כתבי "הארץ"

כ-60 אלף חברי מפלגת העבודה בחרו היום (חמישי) את הנציגים המועדפים עליהם לרשימה בכנסת, מבין 83 מתמודדים. על רקע הסקרים המחמיאים, מעריכים בעבודה כי שבעת חברי הכנסת המכהנים של העבודה יבחרו במקומות ריאליים ואליהם תצטרף שורה של "כוכבים" ופרצופים חדשים. התוצאות יתקבלו לקראת השעה 10:00. 

07:00: במפלגת העבודה הודיעו כי בעקבות ספירת הקולות הידנית יתפרסמו תוצאות האמת בשעה 10:00 ולא ב-7:00. 

22:00: נסגרו הקלפיות בבחירות לפריימריז במפלגת העבודה. תוצאות אמת יתפרסמו לקראת השעה שבע בבוקר. 58% מהמתפקדים מימשו את זכות ההצבעה: "מהגבוהים שידעה המפלגה בשנים האחרונות". 

21:00: שעה לסגירת הקלפיות, אחוז ההצבעה עומד על 54%.  

19:30: כ-45% ממתפקדי העבודה כבר הצביעו בפריימריז.  

19:15: מפלגת העבודה שלחה מסרונים למצביעים מאזור תל אביב וקראה להם להצביע בקלפיות בגני התערוכה במקום הקלפי ברחוב המסגר, בשל עומס המצביעים. 

18:00: ועדת הבחירות המרכזית של מפלגת העבודה הפסיקה לבקשת המשטרה את ההצבעה בקלפי בבית שמש, אחרי שראש ועדת הקלפי התלונן כי הוכה על ידי פעיל של אחד המתמודדים. יו"ר ועדת הבחירות תא"ל במילואים יצחקי חן: " מפלגת העבודה משקיעה במודע אמצעים חסרי תקדים באבטחת הקלפיות, בהבטחת חופש ההצבעה ובמניעת כל שיבוש אפשרי של התוצאות. כל תופעה מסוג זה תתקל באפס סובלנות ותטופל בחומרה".

17:56: אחוזי הצבע גבוהים עד כה בערים תל אביב (50%), גבעתיים (50%) וירושלים (40%). אחוז ההצבעה בקרית שמונה הוא הגבוה ביותר עד כה עם 120% בגלל חיילים ותושבי קיבוצי הסביבה. אחוזי הצבעה נמוכים במגזר הערבי – 17% בלבד.

17:00: אחוז ההצבעה בפריימריז עומד על 30.5. מדובר באחוז גבוה יחסית לשעה. 

15:45: חברת הכנסת נינו אבסדזה שמתמודדת על מקום ברשימה לאחר שפרשה מקדימה מתלוננת על כך שנפוצה שמועה שבגלל השריון אין טעם להכניס אותה לטופס: "קבוצות אינטרסים שונות מעלות את הרעיון שאין צורך להצביע עבורי. אלחם להיכנס לנבחרת הפותחת". 

15:30: שיעור המצביעים עומד על 24%. במפלגת העבודה מביעים סיפוק משיעורי ההצבעה, הנחשבים לגבוהים לשעה זו של היום, וקוראים לכלל המתפקדים לבוא ולהצביע. עד כה מתנהלות הבחירות בסדר מופתי למעט בקרית גת. לפני שעה קלה עיכבה שם המשטרה לחקירה חבר מפלגה, אשר זוהה בידי חוקר פרטי ששכרה המפלגה כשהוא מוציא טפסים אל מחוץ לקלפי. לאחר כינוס של ועדת הבחירות, הוחלט לחדש את ההצבעה בקלפי לאחר שהופסקה לכמחצית השעה. יו"ר הועדה תא"ל במיל' יצחקי חן הדגיש כי "מה שארע בקרית גת הוא הפרעה למהלכן התקין של הבחירות, עבירה שעונשה שנת מאסר בפועל, וכי יש בכוונת הועדה להמשיך ולעקוב אחרי כל שיבוש ולו הקל ביותר בהתנהלות הבחירות".

15:00: ועדת הבחירות המרכזית הורתה על הפסקת ההצבעה בקלפי בקרית גת לאחר שחוקר פרטי מטעם המפלגה גילה שטפסים ריקים הוצאו אל מחוץ לקלפי. הוועדה מתכנסת כעת כדי להחליט אם לפסול את ההצבעה במקום. יו"ר ועדת הבחירות, תא"ל (מיל.) יצחקי חן אמר כי "תהיה אפס סבלנות לנסיונות של מרמה וזיוף. הוועדה נחושה בדעתה לנהוג יד קשה אם יתגלו שוב תופעות כאלו ולא תהסס לפסול את ההצבעה".

9 מתוך 9 |
צילום: תומר אפלבאום
1 מתוך 9 |
שלי יחימוביץ מצביעה בגני התערוכה
2 מתוך 9 |
הפריימריז בגני התערוכה, היום

14:20: גורמים במטה עמיר פרץ טוענים שעשרות משקיפים מטעמם לא קיבלו אתמול תעודות משקיף ממניעים פסולים, לאחר שהתבקשו ברגע האחרון להביא עמם את פרץ עצמו לוועדת הבחירות שיאשר את שמותיהם. "אף פעם לא התבקשנו להביא את המועמד עצמו בבחירות קודמות, ובכל מקרה ההנחיה הזאת הגיעה באיחור, ממש כשהמשקיפים כבר היו שם", טענו במטה פרץ.

בוועדת הבחירות של המפלגה דחו את הטענות על הסף ואמרו שהמשקיפים יכולים היו להסתפק ביפוי כח, שגם הוא לא נמסר. יו"ר ועדת הבחירות תא"ל יצחקי חן אמר כי "במסגרת הצעדים אותם נוקטת מפלגת העבודה לשמירה על טוהר הבחירות, הוחלט בישיבה של ועדת הבחירות כי על מנת לקחת את כתבי ההסמכה למשקיפים עבור מועמדים שאינם מגיעים פיסית לוועדה, יש להמציא ייפוי כח מטעם המתמודד. צעד זה, נועד לאפשר למועמדים לממש את זכותם למינוי משקיפים מטעמם ולמנוע כל אי הבנה בנושא".

14:05: עד השעה 14:00 מימשו את זכות ההצבעה 18% מבעלי זכות הבחירה.

13:30: המתמודד עמר בר-לב, הביטחוניסט הבכיר ברשימה אומר כי "זה סמלי שביום שבו אנחנו מתמודדים בפריימריז, ממשלת נתניהו מתמודדת מול שתי מפלות – מדינית וחברתית. הראשונה היא האופן שבו מצביעים באו"ם על מדינה פלסטינית בניגוד לעמדת ישראל, והשנייה היא פרסומו הצפוי של דו"ח העוני היום אחרי הצהריים".

13:20: שלי יחימוביץ' תציג ביום שני את תוכניתה לכלכלה הוגנת שתהווה בסיס לקמפיין הבחירות. מטרת התוכנית לפי המפלגה היא "הצגת תפישה חדשה ואלטרנטיבית לזו שחווינו בעשור האחרון שתציג כיצד ניתן לשקם את מעמד הביניים ולאפשר לצעירים ולחלשים בחברה להתפרנס בכבוד".

12:40: עמיר פרץ שמסתובב בערי המרכז הכריז כי "אצלי אין דילים ורשימות חיסול". פרץ קרא לשלב בין ותיקים וצעירים והביא דוגמה מעולם הכדורגל. "לפני כמה שנים מכבי תל אביב החליפה את כל השחקנים ויצרה את הגלקטיקוס. בסוף העונה קראו להם העגלקטיקוס. לכן אני אומר שצריך לשמר את בעלי הניסיון והוותיקים בשילוב הצעירים. אסור להחליף את כולם".

12:05: בשעתיים הראשונות להצבעה נרשמת תנועה ערה בקלפיות וכ-9% מחברי המפלגה כבר הצביעו.

11:40:  שלי יחימוביץ' אמרה אחרי שהצביעה בקלפי בגני התערוכה ובהתייחס לרצונה ששמאל מדיני לא ישתלב ברשימה כי "אני קוראת לבחור רשימה מאוזנת וסומכת על חוכמת ההמון. בוודאי שיש לי משאלות לב. התלבטתי גם בדקה ה-90 לגבי הרשימה לה אצביע". לגבי "רשימות החיסול" אישרה יחימוביץ' ש"אני חשופה בימים האחרונים לרשימות שונות, חלקן דימיוניות. אני מבקשת מהמצביעים לא לקרוא שום רשימה, פשוט לבוא להצביע".

11:35: דיווח ראשון על שיבושים בהצבעה: פעיליה של התעשיינית איילת נחמיאס ורבין התלוננו שהם לא מוצאים את הפתק עם שמה ולאחר בירור גילו כי שמה נכתב הפוך. המתמודדת הגישה עתירה למוסדות המפלגה. 

11:15: עמיר פרץ הגיע להצביע בקלפי בגבעתיים ואמר ש"מבחינתי להצביע כאן זה לא רק הצלחה טכנית זה הרבה מעבר לזה. אנחנו לא אומרים שיש עדות במפלגה אלא רק מלחמה על מעמדות".

10:50: מרב מיכאלי וסתיו שפיר, שתיים מהמתמודדות הבולטות על מקום ברשימה, כלל לא יכולות להצביע בפריימריז היום, משום שאין להן ותק מספיק כחברות מפלגה.

10:20: יריב אופנהיימר תקף בעקיפין את שלי יחימוביץ' בראיון לגלי צה"ל, לאחר שזו עשתה הקבלה בינה לבין נתניהו באתגר כינונה של רשימה מתונה. "אני לא מביא אג'נדה זרה למפלגת העבודה, אני לא פייגלין. לא הבאתי מתפקדים מבחוץ. אני בשר מבשרה של מפלגת העבודה", אמר. לדבריו, "אני רגיל לשמוע את הימין נאבק נגד כל מי שמשמיע קול אחר. אני לא רגיל לשמוע קולות כאלה מתוך מפלגת העבודה". אופנהיימר הוסיף כי "הליכוד מחדד עמדות והתמיכה בו מתחזקת וגם אנחנו צריכים לחדד עמדות".

10:00: הבחירות לפריימריז במפלגת העבודה נפתחו ב-450 קלפיות ב-70 אתרי הצבעה ברחבי הארץ.

09:20: ציפי לבני, שהכריזה שלשום על הקמת מפלגת "התנועה" אמרה בראיון לגלי צה"ל כי במהלך המגעים על ריצה משותפת בבחירות, היא הציעה לשלי יחימוביץ' רוטציה בתפקיד ראשת הממשלה, אך נדחתה. בעבודה הגיבו: "יחימוביץ' הציעה ללבני הצעה מכובדת. סקר "הארץ" מאתמול מראה כי עד כמה ריצתה של לבני מיותרת".

08:00: יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה שעתיים לפני פתיחת הקלפיות כי היא קוראת לכל מתפקדי העבודה להגיע היום לקלפיות ולהצביע: "אני לא מכירה דילים ואני לא מכירה רשימות חיסול", אמרה. "ככל שיגיעו יותר אנשים להצביע, כך ינוטרל כוחן של כל מיני עסקאות, שאני עושה הכל כדי שהן לא יקרו".

כל העדכונים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד של "הארץ"

במוקד הבחירות המקדימות מסתמן מאבק חריף על המקום הראשון. עד לאחרונה היתה הערכה מבוססת כי יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר הסיעה ויד ימינה של יחימוביץ', יכבוש את הכיסא בקלות. אלא שמבצע "עמוד ענן" והישגיה המרשימים של מערכת כיפת ברזל חיזקו משמעותית את כוחו ותדמיתו של יוזם המערכת, עמיר פרץ, והוא עשוי לאיים על מעמדו של הרצוג.

לצד פרץ, הרצוג ושאר חברי הכנסת המכהנים, נשואות העיניים גם לשלל הפרצופים החדשים שהצטרפו למפלגה לאחרונה. אחד החזקים שבהם הוא איציק שמולי, ממנהיגי המחאה החברתית ועד לאחרונה יו"ר התאחדות הסטודנטים, שבו רואה יחימוביץ' נכס פוליטי משמעותי. גם איש העסקים אראל מרגלית, שהיה עד לפני כשנה פנים אנונימיות לחלוטין במפלגה, עשוי להשתלב בעשירייה הראשונה. עמר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל בעבר, הוא ה"ביטחוניסט" הבכיר ברשימה לאחר פרישתו הסנסציונית של האלוף במילואים אורי שגיא.

על רקע הקו המדיני והפוליטי שמקדמת יחימוביץ', בקריצה למרכז ולמצביעים מתונים בימין, ישנה חשיבות למיקומם של מועמדים המציגים קו שונה, ובראשם יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו בתשע השנים האחרונות ושל אחד הסמנים הבולטים של השמאל.

במפלגה גיבשו אמצעים שנועדו למנוע "רשימות חיסול" והפעלת לחץ על המועמדים כיצד להצביע, כפי שקרה בפריימריז בליכוד. כך, הוחלט כי המפלגה לא תפרסם את תוצאות ההצבעה בכל יישוב ויישוב ולא תאפשר לאיש, למעט למפקח על טוהר הבחירות, וגם זאת במקרים חריגים, גישה לנתונים אלה. המהלך נועד למנוע מבעלי הרשימות השונות לפקח כיצד הצביעו המתפקדים שאמורים להישמע לרשימותיהם.

השתתפו בהכנת הידיעה: יהונתן ליס, יניר יגנה ורועי צ'יקי ארד

האם הרכב רשימת העבודה ישפיע על הצבעתכם בבחירות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ