מודה ונשאר ירוחם |

משחקי הכס בש"ס: החורף של דרעי הגיע

הפוליטיקאי המיומן חטף סטירה: גם מקום שני, גם בלי סמכות יו"ר וגם בלי להכניס את נאמניו לרשימה. אך בניגוד לפרץ, הוא נשאר. אז מה אם אין לו ברירה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

, שקיבל ראשון את רשות הדיבור, רצה למסור כמה הודעות, כוכביות קטנות על יד שהוקראה זה עתה לעיתונאים מפי מזכיר מועצת חכמי התורה. "אצלנו", דרעי הכניס קטנה לכיוונו של , , "כפי שאתם רואים, ברוך השם אף אחד לא ערק, ואף אחד לא ברח". עוד הוסיף וטען בלי למצמץ, כי בש"ס "המקומות לא חשובים, התארים לא חשובים". ללמדך שבש"ס, גם מי שמפסיד נשאר, אמנם ממעיט בערך ההפסד, אבל נשאר. במיוחד כשאין לו שום ברירה אחרת.

לדרעי אין כנראה ברירה אלא להישאר בש"ס ולהוביל את מטה הבחירות שלה, והסטירה שהוא חטף אתמול (חמישי) – מקום שני ברשימה, בלי סמכויות יו"ר ומבלי שהצליח להכניס את נאמניו לרשימה לכנסת – שחררה אותו בעיני עצמו ובעיני אנשיו ממחויבות .

דרעי הצהיר במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הרשימה, כי החל מיום ראשון "אנחנו הולכים לעבוד בכל הכוח, נסתער על המשימה ואנחנו נצליח בעזרת השם". "אנחנו" זה לא הוא ושותפיו למשולש ההנהגה, שנראה כי כל אחד מהם עובד על הבחירות האלה לבדו. במטה ההסברה שבראשות אטיאס מבטיחים "קמפיין חזק" שייצא לדרך בשבוע הבא ויסיח את הדעת מהיחסים האישיים בין המנהיגים. מבחינתו של דרעי, זה הוא לבדו, עם האנשים שהוא הספיק למנות כראשי מטה הבחירות. לדבריו, הם הולכים "לישון בשטח" עד 22 בינואר. השאלה היא אם הם יהיו שם גם בשעות היקיצה.

דרעי וישי, השבוע. כולם בש"ס בפאניקה, שמא תקרוס הפירמדיה המשולשתצילום: אמיל סלמן

כן דרעי חוזר, שוב חוזר, אבל כעת מלווה את החזרה הזאת הכרה במגבלות הכוח שלו ושל ש"ס, ולא מעט שאלות. בראשן: האם יצליח לשמור על כוחה של המפלגה או, כפי שהבטיח, אף להגדיל אותו, והאם יצליח לשמר את מעמדה בממשלה הבאה? התזזית וסדר היום שקובעות בימים האחרונים מפלגות המרכז והשמאל לא מבשרים טובות לש"ס ולחרדים בכלל.

דרעי התעורר אתמול בבוקר והבין: הוא במלכודת, לא יכול לבלוע ולא להקיא. דרישתו לקבל סמכויות של יו"ר מפלגה נראו חסרות סיכוי בשל התנגדות תקיפה של שותפו אלי ישי ובעיקר של שותפו אריאל אטיאס, האיש החזק מול בית הרב עובדיה יוסף. מועצת החכמים לא מתכוונת לפרוץ לפי שעה את המשולש הרעוע דרעי-ישי-אטיאס, שאותו יצרה במו ידיה לפני חודשיים.

דרעי גם לא יכול לסגת: הוא הממונה על מטה הבחירות של ש"ס שבינתיים מקבל ציון נכשל. מחסום נראה בשבועות האחרונים לא עביר, בעוד שכל תוצאה של פחות מ-13 מנדטים בקלפיות תיזקף לחובת דרעי ככישלון. ש"ס מדשדשת בסקרים וקרועה במשחקי הכס המתישים בצמרת.

אתמול נחתכו דברים: דרעי נאלץ להסתפק במקום השני ברשימה, אחרי ישי שנותר ראשון אך משולל תואר היו"ר שבו נשא בבלעדיות כמעט 13 שנה. דרעי קיבל פרס ניחומים, מינוי כבא-כוח סיעת ש"ס מול הכנסת וועדת הבחירות. אטיאס שלישי, ולאחריו נמשכת רשימה זהה לזו של הכנסת היוצאת (להוציא את שהקים מפלגה משלו).

11 גוונים של אפור

זו רשימה אפרורית ברובה שבה יש ח"כים מהוותיקים במשכן, מקצתם פרלמנטרים חרוצים, אבל לא הרבה יותר. העשירייה השנייה, שהוקראה לעיתונאים עד תומה בפרץ של אופטימיות, חפה מפעילי שטח צעירים וכריזמטיים. יש בה מנכ"ל של רשת החינוך של ש"ס "מעיין החינוך התורני", יש בה עובד חרוץ של בד"ץ "בית יוסף" (ארגון הכשרות והעסק המשפחתי של הרב עובדיה יוסף המנוהל בידי בנו משה) ויש ראש מועצה דתית בצפון. אפילו הרב מזור בהיינה, מנהיג הקהילה האתיופית בבאר שבע, שבעבר הוצב פעמיים ברשימת ש"ס (ואף כיהן מטעמה כח"כ תקופה קצרה), סולק מהרשימה לכנסת ה-19 לטובת עוד מקורב או פונקציונר.

שבוע קשה עבר על ש"ס. כנסי בחירות בחיפה ובירושלים הולידו כפי שציפו כמה תמונות של אחדות מחויכת ונאומים יפים אבל הם גם חשפו את שלל המחלות הממאירות שאחזו במפלגה. עד עכשיו, ההנהגה רוצה לראות את השטח מתעורר ובמקביל עושה הכל כדי לרסן כל ביטוי בולט מדי של התעוררות. רק לא שלטים בעד או נגד דרעי, רק לא קריאות נגד או בעד ישי, רק לא להרגיז איש בחוץ ובבית. רק שלא יתעוררו היצרים שהיו תמיד לחם חוקה של ש"ס. קמפיין של פעילי דרעי, עם הכותרת "התגעגענו" נגנז. כולם בש"ס בפאניקה, שמא תקרוס הפירמידה המשולשת המשונה בראש המפלגה.

הניסיונות לרסן את היצרים הצליחו רק באופן חלקי. בכנס בירושלים, ביום שלישי, בידי פעילים אחרים רק משום שהניף שלט בעדו. בסוף היום כעסו דווקא על אלי ישי, שהצטלם עם האחיין ליד מיטתו בבית החולים. כך נראה פיגוע פנימי נגד המפלגה.

דרעי הציג אתמול את הנתונים למקורביו: כל השמות החדשים שניסה לקדם בעשירייה השנייה נפסלו על ידי משה יוסף ואריאל אטיאס, שהרכיבו את הרשימה (גם השמות שהציע אלי ישי נדחו). הפעילים של דרעי התרעמו, וחלקם איימו להתפטר בגלל ההשפלה. דרעי שכנע אותם להישאר והבטיח להם שמעכשיו הם יוצאים לדרך עצמאית, יורדים לשטח כדי להבקיע את מחסום 11 המנדטים. אנשים שנכחו בפגישה הטעונה סיפרו, כי גם מי שאיים להתפטר יצא בשירה "אל תירא ישראל כי גור אריה הלא אתה".

אבל מה ימצאו האריה ואנשיו כשייצאו לשטח? בינתיים השטח של ש"ס רדום. האולמות בכנסים לא מלאים, הפעילים שבאים פחות נלהבים, הרבה פחות ממה שזוכר דרעי משנות ה-90 של המאה הקודמת. בכנסים השבוע היו פחות פעילים, יותר להקות מעודדים בתשלום שגויסו בידי אנשי "תנזים" מטעם עצמם. דרעי יצטרך לעבוד קשה מאוד כדי להעיר שטח כזה. האם זה בגלל שהדור השתנה? האם זה בגלל שדרעי איבד את הברק? עד עכשיו, לדרעי היה תירוץ: הצורך לגבש את הרשימות גזל את זמנו ופילג את צמרת ש"ס. עכשיו נגמרו לש"ס התירוצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ