עקב בקשת הימין לפסול רשימות ערביות: דרישה לפסול את בן ארי, רגב ודנון

לדברי אלדד יניב, יו"ר מפלגת ארץ חדשה, שהגישה את הבקשה: "הבוחרים יראו מי הגזען האמיתי". בן גביר: "נמשיך לפעול על אפם וחמתם של השמאלנים"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מפלגת ארץ חדשה, בראשות עו"ד אלדד יניב, הגישה לוועדת הבחירות המרכזית בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת ה-19 את רשימת עוצמה לישראל, את מועמדיה ח"כ מיכאל בן ארי, ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, ואת חברי הכנסת של הליכוד דני דנון ומירי רגב. יניב אמר כי הגשת הבקשה היא תגובה לבקשת אנשי הימין לפסול את הרשימות הערביות בל"ד ורע"מ-תע"ל.

"כשקראנו ששתי המפלגות הללו קראו לפסול מפלגות אחרות בטיעונים של גזענות, השתמשנו בטיעוני הגזענות שלהן עצמן ואז ישאלו עצמם הבוחרים מי הגזען האמיתי". על הבקשה חתומים מועמדי ארץ חדשה לכנסת לינדה ששון ועו"ד דקל דוד עוזר.

"מפלגת עוצמה לישראל היא מפלגה של פרחי הרב כהנא, ארגון טרור התומך בפעולות טרור כנגד מדינת ישראל וכנגד כל מי שאינו תומך באידיאולוגיית השטנה לפיה רק יהודי הוא עליון וכל בן גזע אחר הוא נחות ויש לסלקו", נכתב בבקשת הפסילה.

על סף אחוז החסימה. נציגי רשימת עוצמה לישראלצילום: אמיל סלמן

"מדובר בממשיכי דרך טרור אידיאולוגית, השוללת את קיום מדינת ישאל כמדינה יהודית ודמוקרטית, תומכת בטרור מזוין כלפי האוכלוסייה הערבית ומנהיגים פוליטיים יהודיים שמתנגדים לעמדתם הפוליטית ומסיתה לגזענות". לבקשה צורפו קישורים לסרטונים המתעדים אמירות של בן ארי, מרזל ובן גביר נגד ערבים ואנשי שמאל. לדברי ארץ חדשה, אמירות אלה מעידות על הסתה לגזענות ומחייבות את פסילת רשימת עוצמה לישראל.

באשר לדנון ורגב נכתב כי "הם האחים היהודים גרסת הליכוד-ביתנו. הם אמנם לא הקדישו את חייהם להסתה ושנאה, אך הם אימצו את האידיאולוגיות המסוכנות והבלתי חוקיות הללו לחיקם מטעמי אופורטוניזם פוליטי וכעת גם הם משרתי עמדות שטניות אלה". המבקשים מציינים כי דנון ורגב השתתפו בהפגנה האלימה נגד זרים בשכונת התקווה במאי השנה "וקראו להסתה ולאלימות כנגד פליטים ומהגרי עבודה, כאשר הגדילה לעשות  רגב כשקראה מעל הבמה: 'הסודנים הם סרטן בגוף שלנו... וכל השמאלנים שהגישו בג"צ בושה להם' הכל במטרה לשלול עמדות שונות משלהם על ידי הסתה לאלימות".

אלדד יניב ורני בליירצילום: ניר קידר

ועדת הבחירות המרכזית צפויה להתכנס השבוע לדון בבקשות הפסילה השונות. נוסף על הבקשות של ארץ חדשה, היא תדון גם בדרישה של יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) לפסול את רשימת בל"ד, בעתירה של מיכאל בן ארי ואריה אלדד (עוצמה לישראל) נגד בל"ד ורע"מ-תע"ל ובבקשת ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לכנסת ה-19. חוק יסוד הכנסת מאפשר לוועדת הבחירות המרכזית לפסול מועמדים או רשימות ששללו את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, שהסיתו לגזענות או שתמכו במאבק מזויין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל.

חברי ועדת הבחירות המרכזית הם ח"כים ונציגים של המפלגות השונות, על פי מפתח המבוסס על גודל המפלגות בכנסת. לכן, רוב חברי הוועדה הם נציגים של רשימות הימין. בראש הוועדה עומד השופט העליון אליקים רובינשטיין. לפיכך, הסיכויים שוועדת הבחירות תפסול את המפלגות הערביות גבוהים. לעומת זאת, סיכוייה של בקשת ארץ חדשה קטנים יותר.

במערכת הבחירות הקודמת פסלה הוועדה את רשימות בל"ד (בתמיכת 26 מתוך 37 חברי הוועדה) ורע"מ-תע"ל (21 מ-37), אך בג"ץ הפך את ההחלטה על פיה. גם הפעם מעריכים כי החלטה לפסול רשימות לא תעמוד במבחן בית המשפט. הרשימה היחידה שבג"ץ אישר לפסול היתה מפלגת "כך" של הרב מאיר כהנא בבחירות 1988.

בן ארי, מרזל ובן גביר מסרו בתגובה לבקשה לפסול את מועמדותם כי "ימשיכו לפעול למען ארץ ישראל ועם ישראל על אפם וחמתם של כל השמאלנים. בכנסת הקרובה נפעל הפעם כחברי כנסת עם כל הסמכויות והכוח נגד אויבי ישראל שיודעים היטב שפעל בכל דרך חוקית להוצאתם מהכנסת. טיבי וזועבי יכולים להתחיל לארוז מזוודות".

מהליכוד טרם נתקבלה תגובה לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ