גיבוש כללי האתיקה לשרים יידחה עד אחרי הבחירות

שר המשפטים החליט לדחות אישור הכללים,שעוסקים בין השאר במינויים פוליטיים ושימוש במשאבי המדינה ונוסחו כבר לפני שלוש שנים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר המשפטים, יעקב נאמן, החליט לדחות את הדיונים על אימוץ כללי אתיקה לשרי הממשלה עד לאחר הבחירות. כללי האתיקה נוסחו כבר לפני למעלה משלוש שנים על ידי וועדה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר ומאז לא קיבלו תוקף רשמי. בין היתר, מדובר בכללי התנהגות וייצוג לשרים, תהליך מינוי השרים ובכירי משרדיהם, תחום המינויים הפוליטיים, הימנעות מניגוד עניינים, דרך הטיפול בחשדות למעשים פליליים, ושימוש במשאבי המדינה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה את נאמן לעמוד בראש ועדה שתבחן ותאמץ את המסקנות השונות, אך הוועדה לא השלימה את עבודתה עד כה ובמשרד המשפטים מסרבים להמשיך את פעילותה עד אחרי הבחירות.

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה – התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, פנה לנאמן ולנתניהו ודחק בהם לאמץ את המסקנות עוד לפני הבחירות. "ראוי כי חברי הממשלה הבאה יכנסו לתפקידם תוך הכרה וידיעה ודאית של החובות האתיות והמשמעתיות המוטלות עליהם", כתב להם.

שר המשפטים, יעקב נאמןצילום: אוליבייה פיטוסי

במקום נאמן השיב למכתב יועצו, עו"ד גלעד סממה, והבהיר כי אין בכוונת המשרד לקדם את הנושא עד אחרי הבחירות. לדבריו, "יש חשיבות רבה לקבלת הערות השרים ולתיקון הכללים בהתאם. בנוסף, יש לאפשר דיון מקיף בממשלה ודיון ציבורי רחב טרם השלמת כללי האתיקה. לפיכך, נראה כי תקופת פגרת הבחירות אינה המועד המתאים להשלמת המלאכה בקשר לכללי האתיקה לחברי הממשלה שיכהנו בעתיד".

בתגובה, עו"ד מן קבל על כך שסממה לא נקב במועדים כלשהם שבכוונתם של אנשי משרדו להביא את הפרויקט לכדי סיום. הוא גם הופתע מההחלטה להקפיא את העיסוק בנושא עד אחרי הבחירות. "ידוע וברור כי עבודת הממשלה נמשכת כל העת, גם בתקופה הסמוכה לבחירות, בניגוד לעבודת הכנסת עצמה", הזכיר מן לראש הממשלה ולשר המשפטים. מן הודיע כי עמותת הצלחה שוקלת לעתור לבית המשפט אם הממשלה לא תשלים את גיבוש התקנון עד תחילת ינואר הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ