתיים - 69 מנדטים, כולל מפלגת עם שלם של הרב חיים אמסלם, שממשיכה לשייט מעל אחוז החסימה ומצטיירת כדבר הבא.

מרצ בראשות זהבה גלאון מתחזקת ועולה ל-5 מנדטים. זוהי ככל הנראה תוצאה של תסמונת האין-אלטרנטיבה: מאחר וניצחון נתניהו נראה מובטח, בוחרי השמאל מרגישים עצמם משוחררים מהצורך להצביע טקטית, והם חשים חופשיים לנהות אחר נטיית לבם ולהצביע למפלגות בוטיק. אם זו תהיה תמונת המצב האלקטורלית גם בהמשך, הבוחרים יפרשו אותה כרישיון להתפרע. בתסריט כזה, רשימת אמסלם למשל עשויה לצמוח ל-6-5 מנדטים, אבל זה עוד מוקדם.

שאלות נוספות שנבחנו בסקר: שר הביטחון המתפטר אהוד ברק, נהנה עדיין מתהילת עמוד ענן. כמעט מחצית מהנשאלים רוצים לראותו בתפקיד שר הביטחון גם בממשלה הבאה. אחוז נמוך בהרבה מצטער על פרישתו. לכאורה זוהי סתירה אך במקרה של ברק יש בה היגיון: הוא אינו אהוב על הקהל, לכן כשהוא הולך, העם אינו מזיל דמעה. אבל אותו עם מעריך את מקצועיותו בענייני ביטחון, לכן הוא נתפש כמי שצריך להישאר בתפקידו, גם כשהוא מחוץ למערכת הפוליטית.

הערות אחרונות בנוגע למנדטים: א. קדימה למעשה כבר לא קיימת במפה האלקטוראלית. 28 מנדטים נמחקו כלא היו. ב. ש"ס החדשה התלת-ראשית מתקשה להתרומם מעבר ל-11 המנדטים שיש לה כיום. ג. עוצמה לישראל, מפלגת הימין הקיצוני של אלדד ובן ארי, מתחילה לגעת באחוז החסימה.

האם לגוש המרכז-שמאל יש תקנה או שמשחקי האגו ירסקו אותו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ