פרץ פותח חזית נגד יחימוביץ': לא נשב בממשלת נתניהו

קריאותיו של פרץ להציג תוכנית שלום ולהתנגד לבנייה בהתנחלויות סימנו אותו כמנהיג מחנה אופוזיציוני ליו"ר, ועוררו מהומה במפלגה יממה לאחר הפריימריס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים89
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ עורר בסוף השבוע סערה , לאחר שמיהר לסמן את עצמו כמנהיג מחנה אופוזיציוני ליו"ר . פרץ הודיע שינסה למנוע חבירה של העבודה לממשלת  נתניהו-ליברמן, צעד שיחימוביץ' מסרבת לדחות על הסף, ויבקש לכפות עליה להניף באופן משמעותי את הדגל המדיני, לצד הדגל החברתי-כלכלי.

"אסור למפלגת העבודה להצטרף לממשלה בראשות הליכוד ביתנו", אמר ביום שישי, דקות בלבד לאחר שהמפלגה הציגה בבית ברל את רשימתה לכנסת. "אסור לנו להיות גלגל ספייר בממשלה כזאת. אנחנו חייבים להציג אלטרנטיבה וקו ברור משלנו". פרץ קרא ליחימוביץ' להציג תוכנית שלום מפורטת ולהבהיר שמפלגת העבודה מתנגדת להתנחלויות.

קיים איזון בין מתמודדים שנתמכו על ידי יחימוביץ' לבין כאלו שנתמכו על ידי פרץ. ואולם, מרבית הח"כים לעתיד מזוהים עם קו מדיני שמאלני, בעוד יחימוביץ' פועלת למצב את העבודה כמפלגת מרכז ומנסה לקרוץ לעבר מצביעי ימין מתונים. "אני לא מתרגש מהמושג 'מחנות' במפלגה", השיב פרץ כשנשאל אם יוביל קו המנוגד לגישתה של יחימוביץ'. לדבריו, מפלגת העבודה רק הרוויחה מימי המחנאות של פרס-רבין.

דבריו של פרץ עוררו מהומה רבתי. יו"ר מטה הבחירות, יצחק בוז'י הרצוג, אמר כי "דרישותיו של פרץ אינן מבטאות את עמדת הסיעה. אני קורא לו לתת כתף ולשלב ידיים ברוח סיסמת הפריימריז שלו עצמו מלפני ימים ספורים". מזכ"ל המפלגה והח"כ לעתיד, חיליק בר, מתח גם הוא ביקורת על פרץ: "אני מציע לכולם לאחד שורות ולהתייצב מאחורי יחימוביץ' במאבק מול הליכוד. מחנאות ופילוג פנימי הם אלה שהרסו את המפלגה החשובה הזו בעשורים האחרונים ולא ניתן לתופעה הזאת לשוב ולכרסם בה". גם הח"כ לעתיד, איציק שמולי, שנתמך על ידי יחימוביץ' בבחירות, קרא להתאחד תחת מנהיגותה. איש העסקים אראל מרגלית, ששובץ במקום ה-11 ברשימה לכנסת, אמנם לא הביע תמיכה בדברי פרץ, אך קרא למפלגתו לגבש תוכנית לשיקום הקיפאון המדיני.

תוצאות הפריימריז שהתפרסמו שלשום, מראות שגם יחימוביץ' וגם פרץ הצליחו לשבץ לרשימה את המועמדים המרכזיים שבהם תמכו. יחימוביץ' קידמה את יו"ר המשמרת הצעירה מיכל בירן (14) ואת מקורבה עופר קורנפלד (23), והצליחה לדחוק את מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שנתמך על ידי פרץ, למקום לא ריאלי (27). "אופנהיימר הוא ה'פייגלין' של הרשימה שלנו", הסבירו בסביבתה. "הוא מחזיק בעמדות שמאל קיצוניות ומהווה סדין אדום לאנשים שמתלבטים אם להצביע עבודה בבחירות הקרובות". החשש מזיהוי עם אופנהיימר היה גדול כל כך, עד של"תמונת המחזור" של המתמודדים על הבמה בבית ברל, הוזמנו ביום שישי הנבחרים עד המקום ה-26 בלבד.

פרץ רשם גם הוא שורת הישגים, ובראשם מרב מיכאלי ששובצה במקום החמישי כאשה הראשונה אחרי יחימוביץ'. איתן כבל מקורבו הגיע למקום הרביעי; ראלב מג'אדלה ניצח את נדיה חילו במשבצת הבטחת הייצוג לערבי, ואיש המושבים דני עטר ניצח את הקיבוצניקית יונה פריטל. פרץ עצמו עלה מהמקום העשירי בפריימריז 2008 למקום השלישי ברשימה.

ואולם בדיקה מדגמית של שני מתמודדים אנונימיים יחסית שהריצו פרץ ויחימוביץ', מראה שכוחה של יחימוביץ' היה משמעותי יותר בשטח: כך, איש העסקים עופר קורנפלד של יחימוביץ' זכה ב-8,204 קולות, בעוד שסמי שושן, קרוב משפחתו של פרץ, זכה רק ב-5,164 קולות.  

לא מעט פנים חדשות נכנסו למקומות ריאליים ברשימת העבודה: מלבד מיכאלי שובץ בעשירייה הראשונה גם מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, עמר בר לב. סתיו שפיר, שנשענה רק על קולות חופשיים ולא זכתה לתמיכת יחימוביץ' או פרץ, הוקפצה מכוח השריון למקום התשיעי. איציק שמולי שובץ במקום ה-12, מיקי רוזנטלהגיע למקום ה-13 וח"כ נחמן שי, שערק מקדימה, רשם הישג אישי מרשים ונבחר במקום ה-15. לא פחות מ-6 נשים נכנסו לרשימת ה-20 הראשונים.

מיד אחרי היו"ר יחימוביץ' שובץ ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שגבר על פרץ בקרב על המקום השני. בנימין (פואד) בן אליעזר הגיע למקום השישי. מזכ"ל המפלגה, חיליק בר, שוריין במקום השביעי ולמקום העשירי נבחר ח"כ אבישי ברוורמן. דמויות בולטות נוספות ברשימה הן איש העסקים אראל מרגלית (מקום 11) והעיתונאי לשעבר מיקי רוזנטל (13).

ברשימת המאוכזבים ניתן למצוא מלבד אופנהיימר גם את ח"כ דניאל בן סימון שנבחר רק במקום ה-21. מאוכזב נוסף הוא חילי טרופר, לשעבר מנהל התיכון הצעיר ביותר בישראל, שנבחר רק במקום ה-24, למרות מאמציה של יחימוביץ' לקדמו. פרופסור יוס ייונה, שייעץ למנהיגי המחאה החברתית, נבחר רק במקום ה-21. ח"כ נינו אבסדזה שערקה מקדימה דורגה במקום ה-20 ששמור לעולה והיה מובטח לה, לאחר שלא הצליחה לשדרג את מעמדה בקרב מצביעי העבודה. נעם שליט, אביו של גלעד שליט, נדחק למקום ה-39.

לאחר פרסום התוצאות ביום שישי עלתה יחימוביץ' לבימת הנאומים ואמרה: "אנחנו המפלגה היחידה שיש בה פריימריז אמיתיים, נקיים ודמוקרטיים, עם שיעור השתתפות ענקי. ניצבת כאן רשימה מדהימה, לא פחות. אנימודה שגם בחלומות הטובים ביותר שלי לא יכולתי להעלות על הדעת הרכב כזה שלרשימה".

בליכוד מיהרו לפרסם תגובה תקופה תוקפנית: "הרשימה השמאלנית והקיצונית משקפת את יושבת הראש יחימוביץ' שהצביעה לחד"ש. זו רשימתשמאל קיצוני שתמכה בהתלהבות בהתנתקות והעלתה את חמאס בעזה". בעבודה מיהרו להשיב אש: "הליכודעוד לא התאושש מהפריימריז המביכים שלו ומהרשימה הקיצונית שלו, ועכשיו מתוךלחץ תוקף את הנבחרת המנצחת, המגוונת והמאוזנת שלנו".

האם פרץ יפלג את המפלגה? האם יחימוביץ' צריכה להצטרף לממשלת נתניהו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ