יאיר אטינגר

מסביב לבר המרובע בדיזי-פרישדון, פאב תל אביבי, ישבו ועמדו שלשום כ-40 צעירים וצעירות, רובם ככולם חילונים. הם לגמו מכוסות בירה או יין והאזינו מרותקים לרב שעמד צמוד לבר, פניו המזוקנים זוהרים באור החנוכייה. לא, זה לא היה עוד כנס החזרה בתשובה או "תודעה יהודית" נוסח עדות תל אביב. אולי להפך. הסחורה שהיתה לדובר למכור הלהיבה את הנוכחים בקטע אחר, שגרם לנוכחים (רובם הגיעו בעקבות הזמנות פייסבוק) להגיב מדי פעם במחיאות כפיים. "מה זה סטטוס קוו? מה זה, כתוב בתורה? זה תורה משמים?", אמר, והבטיח לדאוג לתחבורה ציבורית בשבת וגם לגיוס בחורי ישיבות, דבר ש"מטריף כבר את המוח של החברה הישראלית".

כבר כמה שנים ש"סיבוב ברים בתל אביב" הפך סעיף חובה בכל קמפיין בחירות. נכון, שוק מחנה יהודה לא נכחד מהתפריט, אבל כמעט כל פוליטיקאי חש צורך להצטלם מעל איזה צ'ייסר או בירה במסגרת ביקור ב"חיי הלילה התל אביביים" (כאילו אין שוק גם בתל אביב או ברים בירושלים). אבל במקרה של ח"כ הרב חיים אמסלם, יו"ר מפלגת עם שלם, בבחירה בתל אביב טמון משהו שהוא מעבר לשובבות פוטוגנית ומתוכננת היטב.

אמסלם יצא ביום רביעי בלילה למסע דילוגים תל אביבי שראשיתו בכיכר המדינה וסופו בדיזנגוף. רשת של יחצ"נים ומתנדבים חילונים למהדרין סידרו לו בדרך הדלקה של לא פחות מארבע חנוכיות במקומות בילוי, כולל דבר תורה קצר ושירת "מעוז צור" בכל תחנה וכולל התכנסויות שבהן נאכלו עשרות סופגניות ונלגמו כמה גלונים טובים של בירה וספירט. אמסלם עצמו הסתפק בכל המסע בצ'ייסר אחד של וויסקי, ועוד צ'ייסר של מים, בשביל לצאת ידי חובת הצילום.

בדיזנגוף הוא צעד בטבעיות. אמנם מדי פעם שאל את יועציו במבוכה "איפה אנחנו", אבל יו"ר "עם שלם", אחת ממפלגות העונה הפוליטית, התהלך בדיזנגוף עם עדת יועציו, ובראשם הפרסומאי האולטרה-תל אביבי אילון זרמון, כפי שלעולם לא ירצה לעשות ברחוב מגוריו בשכונת הר נוף החרדית בירושלים.

9 מתוך 9 |
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

ההשוואה מתבקשת: אחרי שמרד בש"ס, בתיהם של שכניו לרחוב הקבלן - הרב עובדיה יוסף, אריה דרעי, אריאל אטיאס, משולם נהרי ואחרים - נעולים בפניו. גם מניין הוא לא מצליח לאסוף לתפילות בבית הכנסת שהקים בבניין מגוריו. ברחוב דיזנגוף, לעומת זאת, הוא התקבל בידיים פתוחות, מדי פעם עצר אותו מישהו כדי לשבח אותו על "האומץ" שיש לו לצאת ככה נגד הממסד הדתי, להגיד את האמת; דלתות הפאבים נפתחו בפניו, ומאחוריהן הוא מצא הרבה יותר ממניין בליינים שיקשיבו לו, מעל כוס בירה.

עם שלם עשויה לשחזר את ההצלחה הגדולה של "הגמלאים", ועשויה גם לא. עד עכשיו רוב הסקרים הציבו אותה מעל אחוז החסימה. לא כולם, ולא הרבה מעל הרף התחתון. בינתיים, אמסלם, שלפני שנתיים הכריז כי הוא יוצא לחפש את ישראל השנייה, את המזרחים המסורתיים שחשים נבגדים על ידי ש"ס, קוצר בשלב זה הצלחה לא מבוטלת בישראל החילונית והאשכנזית. החל בעיתונאים כמו ירון לונדון, גיא מרוז ונחמיה שטרסלר, שמצדיעים לו בעמודי המאמרים, דרך אנשי אקדמיה ואמנים שתומכים בו בינתיים בלי להצהיר על כך בפומבי, ועד ישראלים ממעמד הביניים שלולא אמסלם היו מצביעים לאחת ממפלגות המרכז.

בסקר "הארץ-דיאלוג" שפורסם בשבוע שעבר, מפלגת עם שלם קיבלה 4% מהקולות, שלושה מנדטים. הפרופסור לסטטיסטיקה קמיל פוקס, אומר כי 40% מתומכי אמסלם בסקר הגדירו את עצמם חילונים. היתר הם מסורתיים ודתיים (התמיכה החרדית באמסלם זניחה). פוקס אומר, כי עם שלם מופיעה בין האפשרויות של מצביעים שמדווחים בסקרים על התלבטות בין מפלגות שמאל מרכז. "מי שאומרים שהם שוקלים להצביע לאמסלם הם הרבה פעמים אותם אנשים שלא יודעים להחליט בין העבודה לציפי לבני ליאיר לפיד, אולי אפילו חלק מהם גם מרצ. אז אמסלם זו אחת האפשרויות", אמר, וסיפר כי גם בין חוג חבריו בצפון תל אביב יש מי ששוקלים להצביע אמסלם.

מה הוא נותן להם? בעבור חלק מהצעירים בפאבים, נראה שאמסלם מעניק משנה אנטי-חרדית סדורה ומנומקת, עם דובדבן בקצפת: כאן, האיש שקורא לגיוס בחורי ישיבות, להגדלת שיעור התעסוקה בקרבם, לעצירת הסחטנות והשחיתות והכפייה הדתית - הוא לא רק פוליטיקאי רהוט, אלא שהוא עצמו חרדי, שגם נראה כחרדי, וגם תלמיד חכם. אבל בסיבוב הבארים של יום רביעי נראה היה כי ישנם גם רבים שמוכנים להקשיב לאמסלם בגלל משהו פשוט הרבה יותר, שיש לו משמעויות גם מעבר ל-22 בינואר: כאן יש רב אורתודוקסי שמצהיר כי מתפקידו למצוא פתרונות, ולא רק להערים קשיים. עבור רבים, זה מספיק כדי לבוא להקשיב.

בתחנות השונות, אמסלם נשאל על כל היסודות החילוניים - על נישואים אזרחיים, ועל תחבורה ציבורית בשבת, ועל מעמד האשה, וכמובן נשאל איך הוא הולך לחולל את המהפכה שהוא מבטיח בענייני חרדים. אמסלם עושה הכל כרגע כדי להציג את עצמו כפניה של "היהדות המתונה מבית אבא", כנוסח אחת מסיסמאות הבחירות שלו, ולהתרחק מהתבטאויות קודמות שלו בזכות המאחזים הבלתי חוקיים ובגנות ההומואים.

אבל הדיל עם תומכיו החילונים מורכב יותר: הם יודעים שמדובר ברב אורתודוקסי המחויב להלכה, והוא מצדו לחלוטין לא מנסה להסתיר זאת. אחד מיושבי דיזי-פרישדון שאל את אמסלם אם יתמוך בהכרה בנישואים אזרחיים. אמסלם אמר כי יתמוך בנישואים אזרחיים רק למי שלא יכול למצוא פתרון במסגרת הרבנות. "אני אלך עד איפה שהעולם ההלכתי שלי מאפשר לי", אמר, "אני מצטער אם אני לא סופרמרקט ולא מציע את כל הדברים שהייתם רוצים לקבל. אבל אני לא משקר אתכם, אני אומר לכם את האמת. ואת זה, לומר את הדברים באומץ, לא תשמעו מהרבה פוליטיקאים". גם דבריו אלה זכו למחיאות כפיים.

אבל לשאלה מה עמדתו ביחס לתחבורה ציבורית, אמר כי רק בחיפה יש אוטובוסים בשבת, בגלל אותו סטטוס קוו שאוסר את תנועת האוטובוסים במקומות אחרים. "מה זה סטטוס קוו? מה זה, כתוב בתורה? זה תורה משמים? מה הסיפור? אני בא ואומר: יש אנשים בתל אביב שרוצים שתהיה להם תחבורה ציבורית בשבת. ברור שלא עולה על דעתי לשמוח משום כך, אבל אני אלחם ואיאבק שרצונם ייעשה. איך אני אעשה זאת? מייצרים פתרונות. אני לא רואה שום טעם בלבוא בדלת האחורית ולהכתיב".

ביום שני הקרוב ייצא לדרך הקמפיין של אמסלם, וכשהפרסומאי אילון זרמון נשאל מה מתוכנן בו - הוא שולח אצבע מזדקרת אל בין עיני השואל: "אני לא מגלה, אבל זה קמפיין שיפגע לך בדיוק פה". השאלה המרכזית היא, לאילו זוגות עיניים הוא מכוון עוד.

בשלב זה נראה אמסלם רחוק מהאוכלוסייה המזרחית-מסורתית, שבשמה הוא נשבע כבר שנתיים, מאז פתח במלחמה עם ש"ס. שניים מארבעת הבאים אחריו ברשימת עם שלם הם חילונים אשכנזים, והקמפיין שלו מנוהל בידי חילונים אשכנזים. אולי לכן, חוץ ממקרים בודדים - כמו התבטאות של אריה דרעי שלשום, שציין כי אמסלם הוא היחיד מבין חברי סיעת ש"ס בקדנציה היוצאת שלא שירת כלל בצה"ל - ש"ס מנסה בינתיים להתעלם מאמסלם. אמסלם עצמו מעוניין ובטוח שזה ישתנה. לדבריו הביקור שלו בתל אביב הוא רק הסיבוב הראשון: "לפני שאני מסתער על עדות המזרח, על קהל הבית הספרדי באשקלון ובאשדוד ובדימונה, באתי לפגוש את הציבור שאוהד אותי בתל אביב, להכיר אותו", אמר אמסלם. "אני רוצה ללמוד למה הציבור החילוני מתחבר למסרים שלי, רוצה להכיר ולשמוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ