גלאון עתרה נגד ליברמן לבג"ץ: "פגם מוסרי כבד"

יו"ר מרצ דורשת להורות על פיטורי שר החוץ בעקבות החלטת היועמ"ש בעניינו. מבקש גם להבהיר כי יש קלון בעברות המיוחסות לו

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, עתרה הבוקר (שישי) לבג"ץ בבקשה להורות על פיטוריו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, בעקבות הכוונה להגיש נגדו כתב אישום על הפרת אמונים בפרשת השגריר מבלרוס, זאב בן אריה. את העתירה הגישה עו"ד דפנה הולץ-לכנר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. נוסף על פיטורי ליברמן, מבקשת גלאון להורות ליועץ המשפטי לצרף לכתב האישום חוות דעת המבהירה כי בעבירות המיוחסות לליברמן יש קלון.

"כתב האישום מלמד על ביצוע מעשים חמורים ביותר על ידי שר החוץ של מדינת ישראל, אשר פגם מוסרי כבד דבק בהם", נכתב בעתירה. "המעשים ונסיבות ביצועם מהווים פגיעה קשה ביסודות הבסיסיים של טוהר המידות בשירות הציבורי. כמו כן, עצם מהותה ונסיבות ביצועה של העבירה פוגעים לא רק בסדר הציבורי אלא באושיות המבנה השלטוני בכללותו", כותבת העותרת.

גלאון טוענת כי ענן של חשדות ואישומים סובב את פעילותו הציבורית של ליברמן לאורך השנים. בהתייחסה להחלטת היועץ המשפטי וינשטיין לסגור את התיק המרכזי נגד ליברמן, אמרה כי "היועץ המשפטי החליט לסגור תיק זה בעילה של העדר ראיות מספיקות, אולם גם מהחלטתו זו מתקבלת תמונה מטרידה בנוגע לדופי המוסרי הכבד המוטל על מעשיו והתנהלותו של ליברמן".

עוד נטען בעתירה כי "אין כל ספק כי המשך כהונתו של ליברמן כשר בכיר בממשלת ישראל יש בה כדי להעביר מסר מובהק, ברור ומיידי לאזרחי המדינה, לפיו הנהגת המדינה וראשי מערכת המשפט בישראל אינם נרתעים ממעשי מרמה והפרת אמונים ואף סבורים שאישי ציבור המבצעים מעשים חמורים, דוגמת מעשיו של ליברמן, ראויים להמשיך ולשבת סביב שולחן הממשלה ולהנהיג את המדינה. למסר מסוג זה ישנה השפעה הרסנית מרחיקת לכת על הציבור בישראל, אשר לאחריו כל פעולה שלטונית עתידית, שתיעשה במטרה להוקיע את נגע השחיתות והפשיעה בישראל, לא תצלח בהשגת המטרה".

בעתירה מדגישה עו"ד הולץ-לכנר את התקדים שקבע בג"ץ בפרשת גינוסר לפיו יש להתייחס בחומרה לעבירה הפוגעת באושיות המבנה השלטוני, כגון עבירת מרמה והפרת אמונים, וכי אדם הממלא תפקיד בכיר בשירות המדינה, המבצע עבירה זו, יתקשה להקרין הגינות, אמון, יושר ויושרה כלפי הציבור הרחב ועל כן מתחייב להעבירו ממשרתו הציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ