ח"כים מהימין דורשים לפסול את בל"ד ורע"מ-תע"ל מהתמודדות בכנסת

דוד רותם, מיכאל בן ארי ואריה אלדד עתרו לוועדת הבחירות המרכזית שצפויה לאשר את העתירה משום שמרבית חבריה הם ממפלגות הימין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבחירות המרכזית צפויה לדון בימים הקרובים בשורה של עתירות שהגישו ח"כים מהימין לפסילת רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל מהתמודדות בבחירות הקרובות. יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) דרש לפסול את רשימת בל"ד, מיכאל בן ארי ואריה אלדד (עוצמה לישראל) עתרו נגד בל"ד ורע"מ-תע"ל ואילו ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד ביקש לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לכנסת ה-19.

חוק יסוד הכנסת מאפשר לוועדת הבחירות המרכזית לפסול מועמדים או רשימות ששללו את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, שהסיתו לגזענות או שתמכו במאבק מזויין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל.

הסיכויים שהוועדה תפסול את המפלגות גבוהים: ועדת הבחירות המרכזית מאויישת ברובה על ידי חברי כנסת ונציגים של המפלגות השונות על פי מפתח המבוסס על גודל המפלגות בכנסת. מעל חברי הוועדה מוצב שופט העליון, אליקים רובינשטיין. מאחר שמפלגות הימין נהנות כיום מרוב בכנסת, יש להן נציגות משמעותית בוועדה. במערכת הבחירות הקודמת פסלה הוועדה את רשימות בל"ד (26 מתוך 37 חברי הוועדה) ורע"מ-תע"ל (21 מתוך 37), לאחר הפסילה בית המשפט העליון הפך את ההחלטה על פיה.

אלדד ובן ארי צרפו לעתירתם רשימת פרסומים ארוכה המוכיחה, לטענתם, כי המפלגות המדוברות אינן עומדות בדרישות החוק. כך, לצד השתתפותה של זועבי במשט המרמרה, הם מצטטים גם התבטאות שלה בראיון לרשת אל ג'זירה, לפיו משימת מפלגתה היא "לצאת נגד המפעל הציוני, לצאת נגד הגדרת המדינה כמדינת היהודים". בראיון אחר לאותה הרשת אמרה, לטענתם: "אנחנו נמצאים בהתנגשות עם המפעל הציוני. אנחנו בהתנגשות עם לב הקונצנזוס הציוני על הגדרת המדינה כמדינת היהודים".

כל העידכונים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד של "הארץ"

אחמד טיביצילום: תומר אפלבאום
ח"כ חנין זועביצילום: מוטי מילרוד

באשר לח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל), מזכירים השניים ראיון שלו ממאי 2010, בתכנית ערב חדש, במהלכו אמר "כמו שאתם לוחצים על אסירים בבתי הכלא, אנחנו נלחץ על גלעד שליט". טיבי טען היום (ראשון) כי מדובר במשפט שהוצא מהקשרו.

ח"כ זועבי אמרה הערב בתגובה: "הפאשיסטים האלה, אקוניסים וליברמאנים ורותמים למיניהם, מנצלים את רוח התקופה שבה חברי ליכוד-ביתנו מנהלים פה את העניינים. יש קווים אדומים לדמוקרטיה, ופסילת רשימות ומועמדים הוא אחד הקווים האלה. יש רוב אוטומטי בכנסת לפאשיזם, אבל אני לא חושבת שבית המשפט יפסול אותי או את בל"ד, לא בגלל שהוא אוהב או תומך בי, אלא בגלל שהוא יחשוב אלף פעם לפני שייתן לגיטימציה להפיכת המשטר למשטר פאשיסטי למהדרין".

עו"ד אוסמה סעדי, מזכ"ל תע"ל, אמר בתגובה: "כמו בכל מערכת בחירות הימין הקיצוני מנסה לשלול מח"כ טיבי ומרע"מ-תע"ל את הזכות הבסיסית לייצג באופן אותנטי את ציבור בוחריו על פי מצע מפלגתו. הדרישה הזאת היא גיבוב של שקרים ועיוות דבריו ועמדותיו של ח"כ טיבי". לדבריו, "אכן, יש לנו תזה של מדינת כל לאומיה, מול ההגדרה של מדינה יהודית וח"כ טיבי תומך במאבק עממי לא אלים לשחרור לאומי של העם הפלסטיני מעול הכיבוש". סעדי הוסיף: "נאבק בדרישה ההזויה הזאת בוועדת הבחירות וגם בבג"צ אם נצטרך. זה ניסיון לשלול מהציבור הערבי את הזכות לייצוג אותנטי ודמוקרטי".

מבל"ד נמסר כי "הבקשות לפסילת המפלגות הערביות וחברי הכנסת שלהן הן חלק מגל עכור של פוליטיקה גזענית ואנטי-דמוקרטית השוטף את הכנסת בשנה האחרונה וצפוי להמשיך גם בכנסת הקרובה. בית המשפט העליון פסק חמש פעמים בעבר שאין כל עילה חוקית לפסול את מפלגת בל"ד. גם היועץ המשפטי לממשלה אמר את דברו בהתייחס לפעילותה של חברת הכנסת חנין זועבי וקבע כי פעילויותיה לגיטימיות ונעשות במסגרת החוק, ללא רבב. לצערנו, יש מי שרוצה שוב לקבל כותרות על הגב של מפלגת בל"ד ובאופן לא מפתיע אלה דווקא חברי הכנסת הקיצוניים והגזעניים ביותר. מדובר ברדיפה של חברי הכנסת הערבים שמטרתה לדחוק את רגלי הציבור הערבי מבית המחוקקים. בל"ד היא סיעה פעילה מאוד למען דמוקרטיה וצדק חברתי. מאחוריה פעילות פרלמנטרית ענפה לטובת האזרחים הערבים וכלל אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ