אם יש גן עדן | פרשנות |

חבטה קלה בקריירה של אביגדור ליברמן

שר החוץ אמר אמש שהוא רוצה "משפט מהיר", וההערכה היא שהוא יחתור להסדר טיעון. כך או כך, לא נראה שהפרשה תעצור אותו בדרכו למינוי הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החקירה המשטרתית הממושכת ביותר נגד איש ציבור בישראל שהתמזגה ונבלעה בסחבת משפטית תמוהה ובלתי נסבלת הגיעה אתמול לסיומה בקול ענות חלושה, יחסית לאישומים המקוריים. 12 שנים נמשכה הסאגה הזו. 12 שנים שבהן התחלפו ממשלות וראשי ממשלה, יועצים משפטיים ומפכ"לים, חוקרים ופרקליטי מדינה. בכל אותן שנים נדד תיקו של אביגדור ליברמן, כשהוא לובש ופושט צורה, מתעצם ומתדלדל, תופח ומאבד משקל (התיק, הכוונה) בין הכיסאות ובין המגירות. בינתיים, מפלגתו של ליברמן הלכה וגדלה, ובהתאם לכך גם כוחו הפוליטי, בעוד הוא דילג בין משרדי ממשלה שונים עד לתפקיד הנוכחי הרם ביותר - שר החוץ. לא פלא שהוא נוהג לקדם את רואיו בצמד המלים שהפך זה מכבר לסמלו המסחרי: "גן עדן".

אחרי נשיא שהורשע ונכלא וראש ממשלה שהורשע ושר אוצר ושר רווחה שהורשעו ונשלחו למאסר, יש לנו היום גם שר חוץ במעמד של נאשם פלילי. אכן, גן עדן לתפארת. הפרשה שבה מואשם ליברמן נראית לפחות בעיני הדיוטות כעניין די זניח; השגריר נתן לו מכתב שנוגע לחקירתו. הוא קרא והשמיד. לימים, הוא מינה את השגריר לתפקיד במטהו ולאחר מכן נשלח אותו שגריר על ידי ועדת המינויים במשרד החוץ לייצג את ישראל במדינה נוספת. האמת, לא נפלנו. דווקא הפרטים לגבי הפרשה המרכזית, המופיעים בדו"ח הציבורי של היועמ"ש האטי בתבל יהודה ויינשטיין, הם מסמרי שיער ומעוררים אי נוחות רבה.

במערכת הפוליטית רווחה אתמול ההערכה שליברמן יחתור לעסקת טיעון (צחי) הנגבי סטייל, או דומה לה: עסקה שבמסגרתה הוא יודה, יוטל עליו עונש קל, ללא מאסר או קלון, או עם קלון קצר-מועד שיאפשר לו להתמנות לשר בממשלה הבאה. ליברמן אמר אמש, בהופעה פומבית, שהוא רוצה "משפט מהיר". כך או כך, הפרשה הזו לא תעצור אותו בדרכו למינוי הבא, שבנסיבות פוליטיות מסוימות עשוי להיות אפילו תיק הביטחון. היא לא יותר מחבטה קלה בקריירה שלו.

השאלה היא האם הוא יתפטר מהממשלה עד לסיום המשפט, או עד שתיחתם עסקת הטיעון. בעבר הוא התחייב לעשות כך. אמש, הוא נראה כמי שלא שש לצאת בחוץ ממשרד החוץ. ייתכן שלא תהיה לו ברירה. ההחלטה תיפול בימים הקרובים לאחר שראש הממשלה ישמע את עמדתו של היועץ המשפטי. בינתיים, נתניהו בירך, גדעון סער תמך וגלעד ארדן עודד. כמה נעים להיות חלק ממפלגת השלטון. ראשי מפלגות האופוזיציה מגוש המרכז-שמאל תובעים ממנו להתפטר מידית. כל עוד הוא לא יעשה כן, הם לא יניחו לו. זה משרת אותם בקמפיין. אפשר כבר לדמיין את תשדירי התעמולה של מפלגת העבודה, התנועה ויש עתיד, שבהם יככב הנאשם שהוא גם שר, השר שהוא גם נאשם.

אנו נמצאים היום 39 ימים לפני הבחירות, ארבע שנים פחות שלושה חודשים מאז שממשלת נתניהו השנייה הוקמה. בארבע השנים הללו, נהג ליברמן לכנס את העיתונאים שלוש-ארבע פעמים בשנה בכנסת. בכל אחת מההתוועדויות הללו הוא נשאל מה יעלה בגורלו, כיצד ינהג לנוכח כתב האישום הכבד המאיים עליו. והוא היה משיב כי אין לו ספק שיכהן כשר חוץ עד תום הקדנציה. חייבים להודות: הוא לא טעה בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ