יאיר אטינגר

עובדי מדינה, בעיקר ראשי מועצות דתיות, פועלים בגלוי במסע הבחירות של ש"ס וחלקם אף יקבלו שכר בעבור זאת - כך מתברר עם השלמת הקמתו של מטה הבחירות בראשות אריה דרעי. בימים האחרונים פרסם המטה –  באתר הרשמי ובביטאון ש"ס "יום ליום" - רשימה ובה עשרות ראשי המטות האזוריים והמקומיים. זוהי התשתית הארגונית של המפלגה ברחבי הארץ, מנהלים שיפעילו מתנדבים ועובדים בשכר, ובחודשיים וחצי הקרובים מצופה מהם לעמול קשה כדי להציג אחוזי הצבעה גבוהים לש"ס במקומותיהם.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

יגאל ברזני, למשל, הוא בכיר במוסד לביטוח לאומי המשמש כסמנכ"ל ביטוח וגבייה, שמונה לפני למעלה מעשר שנים על ידי השר אלי ישי ומזוהה כאיש ש"ס. במודעה מטעם ש"ס הוא מופיע כמנהל מטה הבחירות במבשרת ציון. לשאלת "הארץ" בנושא השיב ברזני בהכחשת כל קשר למטה הבחירות וטען ששמו ומספר הטלפון שלו פורסמו על ידי המפלגה ללא ידיעתו.

ישי, דרעי ואטיאס בכנס בחירות בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

אבל ברזני הוא לא עובד המדינה היחיד ברשימה. שאול פרץ הוא חבר אישי של דרעי, ושמו אף הועלה בשלב מסוים כמועמד אפשרי לכנסת מטעם ש"ס. בינתיים הוא משמש כראש המועצה הדתית בכרמיאל, ובמקביל, בחודשיים הקרובים, הוא אמור לשמש כבכיר במטה, הממונה על מרחב חיפה. אתמול (ראשון) ארגן המטה המדובר בחיפה את כנס הפעילים הגדול הראשון של המפלגה, בהשתתפות דרעי, ישי והשר אריאל אטיאס. אף עמי אילוז, ראש המועצה הדתית בקרית ים, התמנה כאחד משני מנהלי אזור הצפון במטה הבחירות של ש"ס, ויעמוד עוד בראש המטה בעכו. פרץ ואילוז הם עובדי מדינה, ושניהם עובדים כעת למען ש"ס.

בנוסף לשני הממונים פרץ ואילוז, יש עוד לפחות ארבעה ראשי מועצות דתיות נבחרים, שהתגייסו כעת למטה הבחירות של ש"ס. אלה ישמשו קרוב לבית, ביישוביהם: יצחק אבידני, ראש המועצה הדתית של מעלה אדומים, ישמש כמנהל מטה הבחירות בעירו, וכמוהו ישמשו ביישוביהם ראש המועצה הדתית ביהוד ג'קי וג'ימה, ראש המועצה הדתית בשדרות אורן מלכה, וראש המועצה הדתית בקרית אונו יואב כהן.

מעמדם המשפטי של ראשי המועצות הדתיות הנבחרים הינו מעורפל, ובאופן פורמלי לא חלות עליהם הוראות היועץ המשפטי לממשלה בדבר איסור פעילות פוליטית של עובדי ציבור. בלשכת היועץ המשפטי של המשרד לשירותי דת נשמעו הסתייגויות מפעילותם הפוליטית של ראשי המועצות הדתיות, אך היועץ ישראל פת התיר לבסוף את הפעילות הפוליטית של ראשי המועצות הדתיות הנבחרים. הנימוק: מדובר באנשים המזוהים מראש כפוליטיים, ונבחרים על פי מפתח מפלגתי בידי המועצות המוניציפליות. עם זאת, פת סבור כי כלל זה לא חל על ראשי המועצות הממונים בידי השר לשירותי דת, יעקב מרגי, שהם בגדר עובדי מדינה. ברשימת ש"ס יש לפחות שניים כאלה – שאול פרץ ועמי אילוז.

דובר המשרד לשירותי דת דניאל בר, המסתמך כנראה על עו"ד פת, מסר: "אין מניעה לנבחרי ציבור קרי ראשי מועצות דתיות לעסוק בפעילות פוליטית. לגבי ממונים (מדובר רק על אחדים) הנושא בבדיקת הלשכה המשפטית במשרד וכשזו תסתיים תצא הנחיה בהתאם".

דובר המוסד לביטוח הלאומי, חיים פיטוסי, אמר בעניינו של יגאל ברזני כי פרסום שמו כחבר מטה הבחירות הינו שגוי, ונעשה ללא ידיעתו וללא הסכמתו. לדבריו גם בבחירות הקודמות שמו פורסם כחבר מטה הבחירות, והפעם, סיפר פיטוסי, "הוא החליט להקדים תרופה למכה. לפני שבועיים, עוד לפני פרסום מטה הבחירות, ברזני פנה לראשי ש"ס בבקשה שלא לפרסם את שמו. הוא לא מוכן שיעשו את זה, זה בניגוד לרצונו. הפנייה שלו לא עזרה לו".

ממטה הבחירות של ש"ס נמסר, כי הפעלת ראשי מועצות דתיות אפשרית, וזאת "על בסיס חוות דעת משפטית". אברהם קרויזר, יועץ התקשורת של דרעי, יו"ר מטה הבחירות של ש"ס, מסר כי בעקבות פניית "הארץ", "מטה הבחירות של ש"ס פנה, על מנת להסיר ספק, ליועץ המשפטי של משרד הדתות כדי לקבל הנחיות ברורות שננהג על פיהן. על בסיס חוות דעת משפטית מקומית, הדבר מותר". בעניין ברזני מסר קרויזר, כי "מדובר בטעות סופר שתתוקן במודעה הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ