פריימריז בעבודה: הכוכבים נאבקים על מקום ריאלי ברשימה, הח"כים רגועים

פרץ נושף בעורפו של הרצוג, מיכאלי עוד עשויה להפתיע, מרגלית כובש את השטח, ואופנהיימר מאגף משמאל. מדריך לבחירות היום בעבודה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בלי "רשימות חיסול" ובלי קלפיות ממוחשבות, צפויה מפלגת העבודה לבחור היום (חמישי) את המועמדים לרשימתה. בניגוד לבחירות בליכוד, שהתאפיינו במלחמת הישרדות בין הח"כים המכהנים, בעבודה בונים על הסקרים המחמיאים שיכניסו, להערכתם, את שבעת חברי הכנסת של המפלגה לצד שורה של כוכבים ופרצופים חדשים. "המאבק בעבודה הוא מאבק יוקרה על צמרת הרשימה ועל מי מבין שני בעלי הכוח המרכזיים – יחימוביץ' או עמיר פרץ – יצליח לשלב יותר מועמדים במקומות ריאליים", אמר גורם במפלגה.

כל העדכונים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד של "הארץ"

מאבק חריף מסתמן על המקום הראשון. עד לאחרונה היתה הערכה מבוססת כי יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר הסיעה ויד ימינה של יחימוביץ', יכבוש את הכיסא בקלות. אלא שמבצע "עמוד ענן" והישגיה המרשימים של מערכת כיפת ברזל חיזקו משמעותית את כוחו ותדמיתו של יוזם המערכת, עמיר פרץ, והוא עשוי לאיים על מעמדו של הרצוג. במקביל, גם חלה ירידה משמעותית בהשפעתה של יחימוביץ' על קהל בוחריה בקיבוצים, במושבים ובקרב הערבים והדרוזים, בעקבות ביטול השריונים. "המחוזות האלה כועסים מאוד על יחימוביץ' והם עשויים לנקום בה ובבני טיפוחיה בפריימריז", אמר גורם בעבודה. איש סודה הקרוב של שלי יחימוביץ', איש העסקים עופר קורנפלד, מתמודד גם הוא על מקום ברשימה. בעבודה אמרו שהצלחתו או כשלונו יעידו על כוחה של יחימוביץ אל מול מצביעי העבודה

דוגמה נוספת לירידת השפעתה של יחימוביץ' ניתן למצוא במאבק על משבצת "האשה הראשונה" במפלגה. יחימוביץ' מקדמת את מועמדותה של יו"ר המשמרת הצעירה במפלגה, מיכל בירן, הנהנית גם מתמיכתם של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ושל חבר המפלגה בנימין בן אליעזר. אלא שבימים האחרונים החלו בסביבתה של יחימוביץ' להיערך לאפשרות שהעיתונאית מרב מיכאלי, הנהנית מפופולריות רבה בציבור ומתמיכה משמעותית של פרץ, תכבוש את הכיסא הבכיר. מיכאלי הצליחה גם באופן חריג לזכות בתמיכת ראשי הרשויות המרכזיים של המפלגה, בהם חולדאי מת"א, דנילוביץ' מבאר שבע ובן חמו מכפר סבא.

עם זאת, לדברי מקורב ליחימוביץ', "בניגוד למה שחושבים, אנחנו בסדר גמור עם כך שעמיר פרץ ייקח את המקום הראשון במפלגה ושמרב תהיה האישה הראשונה. אנחנו מחפשים רשימה אטרקטיבית לציבור הרחב ושניהם עשויים לסייע לנו להפוך לרשימה כזאת".

בעבודה מעריכים כי ארבע נשים, מלבד יחימוביץ', ייכנסו במקומות ריאליים ברשימה. נינו אבסדזה, שעברה ממפלגת קדימה, צפויה להיות "האישה הרביעית", משום שהיא היחידה המתמודדת גם על משבצת העולה במקום ה-20. בין המתמודדות על מקום ריאלי גם סתיו שפיר, ממובילות המחאה החברתית, שעל אף היותה חדשה במפלגה, הצליחה לזכות באהדה רבה בשטח, לגייס דמויות בולטות כגון הסופרים יורם קניוק ואתגר קרת לצדה ולהתחבב על הדור הוותיק במפלגה. מנגד, דנה אורן, מראשי "נוער הנרות" ופעילה ותיקה במפלגה, זוכה לגבו החסון של מחנה פרץ. עשויות להפתיע גם פעילות מרכזיות מתוך המפלגה, ובהן איילת נחמיאס ורבין, לאה פדידה, אסתי קירמאייר, נורית צור ויעל ארן.

התמודדות מעניינת נוספת צפויה בשאלת הייצוג הערבי. ביטול שיטת השריונים לטובת שיטת "הבטחת הייצוג" הוביל לכך שעל המתמודדים לקבל תמיכה מכלל מצביעי העבודה ולא להסתפק רק בהצבעה המגזרית. לפיכך, ח"כ ראלב מג'אדלה, מי שנחשב למועמד הבכיר במגזר הערבי, נאלץ להתמודד עם שינוי השיטה שעד כה נהנה מפירותיה, כאשר אחד השמות המפתיעים מולו היא חברת הכנסת לשעבר נדיה חילו, שמתמודדת על שלוש משבצות במקביל: משבצת האישה, משבצת המגזר הערבי ומשבצת השכונות. "כולם רוצים לקדם את חילו, כי אם היא תשובץ היא תפנה שתי משבצות אחרות לטובת הרשימה הארצית", אמרו בעבודה. גורמים אחרים טענו שדווקא מסיבות אלה, רבים הסירו את תמיכתם מחילו ומעמדה נחלש. מועמד נוסף במגזר הוא יוסף עטייה.

במשבצת המושבים והקיבוצים מתמודד נועם שליט, אביו של החייל החטוף, מול דני עטר, פעיל מפלגה ותיק, ובמפלגה מעריכים כי סיכוייו של עטר גבוהים. המקום השביעי ברשימה משוריין למזכ"ל המפלגה, חיליק בר.

לצד חברי הכנסת המכהנים, נשואות העיניים גם לשלל הפרצופים החדשים שהצטרפו למפלגה לאחרונה. אחד החזקים שבהם הוא איציק שמולי, ממנהיגי המחאה החברתית ועד לאחרונה יו"ר התאחדות הסטודנטים, שבו רואה יחימוביץ' נכס פוליטי משמעותי. גם יריביה של יחימוביץ' העריכו כי שמולי עשוי להשתלב בעשירייה הפותחת של המפלגה. איש העסקים אראל מרגלית, שהיה עד לפני כשנה פנים אנונימיות לחלוטין במפלגה, עשוי גם הוא להשתלב בעשירייה הראשונה. מרגלית חרש את השטח בחודשים האחרונים והקים לעצמו מחנה תומכים משמעותי.

עמר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל בעבר, הוא ה"ביטחוניסט" הבכיר ברשימה לאחר פרישתו הסנסציונית של האלוף במילואים אורי שגיא. בר-לב, מקים תנועת "אחרי" לפיתוח והעצמה של בני נוער, הצליח לנצל את ימי מבצע עמוד ענן כדי לחזק את תדמיתו הציבורית. מועמד בולט נוסף שצפוי להשתלב בצמרת המפלגה הוא העיתונאי מיקי רוזנטל, שמילא תפקידים בכירים רבים בענף התקשורת. 

התמודדות מעניינת נוספת נרשמת על רקע הקו המדיני והפוליטי שמקדמת יחימוביץ' בקריצה למרכז ולמצביעים מתונים בימין – עם מועמדותו של אחד הסמנים הבולטים של השמאל, יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו בתשע השנים האחרונות ופעיל מרכזי במפלגה. אופנהיימר יצא בפומבי נגד החלטתה של יחימוביץ' להניף את הדגל הכלכלי כדגל מרכזי, על חשבון הדגל המדיני, ואמר כי "העבודה חייבת להציג אלטרנטיבה לליכוד בכל התחומים, גם בנושאים המדיניים. צריך להציג רשימה שיש לה ביטוי גם לאלו שרוצים להיאבק בקיפאון המדיני, בבנייה בהתנחלויות ובגלי החקיקה האנטי-דמוקרטיים".

שני מועמדים נוספים שראוי לשים אליהם לב בבחירות הקרובות הם איש האקדמיה יוסי יונה, שנהנה מתמיכתה של יחימוביץ', והרב גלעד קריב מראשי התנועה הרפורמית בישראל, שנחשב לאחד הלוחמים המרכזיים בכנסת החולפת בסוגיות דת ומדינה.

בבחירות יתמודד גם חילי טרופר בן ה-34. גם הוא, כמו בר-לב, מגיע מתנועת "אחרי", שבה היה בעבר סמנכ"ל. טרופר עשה היסטוריה שמונה למנהל בית הספר הצעיר ביותר אי פעם בישראל, כשניהל את תיכון ברנקו וייס ברמלה לנערים שנפלטו ממסגרות אחרות. טרופר, שומר מצוות ובוגר סיירת דובדבן, זכה לרוח גבית מיחימוביץ' ונהנה מאהדה רבה בשטח אף על פי שהחליט להיכנס לפעילות מפלגתית רק אחרי ההכרזה על הקדמת הבחירות. גם נחמן שי, שעזב את מפלגת קדימה, מתמודד ברשימה, ובסביבת יחימוביץ' מעריכים כי ייבחר למקום ריאלי.

"כוכב צעיר" נוסף הוא איש התקשורת איתן שוורץ, זוכה העונה הראשונה של הריאליטי "השגריר" שהיה עד לאחרונה יועץ ראש עיריית תל אביב למיתוג העיר בעולם והיה ממקימי הוועד למען פליטי דרפור.

בעבודה גיבשו אמצעים שנועדו למנוע "רשימות חיסול" והפעלת לחץ על המועמדים כיצד להצביע. כך, הוחלט כי המפלגה לא תפרסם את תוצאות ההצבעה בכל יישוב ויישוב ולא תאפשר לאיש, למעט למפקח על טוהר הבחירות, וגם זאת במקרים חריגים, גישה לנתונים אלה. המהלך נועד למנוע מבעלי הרשימות השונות לפקח כיצד הצביעו המתפקדים שאמורים להישמע לרשימותיהם.

בנוסף, בניגוד לפריימריז בליכוד, בעבודה הוחלט שלא לזהות את המתמודדים באמצעות מספרים אלא באמצעות שמם המלא. במפלגה העריכו שהדבר יקשה משמעותית על הנחתת דילים על מצביעים שלא יידעו כלל למי הולכים קולותיהם וימנע לחצים והנחיות ממוספרות כיצד להצביע בקלפי.

מי יככב בפריימריז ומי יתאכזב? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ