ליברמן מזכיר שבסוף הוא זה שסוגר חשבונות

הדחתו של דני אילון מוסברת בקרבת יו"ר המפלגה בהדלפות סדרתיות לכתבים. "הוא השתגע. הוא היה חייב לראות את עצמו בתקשורת כל יום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יממה לאחר הדחתו המפתיעה של סגן שר החוץ ח"כ דני אילון מרשימת ישראל ביתנו, החלו הערב לזלוג פרטים ראשונים שמסבירים, לכאורה, את הסיבות לצעדו של יו"ר המפלגה ושר החוץ אביגדור ליברמן. מקורות בכירים בישראל ביתנו ידעו לספר כי אילון נחשד על ידי ליברמן בהתנהלות בלתי נסלחת, דהיינו בהדלפות סדרתיות לכתבים מדיניים. ליברמן זיהה את טביעות האצבע של סגנו בלא מעט ידיעות מדיניות שהופיעו באמצעי התקשורת. פעם אחר פעם בשנתיים-שלוש האחרונות ליברמן זימן את סגנו לשיחות אזהרה וביקש ממנו לסכור את פיו ולגבור על יצרו, אך האחרון, לטענת המקורות, לא הפנים ולא למד.

עד כדי כך הגיעו הדברים, שליברמן נאלץ למדר את סגנו מגישה לחומרים מסווגים במשרד החוץ. בהמשך הוא גם הרחיק אותו גם מעניינים רגישים הנוגעים למפלגה.
"אילון התאהב בעצמו", אמרו אמש גורמים בישראל ביתנו, "הוא השתגע. הוא היה חייב לראות את עצמו בתקשורת כל יום. הוא הפך למדליפן כפייתי. ליברמן לא היה מסוגל לסבול זאת. הוא רואה בהדלפות את מקור כל הרע ואם כל חטאת. יותר מפעם אחת בקדנציה הזו הוא כינס את הסיעה ואמר ל-14 הח"כים שלו: 'איני מוכן לסבול מצב שאי אפשר לשמור על סודות. הישיבות שלנו לא מסתיימות, ואני כבר שומע דיווחים בתקשורת על מה שנאמר כאן. אני רוצה להגיד לכם: אני לא שוכח, בסוף, אני סוגר חשבונות'".

לדברי המקורות, אין זה נכון שליברמן הודיע לאילון כי לא יהיה חבר ברשימה רק שעה לפני כינוס מרכז המפלגה. "המרכז כונס ביום שלישי לפנות ערב. ליברמן התקשר ביום שני לפנות ערב לאילון, ואמר לו: דני אתה לא ברשימה. אילון ביקש ממנו לשקול שנית. ליברמן חזר אליו מאוחר יותר למחרת והודיע לו כי עמדתו לא השתנתה." אגב, אילון אמר אתמול בראיונות לכלי התקשורת האלקטרוניים, כי אין לו מושג מה גרם לליברמן להדיחו מהרשימה.

מחר (חמישי) ייוודע הרכבה הסופי של הרשימה המשותפת לליכוד ולישראל ביתנו, רשימת הליכוד ביתנו, לכשזו תוגש לוועדת הבחירות המרכזית המכונסת מאתמול במשכן הכנסת. בסקר "דיאלוג" בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, שפורסם הערב בחדשות ערוץ 10, הליכוד-ביתנו נחלשת מעט ביחס לסקר קודם: 37 מנדטים לעומת 39, אבל גוש ליכוד-ימין-חרדים שומר עדיין על כוחו ועל הרוב הפרלמנטארי שלו - 67 מנדטים מול 53 בלבד לגוש המרכז שמאל, הכוללים 11 מנדטים של המפלגות הערביות, שם נרשמת התחזקות משמעותית של רע"מ-תע"ל, (5 מנדטים) על חשבון בל"ד וחד"ש (3 כל אחת).

המפלגה השנייה בגודלה היא העבודה בראשות שלי יחימוביץ, עם 20 מנדטים. התנועה בראשות ציפי לבני, מקבלת 9 מנדטים ואינה מצליחה עדיין להגיע למספר מנדטים דו-ספרתי שיעניק לה אולי תנופה מסוימת. עתידה של יש עתיד בראשות יאיר לפיד נראה קודר: היא מדדה מאחורי התנועה, עם 7 מנדטים, בעוד שרשימת הבית היהודי-האיחוד הלאומי עולה ל-11 מנדטים.

קדימה כבר מנשקת את תחתית אחוז החסימה עם 2 מנדטים גבוליים. אתמול הודיעו על פרישתם מהחיים הפוליטיים שניים מבכירי המפלגה השוקעת: דליה איציק, 20 שנה בכנסת, במהלכן כיהנה בתפקידי שרה וכן כיו"ר כנסת וכממלאת מקום נשיא המדינה, ורוני בר-און המכהן 10 שנים בכנסת, במהלכן שימש בין היתר כשר אוצר בממשלת אולמרט. גם השר לשעבר ח"כ יעקב אדרי הודיע על פרישה. הפורשים האחרונים המתינו עד אתמול בתקווה שאהוד אולמרט יחזור לעמוד בראשות קדימה אולם תקוותם נכזבה. משהבינו שנגמרה להם המפלגה, בחרו לקפוץ מהספינה הטובעת לפני שזו תפגוש את המצולות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ