ליברמן לא מתפטר: "אחליט לאחר חוות דעת משפטית"

שר החוץ האשים את הפרקליטות והמשטרה ברדיפתו: "מ-96 ועד היום לא היה יום אחד שלא הייתי נחקר, חשוד, או יעד מודיעיני"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שעות ספורות לאחר פרסום הכרעת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו, שר החוץ, אביגדור ליברמן, כינס מסיבת עיתונאים ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, בה רמז לכך שאין בכוונתו להתפטר מתפקידו: "אקבל החלטה לגבי התפטרות בעצה אחת עם עורכי דיני. אמרתי בעבר שאם יהיה כתב אישום אתפטר, אבל אז היה מדובר בתיק הגדול ולא בתיק הזה".

לחצו לקריאת הכרעת היועץ המשפטי בפרשת ליברמן

לקריאת כתב האישום שיוגש נגד ליברמן בפרשת השגריר

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום לליברמן כי החליט לסגור את התיק המרכזי שהתנהל נגדו בפרשת חברות הקש. "הגעתי לכלל מסקנה כי התשתית הראייתית בתיק אינה מקימה סיכוי סביר להרשעה", כתב וינשטיין. בתיק ייוחסו לליברמן עבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים בחשד לקבלת מיליוני דולרים מאילי הון כמרטין שלאף ומיכאל צ'רנוי דרך חברות זרות בזמן שכיהן בתפקידים ציבוריים.

לעומת זאת, וינשטיין החליט להגיש כתב אישום נגד שר החוץ בפרשת השגריר, זאב בן אריה, "בגין כך שהציע לממשלה בחודש דצמבר 2009 למנות את שגריר ישראל לשעבר, בבלרוס, לשגריר במדינה אחרת, וזאת למרות שעל פי הראיות, ליברמן ידע כי הלה מעל בתפקידו ומסר לו מידע חסוי שהגיע אליו בתוקף תפקידו, הכולל פרטים מתוך חיקור דין שנגע לליברמן". ליברמן יואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים.

אביגדור ליברמן הערב בתל אביבצילום: ניר קידר

הערב אמר שר החוץ כי עם קבלת הכרעת היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהכנסת להסיר את חסינותו. "אני רוצה משפט מהיר ככל האפשר", ציין.

שר החוץ האשים את הפרקליטות והמשטרה ברדיפתו במשך שנים רבות. "עליתי ארצה ב-78", אמר, "עד 96 פעמיים שילמתי דוח חניה. מ-96 ועד היום לא היה יום אחד שלא הייתי נחקר, חשוד, או יעד מודיעיני. מ-96 ועד היום זו חקירה אחת מתמשכת, כל פעם זה נשא שם אחר נושא אחר, אבל לא היתה שום הפסקה באותו רצף".

בדבריו התייחס ליברמן לפרשת השגריר, ונתן את גרסתו לפגישה במהלכה נחשפו בפניו פרטים על חיקור דין בעניינו. "השגריר ביקש לראות אותי, בא אלי לחדר במלון, נתן מעטפה, אמר: 'תסתכל בבקשה'. פתחתי את המעטפה, בהתחלה לא הבנתי במה מדובר. אחר כך אמרתי 'תפסיק לעשות שטויות', קרעתי את התוכן, זרקתי לאסלה, והורדתי את המים. זה מה שהיה".

"לימים הפכתי לשר החוץ, ואני הולך במסדרונות המשרד ופוגש את בן אריה", המשיך ליברמן בגרסתו, "שאלתי אותו מה אתה עושה, אומר לי 'אני לא עושה כלום'. אמרתי לו מצוין - במטה המדיני חסר מישהו שדובר רוסית, צריך מישהו למזרח אירופה. הוא התחיל לעבוד, לא קיבל דרגה נוספת, לא תוספת שכר, לא כלום. ההיפך, אני ניצלתי את שירותיו".

ליברמן דחה את ההאשמות לקידום מינוי של בן אריה לשגריר בלטביה. "הוא קיבל את המינוי פה אחד. לכל האנשים שישבו בוועדה, את רובם אני לא מכיר, היה ברור שמדובר במישהו שהוא רמה אחת מעל האחרים. הוא כבר היה שגריר, פעם שנייה שהוא אמור לייצג את ישראל, אני לא רואה פה קידום".

היועץ המשפטי הודה כי לפסק הדין בעניין ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהביא להתפטרותו מהתפקיד, היה חלק משפיע בהחלטה לא להאשים את ליברמן בתיק המרכזי. "לאחר ישיבות השימוע וקבלת הטיעונים המשלימים, ולאחר הכנת חוות דעת עדכניות של המחלקה הכלכלית, לרבות בנושא השלכות פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בעניינו של מר אהוד אולמרט על הפרשה דנן קיימתי בחודשים האחרונים סדרת דיונים...".

היועץ המשפטי פירט היום בהחלטתו את השיקולים שהביאו אותו לסגירת תיק החקירה המרכזי נגד שר החוץ. "בסופו של יום נחלקו הדעות באשר לשאלה האם יש מקום להגשת כתב אישום". "מר משה לדור, פרקליט המדינה, סבר כי יש מקום להגיש כתב אישום והגיש מסמך פנימי ובו תמצית עיקרי עמדתו (...) כמוהו סברו גם גב' אביה אלף, מנהלת המחלקה הכלכלית, מר רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי) ומר יהודה שפר, המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית).

"לעומתם, מר שוקי למברגר, המשנה לפרקליט המדינה (פלילי) סבר כי אין מקום להגשת כתב אישום. כך סברו גם כל חמשת חברי צוות הפרקליטים שטיפלו בתיק, אנשי המחלקה הכלכלית. רובם סברו כך בשל בעיות ראייתיות שבתיק. לעומתם, ראש הצוות גב' מיכל סיבל-דראל, סגנית מנהלת המחלקה הכלכלית, סברה שיש לסוגרו בשל בעיות משפטיות שהתיק מעורר, וכך סבר גם מר יוסי קורצברג, ממונה עניינים פליליים מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) שלבקשתי הצטרף לדיונים בתיק הנדון". 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הודיעה כי תעתור מחר בבוקר לבג"ץ בדרישה להביא לפיטורי שר החוץ ליברמן. "הוא מנסה לברוח מאחריות ומזלזל בשלטון החוק", אמרה גלאון. מרצ תקיים מחר אירוע מחאה בכיכר הבימה בת"א, בקריאה הקורא להתפטרותו של שר החוץ.

ממפלגת העבודה נמסר כי "הופעתו של ליברמן הערב היא שיא חדש של רמיסה וביזוי של המדינה, מוסדותיה, ערכיה ואזרחיה. לליברמן אסור להמשיך ולכהן ולו לרגע אחד ושרי הליכוד, התומכים כעת בליברמן מעידים כי הליכוד חדל מלהתקיים, והשתלטותו הושלמה". 

עוד נכתב בהודעת המפלגה כי "העבודה לא תשלים עם המשך כהונתו של ליברמן ותיאבק בכל דרך אפשרית כדי שהחוק והצדק יבוצעו. השמעת שירת ההמנון בסוף מופע האימים של ליברמן היתה צורמת וכואבת לאוזן, ונראה כי סמלי המדינה נרמסים בזה אחר זה בשירותו של אדם מושחת". ביום ראשון תקיים מפלגת העבודה כנס "לשמירה על שלטון החוק", כהגדרת מטה המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ