קדימה מתפוררת: 12 ח"כים כבר עזבו

הודעתה של לבני על חזרתה למרוץ הציתה מחדש את הפיצול בתוך המפלגה. שישה ח"כים ערקו ללבני שמנסה לשכנע ח"כ שביעי שיביא איתו את כספי מימון הבחירות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הודעתה של ציפי לבני על חזרתה למרוץ הציתה מחדש את הפיצול בתוך מפלגת קדימה. עד כה הודיעו שישה חברי כנסת - יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, רוברט טיבייב, מגלי ווהבה ואורית זוארץ - על חבירתם ללבני, ומאחורי הקלעים מתנהל קרב להשגת חבר הכנסת השביעי שיאפשר את פיצול הסיעה והעברת כספי מימון הבחירות למפלגה החדשה.

ח"כ מאיר שטרית אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא שוקל את דרכו ויודיע על החלטתו עד סוף השבוע, כשבין השאר, הוא שוקל להקים מפלגה חברתית חדשה. לדבריו, הסקרים מעריכים כי יוכל לזכות ב-5 מנדטים. גם דליה איציק שוקלת את דרכה ועדיין מקווה שאהוד אולמרט יחליט להתמודד. היא מסרבת להתייחס לדיווחים שלפיהם החליטה לפרוש מהחיים הפוליטיים ומסרה כי "כשיהיה לי מה לומר, אומר".

עד כה פרשו מקדימה 12 ח"כים מתוך 28, כשהח"כים שחברו ללבני הצטרפו אל רוחמה אברהם, שהודיעה על פרישתה מהחיים הפוליטיים, אבי דיכטר, אריה ביבי ויוליה שמאלוב ברקוביץ' שהתמודדו בפריימריז בליכוד ונינו אבסדזה ונחמן שי שיתמודדו ביום חמישי על מקום ברשימת העבודה.

יו"ר קדימה, שאול מופז, תקף אתמול בחריפות את לבני ובהודעה רשמית שיצאה מהמפלגה נכתב כי "קדימה תוהה מה תצליח לעשות עם מנדטים בודדים, שלא הצליחה לעשות עם 28 במשך 4 שנים". בסביבתה של לבני אומרים כי מופז כלל לא הציע לה לחזור לקדימה, אולם בסביבתו של מופז אומרים כי היא סירבה לכל הצעה להיפגש. חברי כנסת מהמפלגה מספרים כי מופז היה מוכן לפנות את המקום הראשון במפלגה לאולמרט, אך לא ללבני.

מופז. במפלגה מספרים שהיה מוכן לפנות את המקום הראשון לאולמרט אך לא ללבניצילום: אמיל סלמן

חברת קדימה, ח"כ מרינה סולודקין, תקפה אף היא את ההחלטה, והבהירה בראיון ל"הארץ" כי "כמי שתמכה במועמדתה של לבני בפריימריז, אני מצטערת מאוד על החלטתה לרוץ בראש תנועה חדשה". לדבריה, "התעלמותה המוחלטת של לבני ממופז והזלזול שהיא הפגינה כלפיו, למרות שמדובר באיש עתיר זכויות שתרם רבות לביטחון המדינה, נותנים יסוד לחשוד שהתנהגותה מוכתבת, בין היתר, על ידי שיקולים עדתיים, מה שפסול בעיניי".

היום תתקיים ישיבת סיעה בקדימה, שבה יוחלט לחדש את הקמפיין הביטחוני, לאחר מבצע עמוד ענן ושבוע פוליטי סוער עם הודעתו של ברק על פרישה מהחיים הפוליטיים ופריימריז בליכוד ובעבודה. אגב פרישתו של ברק, מופז הודיע כי אין בכוונתו לעשות כמעשה ברק ולפרוש מהחיים הפוליטיים ובכוונתו להתמודד עד הסוף. סולודקין, מצדה, הביעה תקווה כי קדימה תזכה לקולות מפלגת העצמאות. "מבחינה אלקטורלית, הקולות של מפלגת עצמאות זה אותו ציבור שמחפש דיור בר-השגה ופתרונות למשבר הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ