העבודה מבטלת את הסכם הקיזוז עם מרצ ופונה ללפיד

על פי רוב, מפלגות בעלות קרבה אידיאולוגית חותמות ביניהן על הסכמי העודפים, ובזכות ההסכם עם מרצ, נוסף לעבודה מנדט בכנסת הנוכחית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שלי יחימוביץ׳ עשתה אתמול צעד משמעותי נוסף במיצוב מפלגת העבודה כ״מפלגת מרכז״, ובטשטוש זהותה עם השמאל בישראל. לאחר שנים ארוכות שבהן נהגה העבודה לחתום על הסכמי עודפים עם מפלגת מרצ, העדיפה אתמול המפלגה בראשות יחימוביץ' דווקא הסכם עם מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. על פי רוב, מפלגות בעלות קרבה אידיאולוגית חותמות ביניהן על הסכמי העודפים, ובזכות ההסכם עם מרצ, נוסף לעבודה מנדט בכנסת הנוכחית.

המהלך מתווסף למאמצים שמשקיעה יחימוביץ' בחודשים האחרונים כדי לפנות למצביעי ימין ״רכים״ בניסיון לשכנע אותם לתמוך במפלגת העבודה - ובכך להגדיל את כוחה מול הליכוד-ביתנו. לפיד, במקביל, לא הסתיר את רצונו לחבור לממשלת נתניהו אחרי הבחירות, קרץ למצביעי הליכוד-ביתנו ודחה את הניסיונות לזהות אותו עם גוש השמאל. כעת, אלפי קולות של מצביעי העבודה עשויים להגדיל את כוחו של לפיד, על פני מרצ.

״במסגרת ניסיונותיה של יחימוביץ' להכות בשמאל, היא מסכימה לחבור למפלגה עם עמדות קפיטליסטיות שבמהותן שונות מהשקפת עולמה", אמר אתמול פעיל מאוכזב במפלגה.

"זה חלק מתהליך הדה לגיטימציה של השמאל ששלי יחימוביץ' שותפה לו״. עם זאת, ואף שהמהלך עורר תרעומת בקרב ח"כים בהווה ובעתיד, הם סרבו למתוח ביקורת פומבית על המהלך. ״אנחנו לא יכולים למתוח ביקורת על התנהלות המפלגה ערב בחירות ולחבל בסיכויים שלה בהתמודדות״, הסביר אחד מהם.

בסביבתה של יחימוביץ' אישרו אתמול שההחלטה לנטוש את מרצ ולחבור ללפיד התקבלה אמנם כחלק מהניסיון "למרכז את העבודה", אבל לא פחות מכך, בניסיון למתג את התנועה של ציפי לבני כרשימת שמאל. ״עכשיו ברור לכולם מי באמת במרכז, בגוש המרכז, ולמי לא תהיה ברירה אלא לחבור לשמאל", אמר מקורב ליחימוביץ'. "לבני תצטרך עכשיו לחתום הסכם עודפים עם מרצ״.

מי שלא חששה למתוח ביקורת על המהלך היא יו"ר מרצ, זהבה גלאון. ״ההחלטה של יחימוביץ׳ לחתום הסכם עודפים עם ׳יש עתיד׳ היא הוכחה מוחצת לכל מי שעד כה פקפק בכך: יחימוביץ׳ תוביל את העבודה לממשלת ביבי וליברמן המסוכנת״, אמרה גלאון. ״מרצ, שבבחירות האחרונות איבדה מנדט לעבודה בעקבות הסכם העודפים איתה, שמחה על כך שהיא לא תהיה זו שתעזור לנתניהו לקבל נציג נוסף בממשלה שלו וגם לא כדי לעזור ליחימוביץ׳ לקדם עצמה לתפקיד מיניסטריאלי על חשבון האינטרסים של כלל הציבור בישראל".

במפלגת העבודה הגיבו לדברים ואמרו כי ״מפלגת העבודה ויחימוביץ' בראשה נתונים למתקפות בלתי פוסקות מימין ומשמאל. כל התוקפים צודקים כשהם רואים בנו כוח גדול ומרכזי שהציבור נותן בו אמון ויש בכוונתנו להמשיך ולהתחזק. יש לנו יעד אחד לביקורת - נתניהו וליברמן שאנו מכוונים להחליפם ולהרכיב ממשלה״.

על פי ההערכות, בימים הקרובים ייחתמו הסכמים דומים בין הליכוד ביתנו לבית היהודי, בין הסיעות החרדיות ובין הסיעות הערביות. בנוסף למפלגת העבודה שבבחירות האחרונות הרוויחה מנדט מההסכם עם מרצ, גם ש"ס זכתה לנציג נוסף במשכן באמצעות הסכם העודפים עם יהדות התורה.

בשעה שהסכם העודפים החל להכות גלים במערכת הפוליטית, התכנסו בכירי המפלגה באשדוד לחשיפה החגיגית של מצעה הכלכלי. "תראו מה קרה למעמד הביניים בעשור השחור של בנימין נתניהו", אמרה יחימוביץ', "עשור שהתחיל כשנתניהו היה שר אוצר והביא את התוכנית להבראת כלכלת ישראל. תוכנית שכל ממשלה אחריו אימצה באופן טוטאלי", לדבריה היתה זו תוכנית של הגדלת הפערים וצמצום מעמד הביניים.

השתתף בהכנת הידיעה: יניר יגנה

העבודה מציגה את התוכנית הכלכלית שלה, אמש באשדודצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ