50% מהאזרחים הערבים לא מתכוונים להצביע בבחירות

28% אמרו כי בסקר כי לא יצביעו בשל היעדר רשימה מתאימה ואי איחוד הרשימות הערביות. לכמעט 80% אין אמון במוסדות המדינה, בהם הכנסת

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סקר חדש שבחן את דפוסי הצבעה בקרב אזרחי ישראל הערבים מצביע על מגמה של חוסר אמון מצדם במערכת הפוליטית והטלת ספק ביכולת ההשפעה שלהם על קבלת ההחלטות בישראל. על פי הסקר, 50% מהציבור הערבי אינם מתכוונים להצביע בבחירות הקרובות, ומתוכם כ-28% אמרו כי לא יצביעו בהיעדר רשימה מתאימה ואי איחוד הרשימות הערביות ברשימה אחת בבחירות הקרובות.

הסקר, שנערך בסוף החודש שעבר על ידי מכון הסקרים סטאטנט כלל מדגם מייצג של 455 נשאלים וכולל גם את בני העדה הדרוזית והבדואים בגליל ובנגב. תוצאות הסקר, שהוזמן על ידי העמותה לקידום הדמוקרטיה בחברה הערבית בשיתוף בית הספר למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, יוצגו היום (שני) בכנס מיוחד על דפוסי הצבעה והשתתפות פוליטית בחברה הערבית בישראל לקראת הבחירות לכנסת ה-19. מנתוני הסקר עולה כי בקרב הציבור הערבי מסתמנת רמת אי אמון גבוהה במוסדות ממלכתיים במדינה. כ-79% מהנשאלים השיבו שאין להם אמון או שיש להם אמון מועט במוסדות ממלכתיים - בדגש על הכנסת. רמת האי אמון בממשלה גבוהה יותר ומגיעה לכ-82% מהנשאלים.

גם המפלגות הערביות לא זוכות לפי הסקר לאמון הציבור הערבי. כ-67% מהנשאלים אמרו כי אין להם אמון או שיש להם רמת אמון נמוכה בהן. עם זאת, מהסקר עולה בבירור כי הרוב המכריע של אלה שכן יצביעו בבחירות הקרובות יתמכו במפלגות הערביות. מניתוח הנתונים שהגיעו לידי "הארץ" עולה עוד כי שיעור המצביעים למפלגות הציונית מקרב המצביעים יעלה בבחירות הקרובות מ-23% בבחירות 2009 ל-25% בבחירות הקרובות. נתון נוסף שעולה מהסקר מצביע על כך ש-57% מהנשאלים תומכים בכניסת המפלגות הערביות לקואליציה במגמה להשפיע על קבלת ההחלטות.

ערביה מצביעה בבחירות לכנסת ה-18 בלודצילום: אי–פי

47% מהמשיבים אמרו כי הם מודאגים ביותר ממצב האבטלה, מצוקת הדיור, ומצב מערכת החינוך ומערכת הבריאות . 26% מהנשאלים אמרו כי הם מודאגים ביותר מהאי-שוויון שמתבטא באופייה היהודי של המדינה והאי-שוויון בין יהודים לערבים. 19% אמרו כי הם מודאגים ביותר מהאלימות ביישובים הערביים. רק 8% אמרו שהם מודאגים ממערכת היחסים בין ישראל לעם הפלסטיני.

בסקר נבחנה גם רמת התמיכה במהפכה בסוריה ו-75% מהמשיבים אמרו כי הם תומכים בהפלת משטר אסד; 60% אמרו כי הם תומכים בעליית האיסלאם הפוליטי במדינות ערב בעקבות האביב הערבי.

ד"ר אסעד גאנם מאוניברסיטת חיפה, שיציג את הסקר היום עם ד"ר ניהאד עלי מאוניברסיטת חיפה, אמר כי התוצאות מצביעות על מגמה מתמשכת של חוסר אמון בקרב הציבור הערבי להשפיע בממסד וגם על חוסר אמון במפלגות הערביות, שמתבטא בשיעור הלא מצביעים הגבוה יחסית.

"יש חוסר אמון מובהק במערכת הפוליטית והממסד וגם באפשרות להגיע להסדר ולהסכם שלום עם הפלסטינים, ולכן רואים בבירור שיש מגמה שמצביעה על ירידה בשיעור הנשאלים שעדיין מביעים עניין בסוגיה המדינית". לדבריו, "האזרח הערבי מודאג כיום יותר מהמצב שלו בחיי היומיום , תעסוקה, חינוך והאלימות הגואה. התמיכה בהשתלבות המפלגות הערביות בקואליציה נובעת ממגמה זו - מתוך ציפייה שאולי יש אפשרות להשפיע על קבלת ההחלטות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ