16 ח"כים פרשו מתוך 28: דליה איציק ורוני בר און פורשים מהחיים הפוליטיים

לשניים מצטרף גם ח"כ יעקב אדרי, שהודיע למופז על פרישתו. המפלגה שזכתה במספר המנדטים הגדול ביותר בבחירות האחרונות מתפוררת

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

אחרי שלא הצליחה לשכנע את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להתמודד בבחירות, חברת הכנסת דליה איציק הודיעה היום ליו"ר קדימה שאול מופז על החלטתה לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים ולא להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. גם ח"כ רוני בר און ויעקב אדרי הודיעו למופז הודעה דומה.

אדרי, בר און ואיציק פורשים מקדימה ומצטרפים לשביעייה שהחליטה לפרוש ממנה, אך לחבור לציפי לבני, ביניהם יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה, רוברט טיבייב, מגלי ווהבה, אורית זוארץ ומאיר שטרית. בנוסף הודיעה רוחמה אברהם על פרישתה מהחיים הפוליטיים. כן פרשו אבי דיכטר, אריה ביבי ויוליה שמאלוב ברקוביץ' שהתמודדו בפריימריז בליכוד ונינו אבסדזה ונחמן שי שמתמודדים ברשימת העבודה לכנסת.

קדימה הודיעה הערב על רשימת 20 חברי התנועה לכנסת. אחרי שאול מופז במקום הראשון, ניצב ישראל חסון במקום השני ויוחנן פלסנר במקום השלישי. אחריהם לפי הסדר: זאב בילסקי, רונית תירוש, שי חרמש, יובל צלנר, דורון אביטל, מרינה סולודקין, אתי לבני, אכרם חסון, מטי יוגב, אחמד דבאח, ד"ר אהוד וייצמן, נחמיה רייבי, אבי בני בנישתי, יאסר טאפש, עו"ד מוטי אלפריח, אירית אזולאי ודנילו דרמן. עתניאל שנלר ואבי דואן לא מופיעים ברשימה על רקע כוונתם להתפלג מקדימה ולערוק לליכוד לפני כמה חודשים.

ניצחון מופז בפריימריזצילום: אלון רון

על פי סקר "הארץ" מהשבוע שעבר, קדימה זוכה לשני מנדטים ולא עוברת את אחוז החסימה. על פי סקר ערוץ 10, קדימה זוכה לחמישה מנדטים. מופז ממשיך להיות אופטימי ומסר הערב: "אנו מתייצבים לבחירות עם רשימה מנוסה, אחראית ומגוונת איתה אנו באים לבקש את אמון הציבור. היום מתפזר הערפל וברור מי היא 'קדימה', מי הם חבריה ומה היא מייצגת. אני מאמין ב'קדימה', מאמין בדרכה ומאמין שנצליח".

איציק, 60, נכנסה לחיים הפוליטיים לפני 20 שנה כשהצטרפה למפלגת העבודה לאחר שכיהנה כיו"ר הסתדרות המורים בירושלים. מאז שימשה כיו"ר הכנסת, שרת התמ"ת ושרת התקשורת. בשנת 2005 עברה לקדימה. איציק אמרה הערב על נסיבות פרישתה כי "עמלתי מאוד קשה באחרונה כדי לנסות ולחבר בין כל הכוחות והמוחות לקראת הבחירות, אך כשלתי כישלון מהדהד".

בר און משמש כחבר כנסת מאז שנת 2003, קודם בליכוד ואז עבר לקדימה. שמו עלה לכותרות סביב פרשת בר-און חברון. שימש בתפקיד שר האוצר בזמן ממשלת אולמרט, ובתפקידו האחרון שימש כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בהודעה רשמית שפרסם נכתב שהודיע על החלטתו שלא להתמודד על מקום בכנסת הבאה, אך ימשיך לתמוך ב"קדימה" ויטול חלק פעיל במערכת הבחירות הקרובה. עד כה שימש כיו"ר מטה ההסברה של קדימה.

גם אדרי הצטרף לליכוד בשנת 2003, לאחר ששימש כראש עיריית אור עקיבא וגם הוא עבר לקדימה עם הקמתה.

עד כה פרשו מקדימה 16 ח"כים מתוך 28. חברי הכנסת יוחנן פלסנר, רונית תירוש, ישראל חסון, מרינה סולודקין, יובל צלנר, אכרם חסון, אחמד דבאח, אבי דואן, שי חרמש, דורון אביטל, עתניאל שנלר וזאב ביילסקי נשארים בקדימה.

חברת הכנסת מרינה סולודקין מקדימה העריכה כי הסיבה לכך שבר-און ואיציק פרשו מהמפלגה היא ההחלטה של אולמרט שלא להתמודד. "אני מעריכה את בר-און, הוא איש עם הרבה קבלות, אבל הוא רצה שאהוד אולמרט יחזור להנהיג את מפלגת קדימה ומבחינה משפטית זה לא ראוי בעיניי. גם דליה איציק חשבה שאפשר להחזיר עטרה ליושנה ואם אולמרט יחזור, הכל יהיה בסדר", אמרה. סולודקין הוסיפה שיעקב אדרי רוצה לחזור לפוליטיקה המוניציפאלית.

סולודקין מתחה ביקורת על הח"כים שפרשו מהמפלגה ועל ציפי לבני ואמרה: "מה שמתרחש הוא הליך של ניקוי אורוות. בקדימה יישארו אנשים שאין להם אגו מנופח ושהם מייצגים את הציבור. מה שקרה בחצי השנה האחרונה לא ראוי. אני 17 שנה בכנסת ועברתי חמש מערכות בחירות ומעולם לא ראיתי כזה ניצול של כל הפרצות בחוקי מימון מפלגות ובחוקי הבחירות. מה זה פריימריז, המלצה? ברור שיש פרצה בחוק שמאפשר להפסיד למקום הראשון במפלגה ולצאת ולהקים מפלגה חדשה, שבכנסת הבאה צריך לסגור אותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ