יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

מפלגת דגל התורה, המזוהה עם המחנה החרדי-ליטאי ברשימת יהדות התורה, נמצאת על סף פילוג, לאחר שחלק מהרבנים החברים במועצת גדולי התורה של המפלגה החרימו אמש את כינוסה - שבו נקבעו נציגיה לרשימה לכנסת ה-19. המחרימים הם רבני הפלג הירושלמי בהנהגת הרב שמואל אוירבך, המסרבים לקבל את מרותו של הרב אהרן לייב שטיינמן מבני ברק, שנטל בקיץ את ההנהגה לאחר מותו של הרב יוסף שלום אלישיב.

שורה של מחלוקות הובילו לקרע, האחרונה שבהן היתה החלטתו הצפויה של הרב שטיינמן, שלא לכלול ברשימה לכנסת את נציג הרבנים מירושלים, מנחם כרמל, או כל מועמד אחר מטעמם. הפלג הירושלמי הוא קבוצת מיעוט ליטאית, אבל פרישתו היא מהלומה ליהדות התורה. בחודשים האחרונים הקימה קבוצה זו ביטאון, "הפלס", ואף מפלגת מדף, "נצח", שטרם הוחלט אם להריצה נגד יהדות התורה בשל סיכוייה האפסיים לעבור את אחוז החסימה.

אם רבני הפלג הירושלמי יסתפקו בהוראה לאלפי המשפחות המזוהות עמם לא להצביע ג' ב-22 בינואר, יהדות התורה צפויה לשלם על כך מחיר ואף לאבד מנדט. תגובה אחת עשויה להיות דרישה של אגודת ישראל להוריד את מעמדה של "דגל" בתוך השותפות החרדית, למשל בחלוקת התפקידים בקואליציה הבאה ואף שינוי החלוקה בתוך הרשימה, בנימוק שחדלה לייצג את כלל הציבור הליטאי.

כנס של יהדות התורהצילום: אליהו הרשקוביץ

שלשום התכנסה המועצה הארצית של מפלגת אגודת ישראל וקבעה את נציגי החסידים בגוש משותף עם הליטאים. במקום הראשון ביהדות התורה - ח"כ יעקב ליצמן, במקום השלישי מאיר פרוש, במקום החמישי אליעזר מנחם מוזס ובמקום השישי ח"כ ישראל אייכלר.

בישיבת מועצת גדולי התורה הליטאים אמש, שובצו גם מועמדי דגל: במקום השני יוצב שוב ח"כ משה גפני, במקום הרביעי ח"כ אורי מקלב ובמקום השביעי יעקב אשר, המשמש כיום ראש עיריית בני ברק.

המקום השביעי הוא כנראה לא ריאלי, אבל עליו נסובה עיקר המחלוקת. הפלג הירושלמי דרש כי במקום זה יוצב, כמו בבחירות הקודמות, מנחם כרמל, נאמן הרב אוירבך. "היום החליטו שאפשר למחוק את הרב אלישיב ואת פסקותיו", אמר ל"הארץ" יענקי פרידמן, עוזרו של הרב פרידמן. "הם לא הדיחו את כרמל, אלא את הרב אלישיב ואת הרב אוירבך. שאף אחד לא יצפה שאנחנו נצביע דגל".

חזית נוספת שעמה צריכה להתמודד יהדות התורה נפתחה אתמול מכיוון אחר, עת פנתה חברת מועצת העיר ירושלים ד"ר לורה ורטון (מרצ) ליו"ר ועדת הבחירות, השופט אליקים רובינשטיין, בבקשה לפסול את המפלגה הזאת ואת ש"ס כיוון שאינן מתירות לנשים להתמודד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ