מצנע הודיע: "לראשונה מאז הקמתה העבודה אינה מדברת על שלום"

יו"ר העבודה לשעבר: "לא תהיה כאן חברה סוציאל דמוקרטית ללא פתרון השאלה המדינית". מפלגת העבודה: "מהלך שנעשה מתוך אגו טריפ אישי"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמרם מצנע, הודיע אחר הצהריים רשמית על הצטרפותו לרשימת "התנועה" בראשות ציפי לבני. מצנע תקף את מפלגת העבודה. "במפלגת העבודה היו תמיד ויכוחים אידיאולוגיים עזים אבל תמיד היא הניפה שני דגלים – המדיני והחברתי. אומרים שבית לא עוזבים. אבל מה עושים כשהבית שלי, שלנו, עוזב אותנו?", אמר במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב. מצנע ולבני לא התייחסו למיקומו ברשימה. עם זאת, ככל הידוע מצנע ישובץ במקום השני ברשימת "התנועה" לכנסת.

"יש למפלגת העבודה רשימת מתמודדים טובה. יש לי שם הרבה חברים. אבל לצערי, לראשונה מאז הקמתה, מפלגת העבודה אינה מדברת על הכורח לשלום ואינה מציבה אלטרנטיבה אמיתית לממשלת הימין והעומד בראשה", הוסיף מצנע. "רק מי שהשלים עם כך שאין אלטרנטיבה לנתניהו, יכול להרשות לעצמו לבחור אג'נדה צרה. בבחירות הקרובות זה או ביבי והמשך הקיפאון המדיני, המשך הדרדרות הדמוקרטיה, החברה, הכלכלה והמוסר של מדינת ישראל, או ציפי לבני עם תקווה והבנה שאנחנו חייבים לקחת אחריות לגורלנו ולקבוע באופן הנחרץ ביותר מה טוב למדינת ישראל".

מצנע דחה את הביקורת שהטיחה בו מפלגת העבודה על כך שעזב אותה, בניגוד להתחייבותו. לפני הבחירות לראשות המפלגה, שבהן הפסיד לשלי יחימוביץ', חתם על אמנה שבה התחייב לא לעזוב את התנועה גם אם לא ייבחר. "אני באמת חתמתי על אותה אמנה מפורסמת שמפלגת העבודה מנופפת בה היום", אמר מצנע, אך הוסיף עם זאת: "מי שעזב את מי זה המפלגה אותי".

מאיר שטרית וציפי לבני. חוזרים לשתף פעולהצילום: ניר קידר

בהמשך אמר: "עלי לומר בדרך ברורה ופשוטה – לא יהיה כאן צדק חברתי, ולא תהיה כאן חברה סוציאל דמוקרטית ללא פתרון השאלה המדינית. קיפאון מדיני והשקעות עתק בביטחון ובשטחים מרחיקים את החברה הישראלית מהאפשרות לקיים כאן חברה צודקת הדואגת לחינוך, בריאות, שיכון ורווחה".

ממפלגת העבודה נמסר בתגבה לדבריו של מצנע: "מצנע, שהגיע אחרון בבחירות במפלגת העבודה, מצטרף למפלגת פליטי הפליטים של ציפי לבני בה לא צריך לעשות כלום חוץ מלהביע תמיכה בלבני. הדבר העצוב הוא כי מצנע ולבני יודעים שאין להם סיכוי להיות מפלגה עם משמעות, והם עושים את המהלך מתוך אגו טריפ אישי אשר רק יפגע בגוש המרכז".

עוד נמסר: "רק היום, מחקר מקיף של סטנלי גרינברג מגלה כי לבני פחות פופולארית בישראל אפילו מאביגדור ליברמן-וברור כי אין לה שום יכולת להגיע למשמעות פוליטית אמיתית. מצנע, אשר ראה ביום שישי את הנבחרת המפוארת של מפלגת העבודה, החליט לא להירתם למשימה להחלפת נתניהו, אלא למשימה – הכניסו את ציפי לכנסת. מפלגת העבודה תמשיך להוות האלטרנטיבה היחידה והברורה לשלטון נתניהו ליברמן, ותציג לציבור את הסיכוי היחידי לשפר את החיים בישראל.

לבני סירבה להתייחס לשמות של מועמדים נוספים להצטרף לרשימה ולהבטחות שנתנה לח"כ מאיר שטרית, הפורש השביעי מסיעת קדימה. עם זאת, על רקע הדיווחים על הצטרפותם האפשרית של האלוף במיל' אלעזר שטרן והעיתונאים יועז הנדל ובן דרור ימיני, אמרה כי כל מי שיהיה בתנועה יתמוך בעקרונות היסוד שלה. "הרעיון המכונן שבשבילו יצאנו לדרך זה שמירה על הערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. בעיני הפתרון המדיני הוא חלק מאותם עקרונות. כל מי שיצטרף לתנועה יבוא על רקע העקרונות האלה, יאמץ את העקרונות האלה, יאמין בהם ויהיה שותף ליישומם", אמרה.

מוקדם יותר היום (ראשון) שבעה חברי כנסת הגישו  לוועדת הכנסת בקשה להתפלג מסיעת קדימה ולחבור למפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני. כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", מאיר שטרית הוא הח"כ השביעי שהצטרף לששת הפורשים שהודיעו על כוונתם מיד עם הקמת המפלגה החדשה - יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, אורית זוארץ, מגלי והבה ורוברט טיבייב. מקור שהיה מעורב בגיבוש הרשימה אמר כי לבני הבטיחה לשטרית את המקום הרביעי ברשימה ומינוי לשר אם המפלגה תהיה בממשלה. לדברי המקור, שטרית דרש מקום גבוה ברשימה, אחרת איים לא לחבור ללבני ולעמוד בראש מפלגת הגמלאים.

מקור בסביבתה של לבני אישר כי מתקיימים מגעים עם האלוף במיל' אלעזר שטרן והעיתונאי יועז הנדל על הצטרפות לרשימה. ככל הידוע, השניים מעוניינים להצטרף יחד למפלגה קיימת. אחר הצהריים תקיים לבני מסיבת עיתונאים שבה תודיע על צירופו של יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמרם מצנע, לרשימתה. ככל הידוע, יוצב מצנע במקום השני ברשימת "התנועה".

שטרית הודיע הבוקר ליו"ר קדימה, שאול מופז, על החלטתו לעזוב את המפלגה. "בתחילה רציתי להמשיך בקדימה. לצערי זה לא הסתייע. לא ראיתי בקדימה את שיתוף הפעולה שציפיתי לו ולכן החלטתי לעזוב", הסביר שטרית בשיחה עם "הארץ". "האלטרנטיבות האחרות שלי היו ללכת הביתה או להקים מפלגה חדשה לבד. בהקמת מפלגה חדשה יש המון קשיים בדרך, בעיקר תקציביים". שטרית סירב להתייחס לסוגיית המיקום ברשימה.

עוד הוסיף שטרית כי הוא "מעוניין להמשיך לתרום במערכת הפוליטית גם בתחום הכלכלי-חברתי וגם בתחום המדיני. הרשימה של לבני היא המשך של קדימה, עם הרעיון שהסדר מדיני חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות שלנו. קדימה ביטאה את הדבר הזה בצורה הכי טובה ולצערי התהליך שהוביל אולמרט לא הסתיים. נוכח הנסיבות שהיו עכשיו באו"ם, חתימת הסדר עם הפלסטינים דחופה עוד יותר כדי להבטיח את המשך קיומה של ישראל. ציפי דבקה ברעיון הזה וגם אני".

הצטרפותם של השבעה, המהווים רבע מסיעת קדימה בכנסת, תקנה למפלגתה החדשה של לבני את כספי מימון המפלגות ואת זמן התעמולה שלהם. המפלגה תקבל מהמדינה מקדמה בסך כ-800 אלף שקלים לכל ח"כ שחבר אליה ובסך הכל כ-5.6 מיליון שקלים. נוסף על כך, עומדים לרשות "התנועה" כמיליון שקלים וחצי שנותרו בקופתה של מפלגת "חץ" שלא עברה את אחוז החסימה ב-2006, ועל התשתית שלה מתבססת לבני. ועדת הכנסת תכונס מחר לדון בבקשת הפרישה של השבעה. 

לבני עצמה שהתה בסוף השבוע בפורום סבן בוושינגטון. שם, הציעה לעיתונאי "מעריב" בן דרור ימיני, השוהה בשנת שבתון בארצות הברית, להתמודד לכנסת ברשימתה. ימיני, שדעותיו נחשבות נציות, טרם השיב להצעה. בשיחה עם "הארץ" הערב ביקש לא להגיב לדברים. בינתיים, הודיעה "התנועה" כי חברת מועצת העיר ירושלים מירב כהן (29), תשובץ ברשימת המפלגה. כהן הובילה מאבקים חברתיים וחילוניים בירושלים ובעבר היתה עיתונאית ודוברת חברתית-כלכלית במשרד רה"מ בעת כהונתו של אריאל שרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ