ללא בסיס חוקי: בקדימה מנסים למנוע את הפילוג

ועדת הכנסת נדרשת לפי חוק לאשר כל פילוג חוקי, ובכנסת מעריכים כי אם בקדימה ישיגו בכל זאת רוב נגד המהלך, בג"ץ יהפוך את ההחלטה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכנסת תתכנס הערב לדון בשלוש בקשות לפילוג והתפצלות של סיעות בכנסת: בקשת להתפצל ולעבור לרשימתה של ציפי לבני, בקשת הרב חיים אמסלם לפרוש מש"ס, ובקשתו של טאלב א-סאנע להתפצל מסיעת רע״מ-תע״ל.

קדימה מתכוונת לנהל מאבק מר בפילוג. החוק אמנם מורה לוועדת הכנסת לאשר כל פילוג שנעשה כחוק, אבל במפלגה מקווים להשיג רוב נגד המהלך ולסכל אותו. ״זה מהלך כמעט עקר״, הגיבו אתמול בכנסת, ״אם הוועדה לא תאשר את הפילוג, סביר להניח שבג"ץ יהפוך מיד את החלטת הוועדה״.

ריבלין. ינכח בדיון על הפילוגיםצילום: שרון גרנות

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הודיע שיתייצב לדיון כדי להטיל את כובד משקלו ולמנוע אפשרות ש לא תאושר. לקראת הדיון מתכוונים להחליף בקדימה את שני המפלגה בוועדה, יואל חסון ושלמה מולה, שחתמו על בקשת הפילוג.

סיעות הקואליציה החליטו, עקרונית, שלא לפעול למניעת הפילוג, שיגדיל במידה ניכרת את התקציבים שיעמדו לרשות לבני בבחירות. אבל מרבית חברי הקואליציה יעדיפו, כנראה, שלא לבוא לדיון הערב.

ממפלגת "התנועה" של לבני נמסר בתגובה: "התנועה בראשות לבני מתנהלת ותתנהל אך ורק על פי החוק. חברי קדימה שהצטרפו ויתרו על תקציב השוטף המגיע להם והתקציב שתקבל התנועה יהיה בהתאם לתוצאות הבחירות. זו משמעותו של תקציב מימון מפלגות וזוהי לשון החוק. מצבה של קדימה נואש, והיא המפלגה שיש להאשים בגזלת כספי ציבור. גם אם תעשה שימוש בתקציב המתבסס על 21 מנדטים, בעוד הסקרים צופים לה התרסקות, ניתן יהיה להאשים את קדימה בשוד הקופה הציבורית.

"מסע ההכפשות הנמשך בעניין תקציב מימון מפלגות ו'התרגיל המסריח הצפוי' היום בוועדת הכנסת הינו סימן ללחץ שבו נתונים גורמים פוליטיים, מימין ומשמאל, מכניסת התנועה בראשות לבני להתמודדות והצבתה כאלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ