עמיר פרץ עזב את העבודה לטובת לבני: "אין ליחימוביץ' זכות לוותר על חזון מדיני"

על רקע המתיחות עם יו"ר העבודה, שאותה האשים ב"שנאת חינם", מספר 3 ברשימת המפלגה חבר ל"תנועה". הלם בעבודה: "האופורטוניזם בשיאו"

אילן ליאור
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
יהונתן ליס

יו"ר "התנועה" ציפי לבני הודיעה הבוקר (חמישי) על הצטרפותו של שר הביטחון ויו"ר העבודה לשעבר, עמיר פרץ, למפלגתה. ועדת הבחירות המרכזית תסגור הערב ב-22:00 את הרכב הרשימות לכנסת ה-19 - עד אותה עת אמורות כל המפלגות להשלים את גיבוש רשימותיהן ולהכריע על איחודים ופילוגים אפשריים. לצד המגעים שלא הבשילו לאיחוד גוש השמאל-המרכז, צפויה הליכוד ביתנו להציג היום לראשונה את ההרכב השלם של הרשימה המשותפת.

עד שעות הלילה המאוחרות אתמול, ניהלה לבני מגעים עם פרץ, על מנת לצרפו ל"תנועה", ועד לרגע האחרון שמרו השניים על המהלך בחשאיות - רק דקות לפני מסיבת העיתונאים המשותפת בבית סוקולוב בתל אביב, נפוצה הידיעה על חבירתו של האחרון אל שרת החוץ ויו"ר קדימה לשעבר. מעט לפני 10:30 הבוקר, נכנס פרץ לאולם בו התקיימה מסיבת העיתונאים, אחז בידה של לבני ויצא למתקפה חריפה נגד יו"ר המפלגה שרק בשבוע שעבר נבחר בפריימריז למקום השלישי ברשימתה, שלי יחימוביץ'.

"אני מכבד תהליכים דמוקרטיים ומרגע בו נבחרה שלי יחימוביץ' היא קיבלה ממני את כל הגיבוי. לצערי לא יכולתי לעזור לה, אף שרציתי מאוד, כי היא תמיד דחתה את היד המושטת משיקוליה היא. אין לי כל טענה, היא נבחרה כיושבת ראש וזכותה להחליט על דרך התנהלותה, אך אין לה כל זכות לוותר על החזון המדיני", אמר פרץ, אחרי שסקר באריכות את תולדות חייו וסיפר כיצד הגיע למעמדו תוך עמידה על עקרונותיו וחרף קשיים רבים.

 "כבר חוויתי שנאת חינם של יריבים אך זו פעם ראשונה בימי חיי שחוויתי מה היא שנאת חינם שמגיעה מתוך הבית הפוליטי שלך, מה היא שנאת חינם של שותפיך מבית ומסתבר שהיא קשה יותר ופוגעת יותר. ועל מה יצא הקצף? על כי דיברתי שלום? על כי רדפתי שלום?", ציין פרץ בשלהי נאום ארוך וטעון. "אני באמת חושב שבלי הסכם מדיני לא יהיה צדק חברתי, והשילוב ביניהם הוא המפתח לצמיחה ולצמצום פערים", הדגיש. "העם היהודי הוא עם רודף שלום וכולנו רוצים בו. אך במערכת בחירות מנסים להסתיר אותו כי חוששים שאולי המאבק עליו הוא נטל אלקטורלי. אולי אם נדבר עליו בחצי פה, נצליח להשיג יותר מצביעים. עבורי השלום הוא נכס אלקטורלי".

עמיר פרץ וציפי לבניצילום: אלון רון

פרץ הוסיף כי עשה מאמץ רב בעת האחרונה להתפייס עם יריביו, אך לדבריו יחימוביץ' לא שיתפה עמו פעולה. "התפייסתי עם התנועה הקיבוצית, התפייסתי עם עופר עיני וחבריי להסתדרות, רציתי להתפייס גם עם שלי יחימוביץ'. ביקשתי פגישה רק כדי שנוכל להבהיר את המחלוקות הקיימות, כי הרי לא ביקשתי לעצמי דבר – לא ביקשתי תפקיד ולא ביקשתי מינוי ולא ביקשתי כל הבטחה אישית, כל אשר ביקשתי לדבר ולחדד את האידיאולוגיה שלנו".

"לצערי הרב חיכיתי עד רגע זה לפגישה זו, אך אין היא מתקיימת ואני אינני מתכוון לכפות על עצמי על איש. נבחרתי ברוב גדול למקום השני בפריימריז במפלגת העבודה ויכולתי לבחור לשמור על שקט תעשייתי. אך אינני יכול לעשות שקר בנפשי", אמר פרץ והתייחס לדבריה של שלי יחימוביץ' שלשום בגלי צה"ל לפיהם "כל חלקי המפלגה מסתייגים מהתנהגות שנועדה לחבל בניסיונות להחליף את ממשלת נתניהו". "אני אינני בטוח כלל וכלל מי מבין שנינו רוצה יותר להחליף את ממשלת נתניהו", תקף פרץ, "אבל אם כך חושבת יחימוביץ', אני אינני רוצה להפריע לה. אינני מוכן להגיע למצב בו יאשימו אותי לאחר הבחירות כי לקחתי מנדט של מפלגת העבודה".

בתחילת השבוע ביטלה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' פגישה שתוכננה לה מבעוד מועד עם פרץ – זאת לאחר שזעמה על דבריו של האחרון, מיד עם היוודע תוצאות הפריימריז במפלגה בבוקר יום שישי האחרון, ולפיהן הוא יהיה אופוזיציה למנהיגותה וינסה לכפות עליה להתחייב שלא להצטרף לממשלה עתידית בראשות בנימין נתניהו.

שעות ספורות לאחר מסיבת העיתונאים, הגיש פרץ ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין מכתב המבשר על התפטרותו מהמשכן. במעמד מסירת המכתב אמר לו ריבלין: "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה עובר על התרבות הפוליטית שלנו. אני בא מבית אידיאולוגי מאוד, ולנגד עיני צומחת תרבות חדשה שגורמת לרבים בישראל להרים גבה ומעוררת תגובות מעורבות בכל קשת ההשקפות הפוליטיות. לצערי, מה שהיה בעבר חריג הופך בימים אלו להתנהלות שגרתית ומקובלת, ואינני מתייחס רק למעמד הנוכחי. אי אפשר להסתפק רק בשאלות של הציבור. נדמה לי, שגם הכנסת הבאה תצטרך לקבוע קוד התנהגות פוליטי חדש שיעצור את הסחף. אני סבור שעל הכנסת הבאה להידרש לשאלה החוקתית והדמוקרטית, האם רשאי מועמד שהתמודד בבחירות מקדימות במפלגה אחת, לחבור בסמוך להן למפלגה אחרת". ריבלין הבהיר לפרץ כי אינו מחויב על פי חוק להתפטר מהכנסת והוסיף: "בהחלט אני מעריך את הצד המוסרי בהחלטה שלך, אך יש לנו קשיים לא מועטים בחוויה הפוליטית החדשה הזו".

פרץ יוצב במקום השלישי ברשימת "התנועה" לכנסת, אחרי לבני ועמרם מצנע, שגם הוא היה בעבר יו"ר מפלגת העבודה. "החלטתי לחבור לציפי לבני. אישה ישרת דרך, אמיצת לב ונקיית כפיים, בעלת ניסיון מיניסטריאלי עצום ומחויבת למדינת ישראל. אשת ציבור שצמחה במחנה הימני של המפה הפוליטית, אך היה לה האומץ להביט אל הדברים בעיניים פקוחות ולראות את הסכנות הצפויות בחוסר מעש ואת החזון והתקווה הצפויים לנו אם נקדם את התהליך המדיני".

נראה כי במהלך הזה אפסו הסיכויים לאיחוד בין "התנועה" למפלגת העבודה. למרות זאת, לבני השיבה לשאלת "הארץ" כי "אם יש עוד מישהו שרוצה להגדיל את החזית – בכבוד, נדמה לי ששנינו נהיה שותפים לזה. אבל לצערי הרב אין שותפים לא לדרך, לא לרעיון שבו אנחנו צריכים להוביל את הדרך המדינית ולא לייצר אלטרנטיבה מוסכמת לראשות ממשלה".

לבני צפתה את הביקורת על המהלך והשיבה לה: "אני בטוחה שישר יתחילו לירות בליסטראות עלינו. זה לא חשוב לנו כי אנחנו מאמינים בדרך. אנחנו נכונים לכל ביקורת. אבל יש דבר אחד שצריך לומר – לקחת מנדט אחרי שהציבור בחר במפלגה ולערוק למפלגה אחרת זה בגידה באמון הציבור. לבוא לפני בחירות, לפני שהציבור נתן את אמונו, ולומר אנחנו עכשיו מניחים על השולחן את עמדותינו ועל זה אנחנו מבקשים את האמון – זאת אחריות".

גם פרץ טען כי אין שיקולים אישיים במהלך הזה: "אם הייתי עושה מעשה כזה לפני פריימריז הייתם אומרים יכול להיות שהוא לא מסוגל להשתלב, יכול להיות שהוא לא מסוגל לנצח. יכולתי להתקרנף כמו כולם, להיכנס לכנסת ולקבל כל מה שאני רוצה, רק שאני אסכים לוותר על עקרונותיי ועל האידיאולוגיה שלי. דווקא העובדה שאני פורש אחרי פריימריז מוכיחה שאין לי שום אינטרס אישי".

לבני נשאלה במסיבת העיתונאים כמה פעמים אם היא, בניגוד ליחימוביץ', מוכנה להתחייב לא להיכנס לממשלה בראשות נתניהו, אך חמקה מכך בתשובותיה. "אני לא צריכה להתחייב לכלום, אני הוכחתי. אני בחרתי ללכת לאופוזיציה כששוכנעתי שנתניהו איננו מוכן לעשות אחד לפחות משני הדברים המרכזיים שישראל זקוקה להם: או תהליך מדיני או לייצר ולשנות את המצב החוקתי הבעייתי שקיים היום במדינת ישראל שבו אין שוויון בנטל ושבו גורמים פוליטיים מקבלים על חשבון אחרים בגלל שהם סקטור שיודע ללחוץ. עם כל הכבוד, מעשיי מוכיחים לא רק על העבר אלא גם על איך יתקבלו ההחלטות שלי בעתיד".

לבני הצהירה עם הקמת המפלגה החדשה כי היא מתחייבת להמליץ לנשיא להטיל על מועמד מתוך גוש המרכז-שמאל את הרכבת הממשלה. בתשובה לשאלה של אחד הכתבים, שהציג זאת בטעות כאילו התחייבה לבני להמליץ על ראש המפלגה הגדולה בגוש, השיב פרץ: "אם ייווצר מצב שבו שלי יחימוביץ' תהיה המפלגה הגדולה בגוש אני חושב שכל ראשי המפלגות צריכים להתחייב לתמוך בה. אני מקווה שגם היא תודיע הודעה דומה".

במפלגת העבודה הגיבו בזעם להודעתו של פרץ. "אנו נפרדים בהקלה מאדם שניסה לחבל במפלגה דווקא בשיא הצלחתה ובשיא האמון שהציבור מביע בה וכשל בניסיונו זה", נמסר בהודעת המפלגה הרשמית, "חבירתו של פרץ ללבני לא תזיק כהוא זה למפלגת העבודה ואף תחזק אותה ותאפשר לה לעבוד במלוכד, באחדות ובחברות ובלי חתרנות מזיקה מבפנים. זאת כדי להפיל את שלטונו של נתניהו, ולהפוך את ישראל לחברה צודקת הדואגת באמת לאזרחיה. אשר ללבני – מדובר בשפל פוליטי נוסף ובאיסוף פליטי פליטים באופן שאין בו ולו שמץ של אידיאולוגיה".

גם חבריו של פרץ עד לא מכבר למפלגת העבודה תקפו בחריפות את המהלך. לדברי ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, "זה פשוט מזעזע. הוא (פרץ, י"ל) עשה מעשה חמור. המפלגה רצתה אותו, הצביעה בשבילו וכל המאבקים שלו צריכים היו להיות במפלגה עצמה. כשאני הפסדתי מול עמיר פרץ, טלפנתי אליו ואמרתי לו: ניצחת ואני עומד מאחוריך. היתה לעמיר פרץ במה בלתי רגילה לקום ולומר את שלו ולהיאבק על שלו. חבל שהוא לא התגבר על המשקעים האישיים שלו. אנשים נתנו בו אמון ובמקום להגיד תודה לאנשים, הוא נתן להם בעיטה". "מפלגת העבודה הרבה יותר חזקה מחבר כזה או אחר שפורש ממנה", אמר בתגובה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, "זהו מהלך שיש בו אופורטוניזם מובהק. המהלך הזה מביא את האופורטוניזם לשיא חדש". אף ח"כ איתן כבל, מי שנחשב למקורבו של פרץ, כינה את ההחלטה "עריקה" ואמר כי: "אי אפשר ששנאה תכתיב תפישת עולם והתנהלות פוליטית. זה הכל רק שנאה״.

"לבני מובילה את התרגיל המסריח של כל הזמנים", מסרה בתגובה להודעה מפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, "הפוליטיקה הישנה במירעה. התנועה הולכת והופכת לעיר מקלט לכל המפסידים במפלגות המוצא שלהם. זהו אופורטוניזם פוליטי בשיא כיעורו שלא יחזיק מעמד יום אחרי הבחירות. אין ללבני ואנשיה שום מכנה משותף מלבד הכמיהה הבלתי ניתנת לסיפוק לכיסא". גם במרצ ביקרו את החבירה של פרץ ללבני. "הציבור מסתכל על המתרחש בפוליטיקה ונגעל מהאגו, האופורטוניזם, הזגזוגים והקפיצות ממפלגה למפלגה", מסרה יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, "אני שמחה שמרצ היא חוף מבטחים של יושרה ומחויבות לאידיאולוגיה ולא לכיסאולוגיה. הפיצולים, הריבים והשנאות הם בדי-אן-איי של מפלגת העבודה".

מוקדם יותר הבוקר הודיעה לבני על צירופו של האלוף (מיל') אלעזר שטרן לרשימת "התנועה" לכנסת. בהודעה קצרה הבהירה כי שטרן תומך ברעיון שתי המדינות, אך יינתן לו חופש הצבעה בנושאים מדיניים. "אני מאוד שמחה על הצטרפותו. הוא מבטא חלק בחברה הישראלית שמאמין, וכך גם סוכם בינינו, שהדרך הנכונה לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית היא על פי העקרון של שתי מדינות לאום וקיום משא ומתן על מנת להגיע לשם, תוך שסיכמנו שכשנגיע להכרעות ותידרש הכרעה ספציפית הוא יוכל לקבל את אותו חופש לפעול על פי אמונתו", אמרה לבני במסיבת העיתונאים.

במפלגת העבודה וב"התנועה" הביעו אתמול ספקנות באשר לסיכוי שיאחדו כוחות עד סגירת הרשימות הערב. העבודה החליטה לדחות מאתמול להיום את כינוס ועידת המפלגה שאמורה היתה לאשר את המצע שלה, כדי "לשמור את האופציות לאיחוד פתוחות", כדברי מקור בכיר במפלגה. אלא שבין הצדדים לא התנהל אתמול משא ומתן רציני. ב"התנועה" כינו את הצעד "ספין" שנועד להציג את העבודה כמי שפועלת למען האיחוד ואת לבני כמי שמסרבת לו. ב"יש עתיד", מנגד, החליטו לא לחכות והגישו כבר אתמול את רשימתם לוועדת הבחירות. כך או כך, דומה שעם הצטרפותו של פרץ ללבני נסתם הגולל על אופציה של איחוד שכזה.

לבני הבהירה אתמול כי למרות הקשיים, היא עדיין מעוניינת בחבירה ליחימוביץ' ולפיד. "ההצעה לאיחוד מפלגות עדיין בתוקף לשניהם, אבל שיפסיקו עם הספינים של 'הצענו לה'", אמרה לבני במסיבת עיתונאים שבה הציגה את החבר החדש במפלגתה, ניצב בדימוס דוד צור (צורי). לדבריה, "הצעתי שותפות אמת ואיחוד רשימות להביא עוד כוחות טובים על מנת לצרף את כולם לשלי יחימוביץ', אם תרצה לחבור. הצעתי גם רוטציה". לדבריה, יחימוביץ' ולפיד התנגדו להצעות. "מיחימוביץ' קיבלתי שלושה לאווים: לא לאיחוד רשימות, לא להוספת אנשים נוספים ולא לרוטציה. מיאיר לפיד שהצעתי לו רק את איחוד הרשימות קיבלתי לא גדול", אמרה לבני.  

סקר פנימי עדכני של מפלגת העבודה נותן לה 22 מנדטים, בעוד לבני מסתפקת ב-7 מנדטים בלבד (הליכוד ביתנו זוכה לפי הסקר הזה ל-38 מנדטים). סקר ערוץ 10 בפיקוחו של קמיל פוקס מאתמול העניק 20 מנדטים לעבודה ו-9 ללבני. ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר כי "עדיין לא מאוחר. במקום לנקוט צעדי סרק עדיף ללבני לחבור אלינו, וביחד נביס את נתניהו".

מפלגה נוספת שעדיין מגששת את דרכה וצפויה להכריע עד הערב על רשימתה היא עצמאות. מאז פרישתו של אהוד ברק מהחיים הפוליטיים, המפלגה, המונה חמישה ח"כים וכספי מימון משמעותיים, עדיין לא מצאה את הנתיב שיחזיר אותה לכנסת אחרי הבחירות.

בימים האחרונים הציעו חבריה לשר דן מרידור לעמוד בראשה ונענו בשלילה, ופנו לפעילים במגזר המושבים והקיבוצים בניסיון לאפיין את המפלגה כמפלגה "חקלאית", צעד שעדיין לא הושלם. בעבודה דחו בתוקף פרסומים שלפיהם יחימוביץ' עשויה לקדם את קליטתם של פורשי העצמאות, השרים שלום שמחון ואורית נוקד, בעבודה.

כמו כן, ממשיך גל העזיבה של ח"כים את מפלגת קדימה. אחרי דליה איציק, רוני בר-און ויעקב אדרי, הודיע היום גם ח"כ זאב ביילסקי, שממוקם במקום הרביעי ברשימת המפלגה, על פרישתו מהפוליטיקה. עוד, הודיעה אמש גם ח"כ מרינה סולודקין כי לאור מיקומה במקום התשיעי והלא ריאלי היא פורשת מקדימה. 

על פי סקר "הארץ" מהשבוע שעבר, קדימה תזכה בשני מנדטים בלבד. ואולם מופז ממשיך להיות אופטימי ומסר אמש: "אנו מתייצבים לבחירות עם רשימה מנוסה, אחראית ומגוונת שאיתה אנו באים לבקש את אמון הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ