רגע לפני סגירת הרשימות: מאמץ לאחד את גוש המרכז

מפלגת העבודה דחתה את הוועידה שתוכננה להיום. נציגיה ניהלו בימים האחרונים מגעים עם ציפי לבני, אך עד כה "לא הושג שום דבר ממשי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגות המרכז ממשיכות לנהל מגעים לאיחוד אפשרי של רשימותיהן לריצה משותפת בבחירות הקרובות, לפני המועד האחרון להגשת רשימות המועמדים לכנסת – מחר (חמישי) ב-22:00. מפלגת העבודה צפויה לדחות את הוועידה שנועדה לאשר את מצע המפלגה, שתוכננה להיום. בימים האחרונים התחדשו המגעים בין העבודה, התנועה בראשות ציפי לבני, יש עתיד ועצמאות. ואולם, גורמים במפלגת העבודה טענו כי ״עד כה לא הושג שום דבר ממשי. הדחייה במועד הוועידה נועדה לשמור אופציות פתוחות״.

למרות המגעים, רשימתו של יאיר לפיד הודיעה כי בכוונתה להתייצב כבר הבוקר בפני ועדת הבחירות המרכזית ולאשר את רשימתה. לפיד מזדרז להציג את רשימתו, ובכך לסתום את הגולל על הצטרפות אפשרית לאיחוד, בעיקר משום שהוא מעוניין לקבל את האותיות ״פה״ לפתקי ההצבעה שלו ביום הבחירות. אם לא יציג את הרשימה וישריין את האותיות היום, מפלגות אחרות עשויות להקדים אותו ולקבל אותן במקומו. 

יו"ר העבודה יחימוביץ', אתמול בכנס של המפלגה באשדודצילום: אילן אסייג

גם מפלגת העצמאות מנסה לשפר עמדות לקראת הגשת רשימתה לוועדת הבחירות. בימים האחרונים פנו גורמים במפלגה לשר לענייני מודיעין דן מרידור, והציעו לו לעמוד בראשה בבחירות הקרובות. עד כה, המגעים בין הצדדים לא העלו דבר. גם לבני מחזרת אחרי מרידור, שלא הצליח להיבחר במקום ריאלי ברשימת הליכוד, אולם, על פי ח"כ עינת וילף, שניהלה עמו את המגעים מטעם ה"עצמאות", מרידור נוטה לפרוש מהפוליטיקה ולא להתמודד בבחירות הבאות.

כל העדכונים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

48 יום לפני הבחירות, פתחה היום ועדת הבחירות המרכזית את אישור רשימות המועמדים לכנסת. נציגי המפלגות צפויים להתייצב ביומיים הקרובים בפני חברי הוועדה, להציג את רשימותיהם ולבקש את צירוף האותיות שיופיע על פתקי ההצבעה שלהן לקלפי. התחרות על האותיות עזה: כל מפלגה מבקשת לשריין לעצמה אותיות סמליות, והדבר מותנה בכך שהאותיות הללו לא נתפסו בידי מפלגות אחרות. כך לדוגמה, רשימת "עוצמה לישראל" של אריה אלדד ומיכאל בן ארי צפויה לדרוש את האותיות הסמליות ״נץ״; יש עתיד תבקש את הצירוף ״פה״ ומפלגת "כלכלה", תבקש את האותיות ״כל״. נציגים של 14 מפלגות הגיעו כבר במהלך הלילה הגשום כדי לתפוס מקום בתור.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "כמפלגה החזקה והגדולה ביותר בגוש, העבודה קיימה בשבועות האחרונים מגעים עם מפלגות וגורמים פוליטיים על מנת לגבש רשימה או רשימה משותפת, בהובלת מפלגת העבודה, אשר תבטיח את החלפת השלטון בישראל. יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' שבה וקוראת למפלגות הגוש לגלות אחריות, לחבור לעבודה, ולמנוע פיצול מיותר בקרב קהל מצביעים דומה".

ב"התנועה" האשימו את מפלגת העבודה בספין שלדבריהם נועד לשדרג את דימוי העבודה כשוחרת איחוד, בשעה שהמהלך כלל אינו על הפרק. מהמפלגה נמסר: "מדובר בספין נוסף של מפלגת העבודה. מכל הדיונים עד כה עולה כי העבודה אינה מעוניינת באיחוד רשימות ובריצה משותפת עם 'התנועה' בראשות לבני, אלא בהבאת ציפי לבני כשחקנית רכש בשל כוחה האלקטורלי. לבני הבהירה כי אינה מעוניינת בתפקידים כלשהם וכי הדרך היחידה להחלפת ממשלת נתניהו היא על ידי הפיכת הגוש לשלם הגדול מסך חלקיו ואחדות אמיתית סביב הנושאים שעל סדר היום ובראשם הנושא המדיני, אשר לא מיוצג על ידי אף גורם בגוש מלבד לבני. את מה שסירבה יחימוביץ' לקבל כהצעה לפני שבועיים היא מציעה עכשיו לאחר שהוקמה 'התנועה'. אם יחימוביץ' מעוניינת לנהל משא ומתן יש רק דרך אחת מכובדת לנהל אותו - בפגישה ולא כספין באמצעות התקשורת". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ