מעטפות חשודות ליכלכו את הפוליטיקה הנקייה של התנועה הירוקה

חשד לאי-סדרים גרם לדחיית הבחירה ביושבי ראש חדשים לתנועה, שמקווה לשלוח, לראשונה, נציגים של תנועה סביבתית לכנסת

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

תקוות פעילי הסביבה בישראל לראות מפלגה ירוקה מאוחדת ובעלת תדמית ציבורית נקיה ספגו מהלומה קשה בסוף השבוע האחרון. הבחירות המקדימות בתנועה הירוקה הסתיימו בטענות הדדיות על אי-סדרים ומבלי שניתן יהיה להכריז על המנצחים.

בסוף השבוע התכנסו בסמינר הקיבוצים מאות מפעילי התנועה הירוקה כדי לבחור יושבי ראש ונציגים פוטנציאלים לכנסת. בין המתמודדים, היו"ר המכהנים, פרופ' אלון טל ורחלי קנר-תדהר, הדס שכנאי וגם ברוך אורן – נציג מפלגת הפיראטים שהצטרפה לתנועה הירוקה.

הפעילים מקווים שיצליחו להכניס, לראשונה, נציג של תנועה סביבתית פוליטית לכנסת, לאחר הכישלונות הקודמים של מפלגת "הירוקים" בראשות פאר ויסנר ושל התנועה הירוקה עצמה, שחברה בבחירות הקודמות לתנועת מימד.

התנועה הירוקה אמורה לייצג בעיני חבריה פוליטיקה נקיה עם מחויבות עמוקה לדמוקרטיה ישירה וצדק חברתי. היא אף יצרה תקדים חשוב של בחירת שני יושבי ראש, גבר ואשה, על פי הדגם המקובל במפלגה הירוקה של גרמניה.

ולמרות זאת, הבחירות בסוף השבוע האחרון הפכו למאבק חריף והאשמות הדדיות באי-סדרים. הסיבה העיקרית למאבק היא התנגשות כוחות בין קבוצת פעילים חדשה, וגדולה, שהצטרפה לאחרונה לתנועה, לבין הגרעין הוותיק של מייסדי התנועה הירוקה.

בראש הקבוצה החדשה עומדת הדס שכנאי, פעילה לשעבר במפלגת הירוקים ואחת המועמדות לתפקיד יושבת הראש של התנועה הירוקה. אל שכנאי הצטרפו נציגים רבים של רשימות ירוקות במועצות ערים שונות, והללו הצליחו לפקוד מאות אנשים לתנועה, שעד היום מנתה כאלף מתפקדים. חלק מנציגי הקבוצה הכריזו על מועמדותם לרשימת התנועה הירוקה לכנסת.

עם התקרבות מועד הבחירות המקדימות הלכו וגברו הטענות מצד ההנהגה הוותיקה על כך שבקרב פעילי הקבוצה החדשה יש מהלכים לא תקינים וקבלנות קולות, טענות אותן דחו שכנאי ותומכיה בתוקף. "הם פשוט לא מבינים מה זה פוליטיקה ומה זה אומר שאנשים שתמכו בך מצטרפים אליך ופועלים למען בחירתך", אומרת יפעת יפת-מאירוביץ - תומכת של שכנאי וחברת מועצת העיר ראשון לציון מטעם רשימה ירוקה. "יש פה התנגשות של שתי תרבויות שונות ואנחנו נצטרך לבדוק אם היו דברים לא תקינים", אמר מנגד הפרופ' אלון טל, היושב הראש הנוכחי של התנועה הירוקה בצוותא עם רחלי תדהר-קנר, ואחד ממייסדיה.

לדברי יפת-מאירוביץ, ותיקי התנועה מתנגדים לקלוט אליה את מי ששונה מהם. הפרופ' טל מכחיש זאת. "אנחנו צריכים להרחיב את הבועה הקטנה שלנו ולצרף גם אנשים שעוסקים בעבודת שטח סביבתית", אמר.

חלק מפעילי התנועה ניסו לראות את ההיבט החיובי של המחלוקת, ואמרו שאם יש טענות לדילים וקבלני קולות, אז אולי הפכה התנועה הירוקה לגוף שיש סיבה טובה ללחום על הנהגתו. אחרים הביעו ביטחון שבסופו של דבר כולם יעבדו ביחד. "כל זה מראה שיש לנו מפלגה תוססת ובועטת", אמרה שכנאי.

אבל בסוף השבוע הדברים לא נראו מעודדים כלל וכלל. איש לא היה יכול להגיד בוודאות אם תוכל התנועה הירוקה להתייצב כגוף מאוחד ואולי אף לחבור לגופים נוספים כמו מפלגתה של ציפי לבני, עמה תכננו ראשי התנועה לפתוח במשא ומתן כבר בהמשך השבוע.

לאחר שעות של מחלוקות והאשמות, פרסם דובר התנועה הודעה ובה נמסר שעקב חשדות לגבי כשירותן של עשרות מעטפות בקלפי, הוחלט לבדוק שוב את הליך ההצבעה ולדחות את פרסום תוצאות הבחירות. "הטיפול בהצבעות שלגביהן יש חשש לפגיעה בטוהר המידות יועבר לבית הדין של המפלגה" ציין דובר התנועה. "הוא יתבקש לתת את הכרעתו בהקדם האפשרי ולא יאוחר מוועידת המפלגה ביום שלישי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ