לבני במרוץ להרכבת הרשימה: לינדנשטראוס ובן דרור ימיני במועמדים

עמרם מצנע יודיע מחר כי יצטרף ללבני, שחייבת לגבש את רשימתה עד ליום חמישי. כמו כן הוזכר השר דן מרידור כשם אפשרי במפלגה החדשה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

חמישה ימים לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לכנסת, יש עדיין אי ודאות רבה באשר לרשימת "התנועה" בראשות ציפי לבני. מחר (ראשון) צפוי עמרם מצנע, שהפסיד לשלי יחימוביץ' בבחירות לראשות העבודה, להודיע רשמית על הצטרפותו ללבני. מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, עתיד להשיב היום או מחר להצעתה לחבור למפלגה החדשה. אדם נוסף שייתכן ושמו עומד על הפרק הוא השר דן מרידור, שלא הצליח להיבחר למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת.

לבני עצמה שהתה בסוף השבוע בפורום סבן בוושינגטון. שם, הציעה לעיתונאי "מעריב" בן דרור ימיני, השוהה בשנת שבתון בארצות הברית, להתמודד לכנסת ברשימתה. ימיני, שדעותיו נחשבות נציות, טרם השיב להצעה. בשיחה עם "הארץ" הערב ביקש לא להגיב לדברים. בינתיים, הודיעה "התנועה" כי חברת מועצת העיר ירושלים מירב כהן (29), תשובץ ברשימת המפלגה. כהן הובילה מאבקים חברתיים וחילוניים בירושלים ובעבר היתה עיתונאית ודוברת חברתית-כלכלית במשרד רה"מ בעת כהונתו של אריאל שרון.

מחר, ככל הנראה, תוגש לוועדת הכנסת בקשה של לפחות שבעה חברי כנסת להתפלג מסיעת קדימה על מנת לחבור ללבני. שישה חברי כנסת - יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, אורית זוארץ, מגלי והבה ורוברט טיבייב - הודיעו על כוונתם מיד עם הקמת המפלגה החדשה. בימים האחרונים מרכז חסון, יחד עם חיים רמון, את המאמצים לצרף חבר כנסת שביעי למהלך הפילוג. רק כך, עם לפחות רבע מחברי הסיעה, תקבל לבני את כספי מימון המפלגות וזמן התעמולה של הח"כים.

לבני (משמאל) עם חיים סבן והילארי קלינטון בניו יורק, ביום שישיצילום: רויטרס

בסביבתה של לבני אומרים כי יש עוד לפחות שלושה חברי כנסת מקדימה שהביעו רצון להצטרף, אך לדבריהם היא אינה רוצה את כולם. יש חשאיות רבה סביב שמותיהם של המועמדים לחבור למפלגה, מחשש ששאול מופז ואנשיו יפעילו עליהם לחצים ויגרמו להם לחזור בהם, כפי שקרה עם יוחנן פלסנר ודורון אביטל. עם זאת, ידוע כי לחצים רבים הופעלו בימים האחרונים על מאיר שטרית, אך הערב אמר כי טרם החליט כיצד יפעל: "נכון לעכשיו, אני עוד לא שם".

לוח הזמנים הקצר עד למועד האחרון להגשת הרשימות אינו מותיר ללבני מקום רב לתמרון. למרות זאת, פורשי קדימה מעידים כולם כי טרם דיברה אתם על מיקומם ברשימה, ולדבריהם לא הבטיחה להם דבר. בסביבת לבני אישרו כי היא מבקשת לשמור לעצמה גמישות מרבית בהרכבת הרשימה עד שיתברר מי מצטרף אליה ומי לא. זאת, למרות הביקורת על כך שלבני שוב נוהגת בהססנות ומתקשה לקבל החלטות עד לרגע האחרון. גם הסקרים שהתפרסמו בימים האחרונים, החוזים למפלגה החדשה שבעה עד תשעה מנדטים, אינם מעודדים את חברי המפלגה החדשה ובייחוד את פורשי קדימה, שעשויים לא להתברג במקום ריאלי.

בתגובה על הצטרפות מצנע לרשימתה של לבני, נמסר ממפלגת העבודה: "מצנע התמודד לפני שנה על ראשות מפלגת העבודה ונחל כישלון צורב, כאשר הגיע אחרון מבין כל המתמודדים. דווקא אחרי חג לדמוקרטיה בעבודה, שבו בחרו רבבות את נציגיהם, צר לנו שאנשים שכביכול מייצגים פוליטיקה נקייה לא מקבלים את החלטות הבוחרים שלהם, ומסרבים להשתתף בבחירות דמוקרטיות. ציפי לבני, במהלך פוליטי שגוי ומזיק המשחק אך ורק לטובתו של נתניהו, אינה מקבלת את אמונו של הציבור, המעניק לה לכל היותר שבעה מנדטים. רשימת האנשים הטובים אשר השיבו בשלילה להצעתה לחבור למהלך כושל זה ארוכה מאוד, ומי שהיא מצליחה לאסוף הם פליטי הפליטים והמפסידים של המערכת הפוליטית... אנו שבים וקוראים ללבני להפסיק להזיק לגוש המרכז ולחבור ליחימוביץ' במשימה המשותפת להחליף את שלטון נתניהו".

ממטה ההסברה של מרצ נמסר: "ציפי לבני רוצה את האויב המרכזי של ארגוני זכויות האדם בישראל ברשימתה לכנסת. בן דרור ימיני, העיתונאי שרודף שמאלנים ופעילים שלום וזכויות אדם, ימשיך לרדוף אותם בוועדות הכנסת והפעם עם חסינות פרלמנטרית. לבני מחזקת את ליברמן במאבקו בשמאל. היום נחשף פרצופה האמיתי של האישה שגנבה קולות מהשמאל בבחירות האחרונות על ידי הבטחות ושקרים, ושתמכה במבצע בעזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ