הפשרה המסתמנת בש"ס: ישי יישאר במקום ה-1, דרעי יזכה בסמכויות של יו"ר

לפי המתווה, דרעי יסתפק במקום השני או נמוך מכך ואף יוותר על מקום בפורום התשיעייה, ובלבד שיוענקו לו המושכות להובלת ש"ס

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
יאיר אטינגר

השר יישאר במקום הראשון ברשימת וימשיך לאייש את התפקיד הבכיר בממשלה הבאה, אם ש"ס תצורף אליה כשותפה בקואליציה. , מצדו, יקבל סמכויות נרחבות בהובלת ש"ס שלא נמסרו לו עד כה במסגרת השלישייה דרעי-ישי- שבצמרת המפלגה. דרעי יסתפק במקום השני ברשימה ואולי אפילו יעדיף להתייצב במקום אחורי יותר, ובכך יפגין כי עניין המיקום חסר משמעות בעבורו. ל"הארץ" נודע כי זהו המתווה המסתמן במחלוקת בין ישי לדרעי לקראת כינוס מועצת חכמי התורה של ש"ס לקביעת הרשימה.

לפי המתווה, דרעי ירוויח בכך שיזכה בסמכויות של יו"ר, דבר שיהווה סטייה מעקרונות הטרויקה שקבעה מועצת חכמי התורה לפני חודש וחצי עם שובו לש"ס. דרעי החליט להסתפק בתפקיד השני שתקבל ש"ס בממשלה ובמקום אחורי ברשימה לכנסת, ובלבד שיוענקו לו, באופן שאינו נתון לפרשנויות, המושכות להובלת ש"ס.

דרעי ביקש סמכויות והשפעה, החל בהחלטות הנוגעות למערכת הבחירות, דרך המשא ומתן הקואליציוני שיתחיל ב-23 בינואר, וכלה בהובלת ש"ס במשך הקדנציה הבאה. על פי המתווה המסתמן, הוא יקבל את מבוקשו. דרעי מקווה גם כי מועצת החכמים תכתיר אותו באופן רשמי כיו"ר, דבר שאליו מתנגד אלי ישי. ככל הידוע, זו אחת מנקודות המחלוקת שעדיין נותרו למנהיגות הרוחנית של ש"ס לפתור לפני הגשת הרשימות בתוך יומיים.

אטיאס, דרעי וישיצילום: שירן גרנות

ההערכה בש"ס היא כי דרעי מעדיף את תפקיד היו"ר, או לפחות הסמכויות הקשורות בכך, במחשבה כי זו תהיה המקפצה שממנה יוכל להשפיע בממשלה הבאה. נראה כי דרעי סבור שיוכל להשפיע גם אם לא יקבל את התיק הבכיר בממשלה. הוא מוכן להסתפק בתיק מיניסטריאלי זוטר יחסית, ואף לוותר על מקום בפורום צר, כגון התשיעייה, שבה חבר כיום אלי ישי. לדברי מקורבים לישי, כחלק מהמתווה המסתמן, ישי ימשיך לשבת גם בתשיעייה או בפורום המקביל אליה בממשלה הבאה.

בהסתמך על סקרים פנימיים, יועצים מקצועיים במטה הבחירות של ש"ס השמיעו את הסברה כי הסיבה לדשדוש של ש"ס בסקרים העצמאיים בחודש האחרון נובעת מערפול בנוגע לזהות המנהיג, זאת הן בקרב הציבור והן בקרב פעילים במפלגה. הערב תתייצב שוב השלישייה של ש"ס על במה אחת, ושוב תשמיע מסרים של אחדות. הפעם ייערך הכנס בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ