3 ימים, 12 רשימות, הרבה שמות חדשים, מעט הפתעות

יום חמישי ב-22:00 הוא המועד האחרון להגשת רשימות המועמדים לכנסת והזירה הפוליטית רוחשת: היום הפילוג בקדימה, מחר תוצג רשימת ישראל ביתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה ימים לפני המועד הסופי להגשת רשימות המועמדים של המפלגות השונות לוועדת הבחירות המרכזית, המערכת הפוליטית רוחשת פעילות. אתמול (ראשון) הודיע יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, האלוף (מיל') עמרם מצנע, על חבירתו ל"תנועה" בראשות ציפי לבני. במסיבת עיתונאים משותפת עם לבני אתמול, תקף מצנע את מפלגתו בשני העשורים האחרונים: "לצערי, לראשונה מאז הקמתה, מפלגת העבודה אינה מדברת על ההכרח בשלום ואינה מציבה אלטרנטיבה אמיתית לממשלת הימין".

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

האלוף (מיל') אלעזר שטרן וראש מערך ההסברה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשעבר, יועז הנדל, הצטרפו גם הם לרשימה על משבצת הימין הליברלי. שבעה חברי כנסת מקדימה, ובראשם ח"כ מאיר שטרית, צפויים להתפלג היום (שני) ולחבור גם הם ללבני. מחר (שלישי) תכריז ישראל ביתנו על רשימתה לכנסת, שתאוחד עם רשימת הליכוד לקראת הבחירות הקרובות.

עד ליום חמישי הקרוב, בשעה 22:00 בלילה, צפויות עוד כמה הכרעות דרמטיות, חלקן עשויות להפתיע. כמה מפלגות, ובהן ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, קדימה, עצמאות ו"עם שלם" בראשות הרב חיים אמסלם, עדיין לא הציגו את רשימות מועמדיהן, ועשויות לחשוף גם שמות של מועמדים חדשים. בש"ס התחדשו בימים האחרונים קרבות שליטה בין אריה דרעי לאלי ישי, וביהדות התורה קיים חשש לקרע על רקע מחלוקת הירושה של המנהיג הרב יוסף שלום אלישיב. במקביל עדיין עומדת על הפרק שאלת איחוד גוש המרכז-שמאל, ונותרו רק ימים בודדים כדי להכריע אם המפלגות ירוצו ברשימה משותפת. בקרב הסיעות הערביות צפויות מספר תפניות, הראשונה שבהן היא בקשתו של ח"כ טאלב א-סאנע להתפלג מסיעת רע"מ-תע"ל, בקשה שתאושר היום (שני) בכנסת.

מפלגת ישראל ביתנו צפויה כאמור להציג מחר (שלישי) את רשימתה לכנסת. ועדה מסדרת בראשותו של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, אמורה היתה לגבש את ההרכב שישולב עם רשימת הליכוד, לסיעה שנכון לסקרים האחרונים תהיה הגדולה שבין הסיעות בכנסת הבאה. כבר בימים הקרובים יתברר מיהם המועמדים החדשים של המפלגה, והאם ראש הממשלה נתניהו, נעזר בליברמן כדי למתן את רשימת הליכוד שהקצינה והוציאה מתוכה את הקולות הליברליים ובהם השרים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן. עד כה לא פרסמו המפלגות באילו מקומות ברשימה ישולבו נציגי ישראל ביתנו, וגם היבטים נוספים של האיחוד - בהם מספר השרים שיינתנו לישראל ביתנו ומספר ראשי הוועדות - עשויים להתבהר בימים הקרובים. עד כה, כל שידוע הוא שעל כל תשעה חברי ליכוד, ישובצו חמישה חברי ישראל ביתנו. לפחות שלושה מהם, ככל הנראה, ייכנסו לעשירייה הראשונה.

האם יוקם בימים הקרובים גוש מרכז-שמאל? שלי יחימוביץ' הציעה לציפי לבני את המקום השני, המשוריין, ברשימת העבודה לכנסת; יאיר לפיד הציע ללבני הצעה דומה. לבני, מצדה, הציעה לשניהם לחבור תחתיה. המשותף לכל ההצעות הוא שמנהיגי המפלגות המובילות בגוש הביעו עניין רב בחבירה להתמודדות משותפת, אך לא הסכימו על מתווה אחיד או על זהות המנהיג. נכון לעכשיו, אין עדות לחבירה צפויה של המפלגות הללו. אבל מאחר שמנהיגיהן הטיפו לאיחוד בשבועות האחרונים, ייתכן שתימצא נוסחת הקסם שתאפשר התמודדות משותפת שתניב תחרות משמעותית יותר לגוש הימין. לא כל הסקרים אחידים: בשבועות האחרונים הוצגו סקרים שלפיהם התמודדות מפוצלת עשויה לגרוף יותר מנדטים מהתמודדות כגוש אחד. כך או אחרת, עד כה לא נמצאה נוסחה שמצליחה לשבור את המאזן הבין-גושי העומד כיום על כ-70 מנדטים לימין, לעומת כ-50 לגוש המרכז-שמאל.

גם הרכבת רשימת "התנועה" בראשות לבני מתקרבת לסיום. אתמול קיימה כאמור יו"ר קדימה לשעבר מסיבת עיתונאים משותפת עם מצנע, שצפוי להיות במקום השני ברשימתה. מצנע הדף את הביקורת על פרישתו ממפלגת העבודה בניגוד להתחייבותו, וניצל את הבמה לתקוף את תנועתו בשני העשורים האחרונים: "אומרים שבית לא עוזבים. אבל מה עושים כשהבית שלי, שלנו, עוזב אותנו? יש למפלגת העבודה רשימת מתמודדים טובה. אבל לצערי, לראשונה מאז הקמתה, מפלגת העבודה אינה מדברת על ההכרח בשלום ואינה מציבה אלטרנטיבה אמיתית לממשלת הימין".

על רקע הדיווחים על הצטרפות אפשרית של קצין חינוך ראשי לשעבר, האלוף (מיל') שטרן והעיתונאים יועז הנדל ובן דרור ימיני, הבהירה לבני כי כל מי שיהיה בתנועה יתמוך בפתרון שתי המדינות. אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, צפויה היום (שני) ועדת הכנסת לאשר את בקשתם של חברי הכנסת מאיר שטרית, יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, אורית זוארץ, מגלי והבה ורוברט טיבייב להתפלג מקדימה ולחבור ללבני. ההתפלגות תקנה לתנועה את כספי מימון המפלגות וזמן התעמולה של הח"כים. מקור שהיה מעורב בגיבוש הרשימה אמר כי לבני הבטיחה לשטרית את המקום הרביעי ברשימה ומינוי לשר אם המפלגה תהיה בממשלה. גם מקומו של יואל חסון, שמקורב ללבני, נראה מובטח. אם להסתמך על הסקרים שחוזים למפלגה מספר חד-ספרתי של מנדטים, חמשת הפורשים האחרים מקדימה עלולים להידחק למקומות לא ריאליים.

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, הציג אתמול (ראשון) את רשימת המפלגה לכנסת. הרשימה כוללת 25 מתמודדים, דבר שאולי מלמד על מספר המנדטים שאליו שואף לפיד. הרשימה הוצגה באולם מלא במרכז התרבות של היישוב שהם, בסיסמה "באנו לשנות". לפיד עצמו הציג את הבא אחריו ברשימה, הרב שי פירון, וכל אחד ברשימה הציג את הבא אחריו, כשהוא מקריא קטע המפרט את שלל התארים של המועמד. 

את העשירייה הראשונה במפלגה משלימים יעל גרמן, מאיר כהן, יעקב פרי, עפר שלח, הד"ר עליזה לביא, יואל רזבוזוב, הד"ר עדי קול ועו"ד קארין אלהרר. "באנו לשנות כי אפשר. קודם כל צריך להאמין שאפשר", אמר לפיד באירוע. "זה אפשרי ואנחנו נשנה. אמרו לי כשנכנסתי לפוליטיקה שפוליטיקאי טוב צריך אויב. אנחנו לא מוכנים לשחק את המשחק הזה, האויב שלנו הם הציניקנים. זו הפוליטיקה הישנה של דילים וסחטנות".

"ביחד למערכה ש"ס חזקה!", זו הסיסמה שסביבה התאחדו אתמול (ראשון) שלושת ראשי מפלגת ש"ס, אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס, בכנס פעילים גדול שנערך בחיפה. השלושה עושים מאמץ-על לשדר אחדות כלפי חוץ, אך איש מהם לא מתכחש לאווירה העכורה במפלגה, ערב קביעת הרשימה לכנסת.

גורמים בש"ס מספרים על קרבות שליטה בין דרעי לישי שהתחדשו בימים האחרונים בעוצמה. מועצת חכמי התורה, המנהיגות הרוחנית, צפויה לקבוע את הרשימה רק סמוך למועד האחרון להגשת הרשימות ביום חמישי. עד אז, שליחים מטעם ישי ודרעי מציגים לרבנים ובראשם הרב עובדיה יוסף, סקרים שונים המעידים על יתרונם כראשי התנועה.

ביהדות התורה, הרשימה האשכנזית המשותפת למפלגות אגודת ישראל ודגל התורה, המצב מעורפל ושביר עוד יותר. לראשונה מאז הקמת דגל התורה, הציבור החרדי-ליטאי נקלע לחשש ממשי של קרע - פועל יוצא של מחלוקת הירושה של המנהיג הרב יוסף שלום אלישיב שמת ביולי.

אגודת ישראל החסידית כינסה אתמול (ראשון) את המועצה הארצית, שקבעה כי הרשימה תהיה זהה לזו שהוצגה בכנסת היוצאת. ברשימה המשותפת עם דגל התורה יעמוד במקום הראשון ליצמן (נציג הסיעה המרכזית של חסידות גור), במקום השלישי פרוש (נציג סיעת "שלומי אמונים" של החסידויות הקטנות) ואליעזר מנחם מוזס במקום החמישי.

ברשימות הימין תמונת המצב די ברורה לקראת מועד סגירת הרשימות. לאחר משא ומתן מייגע, התאחד הבית היהודי בראשות נפתלי בנט עם האיחוד הלאומי-תקומה בראשות אורי אריאל. אתמול אישר מרכז תקומה את האיחוד, והיום תתכנס ועידת המפד"ל כדי לאשר אותו. לפי ההסכם, סדר הרשימה יהיה כך: נפתלי בנט, אורי אריאל, ניסן סלומינסקי, הרב אלי בן דהן, איילת שקד, אורי אורבך, זבולון כלפא, אבי וורצמן, מוטי יוגב, אורית סטרוק.

המפלגות הערביות לא הצליחו להתגבר על משקעי העבר, ומאבקים פנימיים מנעו אפשרות לאיחוד ביניהן. בראש שלוש הרשימות אין פנים חדשות ולציבור הערבי לא הוצגה שום יוזמה אטרקטיבית שיכולה לעודד מצביעים להשתתף בבחירות. על פי סקרי דעת קהל שנעשו בשנים האחרונות, יותר משליש מהמצביעים הערבים מוגדרים "מצביעים חלשים" שאינם משתתפים בצורה עקבית בתהליך הבחירות.

לפי תמונת המצב המסתמנת, בחד"ש ימשיך לכהן ח"כ מוחמד ברכה בתפקיד יו"ר הסיעה ואחריו ממוקמים ח"כ חנא סויד, דב חנין והד"ר עפו אגבריה. המקום החמישי שוריין לאשה ושובצה בו נבילה אסבניולי. גם ברע"מ-תע"ל לא צפויים שינויים גדולים, חוץ מעזיבת ח"כ טלב א-סאנע שעשוי לרוץ ברשימת מד"ע, לאחר שהוצע לו המקום החמישי שאינו ריאלי. בראש הרשימה ימשיך לעמוד השייח אברהים צרצור. בבל"ד יוסיף ח"כ ג'מאל זחאלקה לעמוד בראש הרשימה, ואחריו ח"כ חנין זועבי והכלכלן ד"ר באסל ג'טאס. חברי כנסת מהימין מנסים לפסול את הרשימה או חלק ממועמדיה, בהם זועבי.

השתתפו בהכנת הידיעה: יהונתן ליס, אילן ליאור, רויטל חובל, יאיר אטינגר, חיים לוינסון וג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ