ועדת הכנסת אישרה סופית את התפלגות סיעת קדימה

למרות ניסיונות קדימה לדחות את ההחלטה, הוחלט בסופו של דיון סוער לאשר את בקשת 7 חברי הסיעה לעבור לתנועה בראשות ציפי לבני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בתום דיון סוער, אישרה היום (שני) ועדת הכנסת את בקשת הפילוג של שבעה מחברי קדימה, המבקשים לחבור לתנועה ברשות ציפי לבני בבחירות הקרובות. חברי קדימה האחרים ניסו למנוע את הפילוג בהצבעה, אף שהחוק מחייב את הוועדה לאשר אותו. קדימה דרשה שחברי הכנסת הפורשים יישאו במימון חלקם היחסי בחובותיה של המפלגה העומדים על כ-38 מיליוני שקלים.

"ציפי לבני, מיסיס קלין, היא זאת שהביאה את המפלגה לחובות האלה. היא לקחה את הכסף הזה והכניסה אותנו לחובות. אני רוצה שהפורשים ישתתפו במימון החובות האלה״, אמרה ח"כ רונית תירוש בדיון. תירוש, וחברי הכנסת ישראל חסון ושי חרמש, הזכירו בדיון כי החובות הגדולים של קדימה הצטברו במהלך תקופת כהונתה של לבני כיו"ר המפלגה. כעת, היא פרשה מהתנועה והקימה מפלגה חדשה, נקיה מחובות, והותירה את קדימה להתמודד בעצמה עם הנושים.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, והיועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, התייצבו לדיון והביעו תמיכה עקרונית בבקשת הפילוג, משום שעמדה בכל דרישות החוק. "החוק קבע ששבעה אנשים יכולים להקים להם סיעה", אמר ריבלין והוסיף כי "התנאי המספרי היה התנאי היחידי. לא באו ואמרו שהדבר יתקיים בתנאי שהפורשים ילכו בדרך כזו או אחרת".

יואל חסון במהלך הדיון, היוםצילום: מיכל פתאל

בקדימה סרבו להשלים עם נוסח החוק. במשך שעות ארוכות תכננו מהלך שיביא לדחיית בקשת הפילוג בהצבעה בוועדה. כבר בשעות הצהריים הודיעה המפלגה על מינוי חמישה חברי כנסת שמתנגדים לפילוג כנציגיה לוועדה, במיוחד לצורך הדיון. כך, היא החליפה את חברי הכנסת יואל חסון ושלמה מולה, המשמשים חברים קבועים בוועדה וחתומים על בקשת הפילוג וכן את ח"כ אילן גילאון, נציג מרצ, שישב בוועדה על חשבון מכסה של קדימה. במקומם מונו ישראל חסון, אכרם חסון, מרינה סולודקין, שי חרמש ורונית תירוש כדי להצביע נגד הפילוג.

לבני צפויה לרוץ באמצעות מפלגת המדף "חץ" של השר לשעבר אברהם פורז. במהלך הדיון התברר שגם למפלגה זו יש כיום חובות - נמוכים משמעותית - של 75 אלף שקלים לקופת המדינה. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הבהיר בדיון שכספי יחידות המימון שיעברו עם החכים הפורשים למפלגתה של לבני ישמשו, קודם כל, לכיסוי חובות אלה.

ח"כ יואל חסון ביקש מחברי הוועדה לאשר את הפילוג כדי למנוע משבעת חברי הכנסת לעתור לבג"ץ בנושא. "המעמד הזה לא קל, לא לי ולא לחבריי המעוניינים להתפלג מקדימה. 28 חברי הכנסת של קדימה נבחרו כשקדימה היתה בראשות לבני. בוחריה רצו ועדיין רוצים בציפי לבני. אנחנו מממשים את רצון הבוחר". את דבריו של חסון שיסעו קריאות של חברי כנסת ופעילי קדימה שזעקו לעברו "תתבייש לך", ו"אתם רוצים רק כסף".

באופן משעשע, לבני ושבעת פורשי קדימה ביקשו להפעיל היום את "חוק מופז", המאפשר פילוג במקרה בו שבעה חברי כנסת מבקשים לממש את המהלך, גם אם לא מדובר בשליש סיעה. את החוק יזמו בקואליציה, כדי לשכנע את מופז לגייס שבעה פעילים ולערוק מקדימה בראשות לבני לטובת כניסה לקואליציה. המהלך לא הבשיל מעולם, ומופז עצמו תמיד דחה את האפשרות שישתמש בחוק. כך או אחרת, היום התהפכו היוצרות: מופז והקואליציה פועלים למנוע את הפילוג באמצעות החוק, שעה שלבני ונאמניה מבקשים להפעיל אותו.

ממפלגת התנועה של לבני נמסר בתגובה כי "חברי קדימה שהצטרפו ל"תנועה בראשות לבני" ויתרו על התקציב השוטף המגיע להם, ולפיכך התקציב שתקבל התנועה יהיה בהתאם לתוצאות הבחירות. זוהי משמעותו של תקציב מימון מפלגות וזוהי לשון החוק.
מצבה של קדימה נואש, והיא המפלגה שיש להאשים בגזילת כספי ציבור. גם אם תעשה שימוש בתקציב המתבסס על 21 מנדטים, בעוד צופים לה הסקרים התרסקות, ניתן יהיה להאשים את קדימה בשוד הקופה הציבורית.

מסע ההכפשות הנמשך סביב תקציב מימון המפלגות ו'התרגיל המסריח' בוועדת הכנסת הינם סממן ללחץ בו נתונים גורמים פוליטיים, מימין ומשמאל, מכניסת התנועה בראשות לבני להתמודדות והצבתה כאלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ