האם עצמאות תהפוך למפלגת ההתיישבות והחקלאות?

השרים שמחון ונוקד מנסים לשכנע פעילים בולטים במגזר הקיבוצי והחקלאי לחבור אליהם, לאחר שיו"ר מפלגתם אהוד ברק הודיע על פרישה

יהונתן ליס
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
אלי אשכנזי

האם מפלגת העצמאות בדרך להפוך למפלגת החקלאות וההתיישבות? המפלגה, שאיבדה בשבוע שעבר את מנהיגה, אהוד ברק, מחפשת דרכים לעבור את אחוז החסימה למרות פרישתו של שר הביטחון מהחיים הציבוריים.

בחירות 2013: כל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות באתר "הארץ"

במפלגה מקיימים באחרונה שיחות עם דמויות במגזרי המושבים והקיבוצים בניסיון לרוץ יחד עמם ולזכות בתמיכתם בבחירות הקרובות. השרים שלום שמחון, איש תנועת המושבים, ואורית נוקד, שנבחרה לכנסת כנציגת הקיבוצים במפלגת העבודה, ניסו לשכנע כמה פעילים בולטים במגזרים אלה לחבור אליהם.

סיעת עצמאותצילום: אמיל סלמן

"אי אפשר לפסול את האופציה הזאת, אבל יש הרבה אופציות שנבחנות במקביל והן משתנות בכל רגע", אמרו גורמים במפלגה. שר התמ"ת קיים במהלך השבוע מגעים עם מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב שור, ומנהיגים נוספים בהתיישבות הכפרית. שור פרש לפני שבועות אחדים מהתמודדות במסגרת רשימת מפלגת העבודה לכנסת ומתח ביקורת על כך שיו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ׳, נטשה את המגזרים הללו והפנתה להם עורף.

במפלגת העבודה טענו היום מנגד שהדמויות שעשויות לפרוש מהמפלגה במסגרת המהלך הם עסקנים המזוהים ממילא עם שמחון ונוקד, ולא מעידים על פרישה המונית של מחוזות אלה לטובת תמיכה במפלגה החדשה.

שמחון התארח בשבוע שעבר בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית ברמת גן, שם קרא לחבריו בהתיישבות "לעשות כל מאמץ על מנת להקנות מחדש השפעה בשולחן הממשלה ליישובי ולתושבי המרחב הכפרי".

לדבריו, שיעורם באוכלוסייה של תושבי המרחב הכפרי "מגיע ל-8% בשל זרימת מתיישבים להרחבות הקהילתית במושבים ובקיבוצים ולישובים הקהילתיים, ובשנים הקרובות יגיע ל-10%. עלינו לקחת את גורלנו בידנו ולנצל את המרחב הכפרי להוביל את הכלכלה בישראל. אם ההתיישבות לא תתאחד לתנועה פוליטית בעלת השפעה בממשלה, היא תהפוך לעוד שכונה עירונית", אמר.

דני עטר, נציג מחוז המושבים במפלגת העבודה, המדורג במקום ה-17 ברשימת מועמדי המפלגה פרסם הודעה בעקבות כוונת נציגים מהמושבים ומהקיבוצים להקים מפלגה עצמאית: "מי שמשמיעים את הקולות על הקמתה של מפלגת התיישבות הם חבורת עסקנים שנשארה בלי סידור עבודה ושאין לה כל אהדה ציבורית. לחבריה אין בדל סיכוי לחצות את אחוז החסימה והמהומה שהם מעוררים היא לא פחות מפתטית, ועלולה לפגוע בהתיישבות העובדת שחבריה הם אנשים ערכיים וטובים, השותפים למאמץ האדיר של העבודה להחליף את שלטון נתניהו ליברמן".

 ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "ברשימת העבודה נציגות מפוארת של מי שהוכיחו שוב ושוב לאורך השנים מחויבות עמוקה ופעילות אינטנסיבית לטובת ההתיישבות העובדת. מדובר ברשימה רעננה ואידיאולוגית אשר זוכה כעת לתמיכה אדירה בקיבוצים כפי שהעבודה לא קיבלה כבר שנים רבות. חברי מושבים וקיבוצים ממוקמים במקומות 17, 24, 25". 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, מסר בתגובה לכתבה כי "מדובר היה על בדיקת הנושא בלבד. ובכל מקרה, אינני מתכוון להצטרף למפלגה זו". 

השתתף בהכנת הידיעה: אלי אשכנזי

כמה מנדטים שווה מפלגת הקיבוצים? האם יש להם סיכוי לעבור את אחוז החסימה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ