יהונתן ליס
יהונתן ליס

לא מעט מפלגות כושלות עלו לתודעה הציבורית בעשורים האחרונים. קשה לשכוח את משה דואק, משליך הרימון על הכנסת ב-1957, שניסה לחזור אליה בדלת הקדמית באמצעות מפלגת "תרשיש" והקריאה המפורסמת "נוער, נוער, נוער". המסעדן היפואי, ויקטור תייר, ניסה ארבע פעמים להכנס לכנסת וכשל, וכך גם מפלגת חוק הטבע, הדוגלת במדיטציה המונית, שלא זכתה לאמון הציבור.

ועדת הבחירות המרכזית קיבלה אתמול (חמישי) לידיה 34 טפסים של מפלגות המבקשות להתמודד בכנסת הקרובה. לצד מפלגות רציניות ומבוססות, גם מפלגות אווירה, מפלגות שהן גימיק פוליטי ופוליטיקאים מתחילים, שלפי הסקרים לא עוברים את אחוז החסימה, החליטו לפנות להדפסת פתקים ולכיבוש לב הציבור.

החדשות, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

בין הכוחות העולים - מפלגת "הפיראטים". המפלגה דוגלת בין היתר ב"חופש ההעתקה" ובקידום "המגזר הפיראטי". בראש המפלגה עומד איש "עלה ירוק" בעבר, אוהד שם טוב, שעמד אף בראש רשימת ניצולי השואה עם בוגרי "עלה ירוק" שהתמודדה בבחירות לכנסת ה-18. שם טוב הגיע בבגדי פיראט, עם קרס פלסטיק על ידו, כדי להגיש את הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית. חברים נוספים ברשימה הם, בין היתר, הבמאי דן בירון והאמן רפרם חדד.

מגישים את הרשימות לקראת הבחירות לכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ', פליטת קדימה שכשלה גם בבחירות המקדימות בליכוד, התייצבה בראש מפלגת "כלכלה", יחד עם האחים דניאל ובן ציון גולשטיין. שמאלוב ברקוביץ' נכנסה לרשימה בעוד שיובל המבולבל, זוכה "מי רוצה להיות מיליונר" משה אבועזיז ויוצא האח הגדול, יוסי בובליל, עזבו אותה.

מפלגה צבעונית נוספת היא מפלגת "כולנו חברים נ נח", אותה מייצגת חבורה של חסידי ברסלב בראשות שרון קנאפו. באתר האינטרנט של המפלגה מספר קנאפו: "אנחנו מאמינים שתיהיה הצלחה גדולה – הפתעה? לא בשבילנו... ההיפך, אנחנו בטוחים באפשרות שאנשים פשוט יגיעו לקלפי וישימו פתק לרבי נחמן. והרבה מאוד אנשים!!! ובזה יש לנו יתרון גדול על כל המפלגות. אנחנו מציעים לכם בכנסת ישראל את רבי נחמן".

לפתור את הבעייה הפלסטינית "בדרכי נועם"

מפלגת "ברית עולם לגאולת ישראל", בראשות עופר ליפשיץ, חרתה על דגלה להעביר את הבשורה של גאולת ישראל באחרית הימים. "כל הרמזים והאותות כבר כאן, עכשיו רק נותר לנו לומר: 'כן!' לאלוהי ישראל ולדאוג ולייחל שכל יהודי באשר הוא בעולם, ידע על הבשורה והתוכנית האלוהית לגאולה הקרבה", הסבירו במפלגה והוסיפו, "אחדות ישראל סביב אלוהי ישראל ותורתו היא התרופה היחידה נגד תחלואי הזמן ההורסים כל חלקה טובה בעמינו ובארצנו".

מפלגת "אור", לעומת זאת, מתכוונת לפעול למניעת מרבית השימוש בכוח הכפייה של המדינה. היא קוראת להפרדת הדת מהמדינה, לחינוך חינם וביטול תמיכות ציבוריות במוסדות חינוך מגזריים. בראשה עומד ירון ידען, חוזר בשאלה, חרדי לשעבר.

מפלגת "התקווה לשינוי", בראשות עטאף קרנאווי, תפעל למתן שיוויון זכויות מלא לערביי ישראל, ולשוויון מעמד האשה בחברה הערבית. מפלגת "מורשת אבות", בראשות אילן משיחא - שאינה קשורה למפלגתו לשעבר של הרב יוסף בא גד בעלת השם הזהה - מציגה מצע מפורט בכל תחומי החיים. באתר המפלגה נכתב כי "משיחא מוכן לוותר על כל דבר גשמי וחומרי עבור עצמו, ולשים בעדיפות אחרונה את טובתו האישית ואת רצונותיו העצמיים". משיחא מציג פתרון יצירתי לסכסוך הישראלי פלסטיני: "נפתור בדרכי נועם ודיפלומטיה, אחת ולתמיד את בעיית הפלסטינים, שבסופה של הדרמה, נעזור להם לרצות לייצור איתנו הזדמנות היסטורית של קשר, כבוד ושלום".

שתי מפלגות מבקשות לסייע לקהילה האתיופית בישראל: יחזקאל שטלצר הוא המועמד היחיד שמופיע ברשימת עתיד אחד לכנסת. המפלגה כבר ניסתה להתמודד בשתי מערכות הבחירות הקודמות וכשלה. המפלגה פועלת להושטת יד לקהילה האתיופית בארץ ולהעלאתם לישראל של היהודים שנותרו באתיופיה. גם מפלגת "אחים אנחנו" בראשות דוד אבבה, מבקשת לסייע לקהילה בישראל. אבבה מבטיח להיאבק באפליית עולי אתיופיה בקבלה למוסדות חינוך ומקומות עבודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ