יהונתן ליס
יהונתן ליס

תוצאות בחירות הפריימריז בעבודה לבחירות לכנסת ה-19: לא מעט פנים חדשות נכנסו במקומות ריאליים בשתי העשיריות הראשונות: מרב מיכאלי במקום הרביעי המפתיע, עמר בר-לב במקום השביעי, סתיו שפיר במקום השמיני, איציק שמולי במקום ה-11, מיקי רוזנטל במקום ה-12. ח"כ שי שערק מקדימה במקום ה-13. 6 נשים נכנסו לרשימת ה-20 הראשונים.  לרשימת התוצאות המלאה

12:28: ח"כ עמיר פרץ אמר עם סיום ההכרזה על התוצאות: "אני מתנגד בצורה מוחלטת לחבירה לממשלת נתניהו-ליברמן. זה קו אדום. אין לי שום כוונה להיות גלגל ספייר בממשלת נתניהו".

מרב מיכאלי, שנחשבת להפתעה הגדולה של הפריימריז היתה נרגשת בסיום. "אני שמחה שזכיתי לאמון חברי המפלגה. הרשימה נהדרת, כך או כך המפלגה תהיה נהדרת. אני רק הגעתי, אני חדשה וצריכה להסתגל ולהפנים, ההתרגשות צריכה לשקוע. צריך להחליף בישראל את השלטון ולשפר את איכות החיים", אמרה מיכאלי.‬

סתיו שפיר: "עכשיו תתחיל העבודה הקשה שלנו באמת. אני חושבת שמה שראינו פה היום - רשימה שמורכבת מאנשי עשייה מדהימה - היא ההוכחה שרוב הציבור הישראלי רוצה לראות מדינה שדואגת לאזרחיה. זה הרוב והוא הולך לנצח".‬ 

12:23: ח"כ איתן כבל, שנבחר במקום השלישי בפריימריז, אמר בסיום: "אני מאושר. אני יודע מהן סגולותיי, אך מצד שני אני יודע איזה כוחות עמדו מולי. זה לא סוד שעופר עיני הוציא עליי חוזה ולקח עליו משימה שלא אהיה חבר כנסת, אך לא עזר לו. אני קורא לעיני לעמוד מעל הבמה ולקרוא לציבור העובדים בישראל לתמוך בשלי יחימוביץ'. אני מתחייב לעשות הכל כדי ששלי יחימוביץ' תוביל את מפלגת העבודה ללא בעיות ושנהיה אלטרנטיבה אמיתית. אני אהיה שם כדי לעזור לשלי, כמו שתמיד עשיתי". בסיום דבריו אמר כבל כי "אין שום כוח בעולם שיגרום לאדם כמוני לשבת בממשלה של נתניהו". ‬

12:17: האירוע בבית ברל ננעל בשירת התקווה. 

12:06: יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', אמרה לאחר הצגת הנבחרת לכנסת ה-19: "אנחנו בסופו של תהליך דמוקרטי מדהים שבו ציבור גדול וחופשי בחר בבחירות דמוקרטיות. נשארנו המפלגה היחידה שיש בה פריימריז אמיתיים, נקיים ודמוקרטיים, עם שיעור השתתפות ענקי. ניצבת כאן רשימה מדהימה, לא פחות. אני מודה שגם בחלומות הטובים ביותר שלי לא יכולתי להעלות על הדעת הרכב כזה של רשימה. לימדנו את הליכוד כמה דברים על איך מארגנים מערכת בחירות דמוקרטית שמתקתקת כמו שעון וגם מביאה לתוצאות הטובות ביותר".‬

12:04: מזכ"ל המפלגה, חיליק בר, ששוריין למקום השביעי, הציג על הבמה את רשימת 26 הנבחרים הראשונים בפריימריז. במקום ה-27 נבחר יריב אופנהיימר, שלא הוזמן ולא הוצג. 

בחירות 2013: לכל הסקרים, הפרשנויות והמאמרים

11:51: מפלגת "התנועה" על הפריימריז בעבודה: "אנו מברכים על רשימת העבודה, ומצרים על כך שהעבודה בראשות יחימוביץ' זנחה את הנושאים המדיניים ופנתה שמאלה חברתית. שעות בודדות לאחר קבלת פלסטין לאו"ם ולאור האתגרים המדיניים-ביטחוניים, התנועה בראשות לבני היא האלטרנטיבה היחידה לנתניהו ולרשימת הליכוד-ביתנו הקיצונית".

11:45: עד המקום ה-22 נכנסו לרשימה שבעה עיתונאים לשעבר: יחימוביץ', מיכאלי, שפיר, רוזנטל, נחמן שי, אבסדזה ודניאל בן סימון. 

11:38: שורת ההישגים של עמיר פרץ בקרב מול יחימוביץ': מרב מיכאלי ניצחה מול מיכל בירן. איתן כבל ניצח מול אבישי ברוורמן. ראלב מג'אדלה ניצח את נדיה חילו. דניאל בן סימון ניצח את עפר קורנפלד. דני עטר ניצח את יונה פריטל. עמיר פרץ בעצמו עלה מהמקום העשירי בפריימריז 2008 למקום השלישי בפריימריז הנוכחיים. 

11:30: יצחק (בוז'י) הרצוג, שחגג זכייה שלישית ברציפות בפריימריז של מפלגת העבודה אמר כי "הרשימה מצוינת ומגוונת. אני חושב שהמפלגה תחזור לפסים נורמליים של שקט". הרצוג קרא לציפי לבני להצטרף למפלגה: "בואי איתנו. אל תעשי את הטעות הפטאלית הזאת של פילוג הגוש".‬

11:29: תגובת מפלגת העבודה לתגובת הליכוד לתוצאות: "הליכוד עוד לא התאושש מהפריימריז המביכים שלו והרשימה הקיצונית שלו ועכשיו מתוך לחץ תוקף את הנבחרת המנצחת, המגוונת והמאוזנת שנבחרה במפלגת העבודה". 

11:17: ח"כ עמיר פרץ בדרכו לבית ברל. בסביבתו מרוצים מההצלחה הכפולה: גם בשמירת מעמדם של חברי הכנסת המזוהים עמו וגם בהכנסת מועמדים חדשים כמו מרב מיכאלי ודני עטר. 

10:57: רשימת המאוכזבים: מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, לא נבחר במקום ריאלי. התקווה הגדולה של שלי יחימוביץ', חילי טרופר, שהיה מנהל התיכון הצעיר ביותר בישראל, נבחר רק במקום ה-24. פרופסור יוסי יונה נבחר במקום ה-21. חברת הכנסת נינו אבסדזה, שערקה מקדימה, נבחרה במקום ה-20. נעם שליט נבחר במקום ה-39. 

10:52: הליכוד בתגובה לתוצאות הפריימריז: "הרשימה השמאלנית הקיצונית משקפת את יושבת הראש יחימוביץ' שהצביעה לחד"ש. זו רשימת שמאל קיצוני שתמכה בהתלהבות בהתנתקות והעלתה את חמאס בעזה". 

10:48: תוצאות הפריימריז: במקום הראשון נבחר יצחק (בוז'י) הרצוג, במקום השני עמיר פרץ, איתן כבל שלישי, מרב מיכאלי במקום הרביעי, בנימין (פואד) בן אליעזר במקום החמישי, המקום השביעי משוריין לחיליק בר, מזכ"ל המפלגה, למקום השביעי בפריימריז הגיע עמר בר לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, סתיו שפיר הגיעה למקום השמיני, למקום התשיעי הגיע אבישי ברוורמן ואראל מרגלית סוגר את העשירייה הראשונה. 

למקום ה-11 הגיע איציק שמולי, במקום ה-12 מיקי רוזנטל, במקום ה-13 הגיעה ראש המשמרת הצעירה של המפלגה, מיכל בירן. במקום ה-14 הגיע נחמן שי, הח"כ שערק מקדימה, למקום ה-15 ניצב (בדימוס) משה מזרחי, במקום ה-16 דני עטר, במקום ה-17 ח"כ ראלב מג'אדלה.

10:47: עומר בר לב, שהגיע למקום השמיני בפריימריז בעבודה, אמר לאחר פרסום התוצאות לגלי צה"ל: "הבחירה בי היא תוצאה של הרבה מאמץ של הרבה שנים, אני שמח שציבור הבוחרים בחר בי. העשייה שלי עד היום היותה ראויה ומוצדקת ועכשיו האחריות היא עלי. החברה במדינת ישראל הולכת ונחלשת וצריך לחזק אותה".

10:41: תוצאות ראשונות מהפריימריז: מרב מיכאלי ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, עומר בר-לב, ממוקמים בעשירייה הפותחת. מהרשימות הראשוניות עולה כי שש נשים מוקמו בעשרים המקומות הראשונים.

10:30: אולם הכינוסים בבית ברל הולך ומתמלא לקראת ההכרזה על תוצאות הפריימריז.

10:02: פרסום תוצאות ההצבעה נדחה ל-10:30.

10:00: במטה המפלגה בבית ברל נערכים להכרזת תוצאות הפריימריז. באופן מפתיע, שמרו במפלגה על חשאיות מוחלטת ונתוני ההצבעות לא הודלפו.

07:00: במפלגת העבודה הודיעו כי בעקבות ספירת הקולות הידנית יתפרסמו תוצאות האמת בשעה 10:00 ולא ב-7:00.

22:00: נסגרו הקלפיות בבחירות לפריימריז במפלגת העבודה. תוצאות אמת יתפרסמו לקראת השעה שבע בבוקר. 58% מהמתפקדים מימשו את זכות ההצבעה: "מהגבוהים שידעה המפלגה בשנים האחרונות".  

מתחם הקלפיות בגני התערוכה שקק אתמול חיים. ברחבה שלפני ביתן 14, הסתובבו לאורך כל שעות היום מועמדים נרגשים שניסו לשכנע את המצביעים לסמן את שמם בטופס הבחירות. כולם התקפלו דקות אחדות לאחר סגירת הקלפיות בעשר, לקראת לילה ארוך של ספירת טפסי הצבעה, עד להודעת יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', על הרשימה החדשה, הבוקר בבית ברל בכפר סבא.

הכשלים שהתגלו בהצבעה הממוחשבת בליכוד, פגעו אתמול בהצבעה בעבודה: במקום קלפיות ממוחשבות, המתפקדים סימנו טפסי נייר שנשלחו בלילה לסריקה ממוחשבת. ובמקום שהתוצאות יפורסמו בשעות הלילה, הספירה הממושכת עיכבה את פרסום התוצאות עד לשעות הבוקר. "מאוד רציתי שההצבעה תהיה ממוחשבת", אמרה יחימוביץ׳ אתמול, "רציתי שהתוצאות יתפרסמו כמה שיותר מהר".

אלא שכמה מחברות המחשוב שהיו מעורבות גם בפריימריז בליכוד חששו לקחת אחריות על מבצע נוסף וצוותים אחרים לא הספיקו להיערך לו. את הכסף שנחסך כתוצאה ממעבר להצבעה ידנית למחצה, השקיעו בעבודה בתגבור מערך האבטחה בקלפיות. המהלך הזה הניב גם תוצאות: בצהריים נעצרה ההצבעה בקלפי בקרית גת, אחרי שחוקר פרטי ששכרה המפלגה גילה שטפסי הצבעה הוצאו אל מחוץ לקלפי - מהלך שעורר חשד לזיוף מתוכנן או לניסיון לייצר הצבעה מאורגנת.

ככלל, התקלות בקלפיות היו מזעריות. הקלפי הניידת הגיעה לקיבוץ יטבתה באיחור של שלוש שעות. בעיה נוספת היתה עומס משמעותי על הקלפי ברחוב המסגר בתל אביב, אליה נהרו מצביעים שחיפשו מתחם עם חניה. מצביעים שהגיעו למקום נאלצו לעמוד למעלה מארבעים דקות בתור כדי להצביע. המתמודדות איילת נחמיאס-ורבין גילתה כי שמה הופיע על הטפסים בצורה משובשת. מצביעים מהמגזר הרוסי התלוננו ששמות המועמדים, בהם נינו אבסדזה, לא מופיעים על הטפסים בשפה הרוסית. בקלפי בבית שמש הופסקה ההצבעה לאחר שאחד מאנשי הצוות בקלפי טען שהותקף באלימות על ידי פעיל במפלגה.

ואולם בסופו של יום, אחוז ההצבעה אתמול היה מהגבוהים בתולדות המפלגה. 58% מ-60 אלף המתפקדים התייצבו לקלפיות. לאורך היום הביעו במפלגה דאגה נוכח אחוז ההצבעה הנמוך המגזר הערבי, שנכון לשעה 19:00 עמד על 17% בלבד. עם זאת, חלקם הצביעו ככל הנראה בקלפיות באזורים אחרים. אחרים פשוט לא התייצבו להצבעה.
הפריימריז סיפקו אתמול גם סיטואציה יוצאת דופן. כמה מ"הכוכבים" שהתמודדו, בהם מרב מיכאלי, סתיו שפיר, נינו אבסדזה ונחמן שי, לא יכלו להצביע בעצמם בבחירות משום שלא היה להם ותק מספק כמתפקדים לעבודה. לאורך כל היום נאבקו המתמודדים השונים בשמועות על דילים ורשימות תמיכה של אגפים שונים במפלגה, בעיקר בין מחנה יחימוביץ' למחנה פרץ.

האם הרכב רשימת העבודה ישפיע על הצבעתכם בבחירות?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ