פורשי קדימה חוברים ללבני, אבל רובם צפויים להישאר מחוץ לכנסת

עמרם מצנע צפוי להיות במקום השני של "התנועה" והמרוץ לצירוף מתמודדים נוספים בעיצומו. הסקרים, לעומת זאת, צופים להם מספר מנדטים חד ספרתי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

הרכבת רשימת "התנועה" בראשות ציפי לבני מתקרבת לסיום. אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, צפויה היום (שני) ועדת הכנסת לאשר את בקשתם של חברי הכנסת מאיר שטרית, יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, אורית זוארץ, מגלי והבה ורוברט טיבייב להתפלג מקדימה ולחבור ללבני.

הצטרפותם של השבעה, המהווים רבע מסיעת קדימה בכנסת, תקנה למפלגתה החדשה של לבני את כספי מימון המפלגות ואת זמן התעמולה לו הם זכאים. המפלגה תקבל מהמדינה מקדמה של כ-800 אלף שקלים לכל ח"כ שחבר אליה ובסך הכל כ-5.6 מיליון שקלים. נוסף על כך, עומדים לרשות "התנועה" כמיליון שקלים וחצי שנותרו בקופתה של מפלגת "חץ" שלא עברה את אחוז החסימה ב-2006, ועל התשתית שלה מתבססת לבני.

לבני ומצנע, אתמולצילום: מוטי מילרוד

מאיר שטרית, שתמך בשאול מופז בבחירות לראשות קדימה ומתח אז ביקורת על לבני, הודיע אתמול על החלטתו להצטרף אליה. מקור שהיה מעורב בגיבוש הרשימה אמר כי לבני הבטיחה לשטרית את המקום הרביעי ברשימה ומינוי לשר אם המפלגה תהיה בממשלה. לא רק לשטרית מובטח מקום בצמרת הרשימה. יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמרם מצנע, צפוי להיות במקום השני. ככל הידוע, נמשכים המגעים עם האלוף במיל' אלעזר שטרן והעיתונאי יועז הנדל, ואם יבשילו הם צפויים להתברג במקומות גבוהים. כך גם יואל חסון, שנחשב מקורב ללבני.

כל הדיווחים, הסקרים והפרשנויות בעמוד החירות המיוחד של ה"הארץ"

אם להסתמך על הסקרים שחוזים למפלגה מספר חד ספרתי של מנדטים, חמשת הפורשים האחרים מקדימה, מלבד שטרית וחסון, עלולים להידחק למקומות לא ריאליים. זאת גם בהתחשב בכך שהרשימה צפויה לכלול את תא"ל במיל' ישראלה אורון, חברת מועצת העיר ירושלים מירב כהן, הרב מיכאל מלכיאור, שגריר ישראל בצרפת לשעבר דני שק ונציג התנועה הירוקה. האלוף במיל' יצחק בן ישראל והעיתונאי בן דרור ימיני טרם השיבו ללבני. אתמול נודע כי הציעה גם למפכ"ל המשטרה לשעבר משה קראדי ולפעיל החברתי יובל אלבשן להצטרף לרשימתה והיא ממתינה לתשובתם. מקורבים לקראדי, המשמש מנכ"ל דלק פי גלילות ויו"ר דלק תשתיות, אמרו כי הוא נוטה לוותר על ההצעה ולהישאר בעולם העסקים. מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס והאלוף במיל' שלמה ינאי השיבו בשלילה להצעתה של לבני.

לבני סירבה אתמול להתייחס לשמות של מועמדים נוספים להצטרף לרשימה ולהבטחות שנתנה לאלה שכבר חברו אליה. עם זאת, על רקע הדיווחים על הצטרפותם האפשרית של מועמדים שנחשבים בעלי דעות נציות, הבהירה כי כל מי שיהיה בתנועה יתמוך בפתרון שתי המדינות. "הרעיון המכונן שבשבילו יצאנו לדרך זה שמירה על הערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. בעיני הפתרון המדיני הוא חלק מאותם עקרונות. כל מי שיצטרף לתנועה יבוא על רקע העקרונות האלה, יאמץ את העקרונות האלה, יאמין בהם ויהיה שותף ליישומם", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ