מפלגות השמאל-מרכז: "על ליברמן להתפטר מתפקידו לאלתר"

העבודה, יש עתיד, התנועה ומרצ קראו להתפטרות שר החוץ בעקבות החלטת היועמ"ש להגיש נגדו כתב אישום. שר החינוך דווקא בירך על סגירת התיק המרכזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במערכת הפוליטית סוערות הרוחות בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין היום (חמישי) להעמיד לדין את שר החוץ אביגדור ליברמן בעבירה של מרמה והפרת אמונים ולא להגיש כתב אישום בפרשת התיק המרכזי. יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, קרא היום לליברמן להתפטר מתפקידו לאלתר. "לא ייתכן שאדם, שלדברי היועץ המשפטי לממשלה פגע מהותית בציבור ופעל בניגוד עניינים חמור מול חובותיו לציבור ימשיך לכהן בממשלה ולייצג את ישראל בעולם", אמר היום לפיד.

גם במפלגת העבודה התייחסו להחלטת וינשטיין. מהמפלגה נמסר כי "על אביגדור ליברמן להתפטר כבר היום. העברות המיוחסות לו הן חמורות ביותר, והתנהגותו - הן מההיבט הפלילי והן מההיבט המוסרי והציבורי - סיכנה ועודה מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית ואת שלטון החוק. זאת בנוסף לכך שלכל ברור כי התיק בעבירות חמורות הרבה יותר, אשר בזכותן הפך ליברמן לאדם עשיר, נסגר הן בשל הכשלה מכוונת של החקירה והתשה של המשטרה והפרקליטות, והן בשל גרירת רגליים ורפיסות של היועץ המשפטי לממשלה".

ח"כ דב חנין (חד"ש) מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות בפרשת תיקי ליברמן. "נוצר חשש ממשי כי מריחת החקירה הובילה למריחת ההחלטה", אומר חנין שהוסיף כי "שאלות קשות נותרות ללא מענה לגבי אדם הנושא בתפקיד ציבורי בכיר ביותר. את השאלות האלה ראוי היה להביא להכרעתו של בית משפט, ולא לגנוז אותן למשפט ההיסטוריה". 

אביגדור ליברמן. מואשם בהפרת אמונים בפרשת השגרירצילום: אלון רון

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הבהירה שאם ליברמן לא יתפטר מתפקידו, בכוונתה לעתור לבג"ץ בעניין. לדברי גלאון, "בג"ץ קבע כי על שר בממשלה לנהוג על פי כללי יושר ומוסר, אבל ליברמן הפגין שחיתות ובריונות ומעל באמון הציבור. אם השר ליברמן לא יודיע על פרישה לאלתר, אעתור לבג"ץ לכפות זאת עליו. ההשתלחויות של ליברמן בימים האחרונים נגד הקהילה האירופית, שנועדו להסיח את הדעת מכתב האישום נגדו, מעידים שכל יום נוסף שהוא מכהן בתפקידו גורם נזק בלתי הפיך למדינת ישראל".

ממפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני נמסר: "התנועה קוראת לשר החוץ לפעול על פי הנורמות המשפטיות הנהוגות בישראל, שעל פיהן נהגו כלל השרים אשר הוגש כנגדם כתב אישום, ולהתפטר לאלתר מן הממשלה. הדבר מצופה גם לגבי ליברמן".

לעומת התגובות של מפלגות השמאל-מרכז, השר גדעון סער מהליכוד-ביתנו דווקא בירך את חברו למפלגה על ההחלטה לסגור את התיק המרכזי נגדו ואמר כי מצערת העובדה שהוא יועמד לדין על "ספיח שולי של התיק". גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את ליברמן על שההאשמות העיקריות נגדו ירדו מהפרק: "מאחל לו שיוכיח את חפותו גם בנושא היחיד שנותר. אני מאמין במערכת החוק בישראל ומכבד אותה. הזכות שהיא נותנת לכל אזרח בישראל באשר הוא להגן על עצמו מוקנית גם לשר ליברמן".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אורי אריאל (הבית היהודי), אמר בתגובה להחלטה כי זו "תעודת עניות של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות שבאופן שיטתי מענה את דינם של בכירי ציבור במשך שנים. ויינשטיין צריך לערוך חשבון נפש מדוע לא פרסם את הכרעתו בתיק כבר לפני שנתיים כפי שהתחייב במיוחד לאור מסקנתו היום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ